אאא

עימות סוער ובעיקר מכוער התרחש לפנות בוקר (רביעי) בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, למועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן. העימות, שהתרחש באוהיו והיה הראשון מבין שלושה עימותים שייערכו עד הבחירות בארה"ב, כלל עלבונות הדדיים והשתלחויות אגרסיביות, כאשר טראמפ בלט באופיו לעומת ביידן, שנמצא לא אחת מגמגם.

העימות החל בשעה 04:00 לפנות בוקר, שעון ישראל. הצדדים נמנעו מלחיצת ידיים, בשל מגפת ה'קורונה' וכפי שסוכם מראש הם גם נמנעו מלחיצת מרפקים.

"מה קורה, בן אדם?", שאל ביידן את טראמפ, רגע לפני שהעימות החל, כאשר זמן קצר לאחר מכן החל טראמפ להתפרץ לדבריו של ביידן, לעג לו ולהישיגיו.

טראמפ עלב בביידן על כך שבנו התמכר לסמים וטען כי הוא "לא חכם". ביידן מצדו כינה את טראמפ "ליצן", "שקרן", "הפודל של פוטין" ו"הנשיא הגרוע בתולדות ארה"ב".

 (צילום מסך: 7NEWS)
(צילום מסך: 7NEWS)

רגע השיא, שיזכר מהעימות היה כאשר ביידן קרא לעבר הנשיא וטראמפ: "אולי תסתום, בן אדם?", היה זה כאשר טראמפ התפרץ שוב ושוב לדבריו וכנראה הצליח להוציא אותו משיווי משקל.

את העימות הנחה כריס וואלאס אך מהר מאוד העימות הפך לאגרסיבי, היה זה כבר בפתיחת הדיון, כאשר ביידן נשמע מהוסס ומקוטע והאשים את טראמפ בטיפול שלו במגפת הקורונה, שמתו בה יותר מ-200 אלף אמריקנים, התפרץ טראמפ לדבריו - בניגוד לכללים, ואמר לו: "אצלך היו מתים יותר".

לאחר מכן התפתח עימות בין טראמפ למנחה העימות. "אדוני הנשיא, אני מנחה העימות הזה, ואני מבקש ממך לאפשר לי להשלים את השאלה", ביקש וואלאס מהנשיא, כאשר זה לא אפשר לו להשלים שאלה על תוכנית הבריאות "אובמה קר".

לאחר מכן ניסה טראמפ להאשים את המנחה כי אינו אובייקטיבי. "אני מניח שאני בעימות איתך, לא איתו, אבל זה בסדר, אני לא מופתע", אמר טראמפ.

 (צילום מסך: 7NEWS)
(צילום מסך: 7NEWS)

המועמד הדמוקרטי נשאל האם במקרה בו טראמפ ישלים מינוי שופטת לעליון עוד לפני השבעת הנשיא הבא, יגדיל את מספר השופטים בעליון. ביידן ניסה להתחמק אך טראמפ לחץ עליו, והוא קרא לעבר טראמפ: "אולי תשתוק, בן אדם?".

טראמפ לא הרפה ולעג לביידן על דבריו בנושא ביטוח בריאות כי אין לו כוונה לסגור ביטוחי בריאות פרטיים וביידן מצדו השיב "כולם יודעים שהוא שקרן" וכינה את הנשיא "ליצן". לאחר שטרמאפ שב והפריע לו, אמר לו ביידן: "אולי תסתום, בן אדם?".

כאשר עסקו בעימות בנושא הקורונה, האשים ביידן את טראמפ כי סתם מבטיח חיסון בקרוב בעוד כל החברות הרציניות מדברות על הפצת החיסון רק בתחילת החצי השני של השנה הבאה והזכיר שטראמפ העלה את האפשרות להזריק חומרי חיטוי לגוף כדי להרוג את הנגיף. טראמפ מצדו טען כי אמר זאת בסרקזם.

טראמפ תקף את ביידן על הטיפול של ממשל אובמה בשפעת החזירים וביידן השיב לו כי מתו בה 14,000 איש ולא 200,000 כמו בקורונה והאשים את טראמפ בחוסר אחריות. כשביידן אמר כי טראמפ לכאורה לא ניחן ב"חוכמה", אמר לו טראמפ: "אין בך שום דבר חכם".

 (צילום מסך: 7NEWS)
(צילום מסך: 7NEWS)

טראמפ לעג לביידן כי היה התלמיד הכי גרוע בכיתה ושאינו זוכר היכן למד.

כשביידן ניסה לדבר על תוכניתו לטיפול בקורונה, טראמפ קטע אותו: "שאל את ננסי פלוסי (יו"ר בית הנבחרים)". ביידן מצדו ביקש: "אפשר להשתיק אותו?".

טראמפ נשאל על מנהגו לא לעטות מסכה בציבור ובתגובה שלף מסכה מהכיס וטען שעוטה אותה כשיש צורך. הוא הוסיף ולעג לביידן שהולך עם "המסכה הכי גדולה שיש".

כשטראמפ דיבר על הקורונה, פנה ביידן למצלמה ושאל את הצופים: "אתם מאמינים לרגע למה שהוא אומר לכם? לאור כל השקרים שהוא סיפר לכם על כל מה שקשור לקורונה... הוא אפילו לא הודה שהוא ידע כבר בפברואר כמה הנגיף מסוכן ולא אמר לכם". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

השניים התעמתו גם בסוגיות המחאה שפרצו נגד גזענות, כאשר ביידן טען כי טראמם רוצה לעורר מהומות גזעניות כי מרוויח מכך פוליטית וטראמפ טען שכל האלימות היא רק מהשמאל.

 (צילום מסך: 7NEWS)
(צילום מסך: 7NEWS)
הגדלה

ביידן תקף את טראמפ וטען שהוא "פודל של פוטין", ותקף אותו על כך שכינה חיילים שמתו "לוזרים" והזכיר את בנו בו ביידן, שהיה לוחם וזכה לעיטורים, אך לא נקב בשמו. טראמפ, תהה: "אתה מדבר על האנטר?", כשכוונתו לבנו השני של ביידן, והזכיר כי הוא התמכר לסמים וסולק מהצבא. ביידן השיב כי בנו עבר גמילה והוא גאה בו.

השניים נשאלו אם יכירו בתוצאותה בחירות, ביידן טען שבכל מקרה טראמפ יפנה את מקומו כשיגיעו התוצאות. מנגד, טען טראמפ כי הדמוקרטים היו אלה שלא הכירו בתוצאות הבחירות הקודמות וכינה את הילרי קלינטון "המושחתת", ואת הליך ההדחה נגדו כ"ניסיון הפיכה".

טרמפ טען כי הצבעה דרך הדואר שהורחבה בגלל הקורונה תגרוף לזיוף קולות. וכשנשאלו האם לא יכריזו על ניצחון בליל הבחירות עד שהתוצאות יאושרו, אמר טראמפ:"אני מעוניין בבחירות הוגנות. אבל אם יש עשרות מיליוני קולות מזויפים, אני לא יכול לקבל את זה". ואילו ביידן השיב: "כן".