אאא

ועדת החוקה של הכנסת אישרה בשעה האחרונה (שלישי) את 'חוק הסגר', יו"ר הוועדה יעקב אשר מיהדות התורה אמר לאחר האישור, "המשוגע'ס שלי - לדאוג לאנשים עם מוגבלויות"

לאחר שועדת החוקה אישרה לקריאה שניה ושלישית את החוק שיאפשר הגבלת הפגנות, ח"כ יעקב אשר הסביר על מה התעקש שיוחרג בחוק הסגר.

"עשרות רשויות צהובות הפכו אדומות תוך שבועיים שלושה ללא קשר לערבים או חרדים. אכיפה להמונים, למדינה שלמה, היא דבר קשה עד בלתי אפשרי, ולכן לא שייך שיעשו החרגות. באכיפה להמונים לא צריך חיסון עדר אלא תופעת עדר. כל מי שהיה מורה בכיתה יודע שאי אפשר להגיד לילד אחד כן ולילד שני לא".

עוד הסביר הח"כ מיהדות התורה: "אנחנו בהתפשטות מחלה שמתעתעת בכל גדולי המלומדים בעולם. אני מתפלל לקדוש ברוך הוא, וחרדים ודתיים התפללו על שכניהם יהודים, ערבים, חילונים, ודתיים לאומיים, כולם, "מנע מגיפה מנחלתך", זה מה שעומד לנגד עינינו. אין לנו ברירה, בואו נעבור את הניתוח הזה מהר ונכון ככל האפשר ונוכל לומר שידנו לא תשפוך את הדם הזה.

"הבטחתי בוועדה כמה פעמים שלא אתן מנוח לנושאים בריאותיים ולנושאים של אנשים עם מוגבלות, הבטחנו וקיימנו, הדברים הללו תוקנו וגם בהמשך נעמוד על כך בתקנות. כשהייתי ראש עיר בבני ברק ידעו שהמשוגע'ס של ראש העיר זה לדאוג לענייני רווחה ולאנשים עם מוגבלויות, ואני אמשיך כך, "המודל הזה של להחליט להטיל סגר על עיר אחת כן ועיר אחת לא - זה לא יעבוד".

לאחר דברים אלו פנה לשר האוצר ישראל כץ בקריאה: "אני יודע שהתנגדת לסגר אבל יש לך תפקיד גדול, תנצל את הבולדוזריות שלך כדי להיכנס לדקויות של אנשים שנופלים בין כיסאות ומאבדים פרנסתם. תביא הצעות טובות, ואני אומר לך שגם האופוזיציה תתמוך בך בכך".

את דבריו סיים באומרו: "אני מקווה שהניתוח יהיה קצר ומועיל, שנוכל לחזור בהדרגתיות לחיים של נורמליות, שהקדוש ברוך הוא ישלח רפואה שלמה לכולם".

החוק שאושר בועדה

החוק ייכנס לתוקפו הלילה בחצות (בכפוף לאישור המליאה) ובמועד זה תיכנס לתוקף הכרזה סטטוטורית על "מצב חירום מיוחד" כפי שמוצע בחוק.

הממשלה תוכל להכריז על "מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה" למשך שבוע, אם שוכנעה בהתפשטות רחבה של הנגיף הגורמת לפגיעה חמורה בבריאות הציבור ובתנאי שתקנות הסגר עומדות בתוקף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

את ההכרזה תוכל הממשלה להאריך לתקופות נוספות של שבוע עד סה"כ 21 ימים, והיא תובא לוועדת החוקה בסמוך להחלטה על ההארכה, והוועדה תוכל לבטל את ההכרזה בדיעבד; הממשלה באישור ועדת החוקה יכולה להאריך את ההכרזה לתקופות נוספות של שבועיים כל עוד תקנות הסגר בתוקף

הממשלה נענתה לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר, לפיה גם ב"מצב חירום מיוחד" שיוכרז בעת סגר לא ניתן יהיה למנוע לחלוטין תפילות, הפגנות או טקס דתי, אך ניתן יהיה לקבוע הגבלות על ההתקהלות בהם, לרבות הגבלה על מספר המשתתפים; כמו כן ב"מצב חירום מיוחד", ניתן יהיה להגביל את היציאה של אדם להפגנה עד למרחק המותר ליציאה ממקום המגורים, העומד בתקנות הנוכחיות על 1000 מטר.

9 ח"כים תמכו בחוק: חברי הכנסת יעקב אשר, והח"כים טלי פלוסקוב, עמית הלוי, עוזי דיין (הליכוד), איתן גינזבורג, עינב קאבלה, מיכל וונש, תהלה פרידמן (כחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש"ס).

6 ח"כים התנגדו: יואב סגלוביץ', מאיר כהן (יש עתיד תל"ם), אוסאמה סעדי, וליד טאהא, (הרשימה המשותפת), אלי אבידר (ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ)