אאא

רבבות תלמידי הישיבות יוצאים החל מהערב (שני) לבתיהם - לאחר 40 יום ששהו במתחם סגור ומבוצר, כחלק מהשמירה מהידבקות בנגיף.

כפי שדווח בהרחבה ב'כיכר השבת', לקראת סוף זמן אלול, התרחש איבוד שליטה בישיבות, ורוב הישיבות רשמו התפרצות גדולה של קורונה בתככי הישיבה, מה שמקשה על יציאת חלק מהתלמידים לביתם.

מבדיקת 'כיכר השבת' עולה כי הישיבות בהן שמרו במיוחד על ההנחיות והצליחו לסיים את זמן אלול ללא חולים, אלו ישיבות חברון, אור אלחנן, אור ישראל, דרך חכמה, באר יעקב, מיר ברכפלד ובית מדרש גבוה פינקל.

ישיבות רבות בהן שמרו ברוב זמן אלול על ההנחיות, חלה התפרצות רק בשבוע האחרון. בדיקת 'כיכר השבת' מעלה כי למרות שישנם הנחיות של פיקוד העורף ומשרד הבריאות לצד וועד הישיבות, לפיהן חולים לא יוכלו לחזור לביתם, ומבודדים יתחייבו בחתימת ידם על תחליף לבידוד ביתי, אך בפועל דבר זה נפרץ, ובחורים רבים משתחררים לביתם ללא פיקוח.

 כולו עטוף לבן: צפו בהגר"ג אדלשטיין בסיום יום הכיפורים

הישיבות יהפכו למלוניות

הישיבות בהן יש חולי קורונה יהפכו חלקם למלונית עבור חולי הקורונה, והיתר יועברו למלוניות ולישיבות שיהפכו בתקופה הקרובה למחסה עבור חולי קורונה.

כך, בישיבת 'חברון' שם השתחררו כל התלמידים לביתם, הישיבה תהפוך למלונית קורונה. במתחם ישהו בין היתר בחורים מישיבות קפלן, חמד, היכל יצחק, שכר שכיר ועוד.

בישיבת פוניבז' היו כ-70 חולים בזמן אלול, כעת נותרו 13 חולים מתוך כ-1600 תלמידים. החולים ומחויבי הבידוד לא יחזרו לביתם.

ממונה הקורונה במגזר החרדי האלוף במיל' רוני נומה אמר כי "בהתאם לסיכום מול הישיבות שבהסדר הקפסולות, בוצעו בדיקות ומי שנמצאו חולי קורונה או מחויבי בידוד לא ישובו לבתיהם לאחר יום כיפור". 

הוא הבהיר כי הם ישהו בישיבות שהוגדרו כמלוניות קורונה וציין: "הבחורים שנמצאו שליליים ישוחררו לבתיהם". באשר לישיבות שאינן פועלות במסגרת ההסדר נמסר כי "יבוצעו בדיקות במהלך הימים שלישי ורביעי - ועד לקבלת התוצאות אין לשחרר את הבחורים לבתיהם".

בישיבת 'עטרת שלמה' נותרו כ-30 חולים מאומתים, החולים יישארו בישיבה. המבודדים והבריאים יוכלו לשוב לביתם.

בישיבת 'אורחות תורה' כ-100 חולים יישארו במתחם הישיבה עד להסדרת מלונית עבורם לתקופה הקרובה. על פי המסתמן הישיבה תהפוך אף היא למלונית קורונה.

בישיבת 'בית מתתיהו' שם הייתה הדבקה המונית בסוף זמן קיץ, נותרו חולים בודדים מאומתים, הם יועברו למלוניות קורונה.

בישיבת 'היכל יצחק' לנדא ישנם למעלה מ-200 חולים מאומתים. החולים יישארו בשלב זה בישיבה עד להסדרת מקום עבורם.

ישיבת 'קול תורה' רשמה אף היא התפרצות קורונה בשבועות האחרונים. הבחורים המאומתים הועברו למלוניות קורונה.

ישיבת 'תפרח' ישנם בשלב זה רק 30 בחורים מאומתים לקורונה. הבחורים יישארו בשלב זה בישיבה עד להסדרת מלונית עבורם.

בישיבת נתיבות חכמה וולפסון ישנם מאות חולים מאומתים. בשלב זה בחורים החולים יישארו בישיבה.

ישיבת תורה בתפארתה שחררה את התלמידים לביתם, החולים יועברו למלוניות קורונה. יצוין כי מספר תלמידים שיצאו באוטובוס מאורגן מהישיבה לביתם, קיבלו דו"ח על סף 500 ש"ח, זאת למרות שקיבלו אישור יציאה.

ישיבת נחלת הלווים בחיפה, שרשמה התפרצות קורונה בסוף זמן קיץ, משחררת את כל התלמידים לביתם, ללא חולי קורונה במתחם הישיבה.

בכלל הישיבות ניתנה ההוראה, לפיה בחורים שחלו והחלימו, חייבים לדאוג לאישור החלמה בכתב, ורק כך יוכלו לצאת מהישיבה.

בחורים שליליים שלא חלו ולא פתחו תסמינים ונמצאים במתחם עם חולים - חייבים לספור 14 ימי בידוד כנדרש ורק אז יוכלו לצאת מהישיבה, או שיקבלו אישור לבידוד ביתי.

מנהל ישיבה במרכז הארץ מתאר ל'כיכר השבת' את התחושות הערב ואומר: "אנחנו פוחדים מהעתיד וחוששים על ההורים של התלמידים. פועלים בזהירות המרבית לא לגרום להדבקה מחוץ לישיבה, ולהשאיר את החולים ואלו עם התסמינים במתחם הישיבה".