אאא

אנסמבל נאוה נד, הרכב שיוצר מוזיקה אתנית יהודית מקורית משחרר בימים אלה סינגל ראשון לקראת ימים נוראים.

ההרכב 'נאוה נד' הוקם לפני כחמש שנים על ידי ארבעה חברים מישיבת רמת השרון. "החיבור בינינו התחיל באופן מפתיע", מספר נגן הגיטרה והסנטור של ההרכב, הפסיכותרפיסט מיכאל רובין. "ביקשו מאיתנו לעלות ולנגן במסיבת חנוכה של הישיבה. עלינו ביחד לנגן וגילינו שהשילוב בינינו עובד טוב". החברים התחילו להיפגש באופן קבוע לניגון ויצירה משותפת, שהולידו לחנים אתניים מקוריים, לצד פיוטים מסורתיים ושירי נשמה".

"'נאוה' זה שם של מקאם", מסביר אלון ברששת, מדריך טיולים, רקדן, ונגן כלי ההקשה של ההרכב על בחירת השם הלא שגרתי, "מקאם במוזיקה האתנית הוא סוג של סולם שמבטא רגש מסוים. ומקאם נאוה, הוא מקאם שמבטא געגוע. בחרנו במשחק מילים על הביטוי 'נע ונד' כי הגעגועים והנדודים הם מוטיב מרכזי ביצירה שלנו".  

לצד רובין וברששת, חברים בהרכב גם נגן הקמנצ'ה והסולן אליה פרץ, ונגן הבס, בניה אהרוני. במשך תקופה ארוכה הם הופיעו יחד בהופעות סלון ברחבי הארץ "חרשנו את הארץ מצפון לדרום. תמיד אמרנו שזה לא שאנחנו מופיעים ומבדרים את הקהל, אלא יש פה תפילה משותפת. והקהל אכן נענה. קיבלנו המון תגובות חיוביות. אנשים הרגישו שנפתח להם הלב, והיו מספרים שהשירים הולכים איתם ימים אחר כך. תמיד השאלה הבאה היתה: אז איפה אפשר להמשיך ולשמוע אתכם?"

אחרי תקופה של התכנסות להקלטות, יצא הסינגל הראשון של ההרכב "ובכן נקדישך", בהפקה המוזיקלית של המפיק ינקלה סגל. השיר משלב בין טעימה אותנטית מתפילת קדושה של יום כיפור בבית הכנסת המרוקאי, ללחן מקורי של ההרכב.