אאא

הסוכה המפוארת והמזמינה בעיר גרודנא שבבלארוס, טומנת בחובה סיפור מרתק על יהודי יקר וכוונות טובות, עם שיתוף פעולה פורה עם בית חב"ד המקומי.

הסיפור מתחיל בחג הסוכות שלפני שנתיים, הרב יצחק קופמן שליח הרבי מחב''ד בעיר, החליט להרחיב ולבנות סוכה רחבת ידיים בחצר שלפני בית הכנסת.

מכיוון שהוא היה זקוק ל'ידיים יהודיות', ולמישהו שמבין את מהות הסוכה, הוא פנה ליהודי בלארוסי מקומי בשם ר' צבי גורביץ.

בשנים האחרונות התקרב  ר' צבי לשמירת המצוות והחל ללמוד בשקידה ובשקיקה עברית, כשכוונתו לשפר את המיומנות שלו בתפילה ובברכות. בנוסף, יש לו ילדים שחזרו בתשובה ומתגוררים בישראל.

הרב קופמן מספר, כי היה יושב בבית הכנסת ומברך שעה ארוכה ברכת המזון מתוך הסידור מילה אחרי מילה וברצון להבין מה מוציא מפיו.

לר' צבי היו ידי זהב והוא עסק במשך שנים רבות בתחומי האלקטרוניקה במרכז-טכני בעיר גרודנה, לכן, אך טבעי היה לרב קופמן לפנות אליו.

ואכן, ר' צבי התרגש מהבקשה להרחיב את סוכת הקהילה. והוא הגיע מדד, סימן, קנה, חתך, חיבר, הלחים, סידר, סחב ולבסוף הוקמה סוכת ענק מפוארת מעשה ידיו להתפאר.

 סוכה, במוסקבה (צילום: ארכיון 'כיכר')

בקיץ האחרון התלונן ר' צבי בפני הרב קופמן שהוא בזמן האחרון, חש מחושים בראשו ובכלל הרגשתו לא טובה.

לאחר שביקר אצל מיטב אנשי הרפואה, התברר כי הוא נושא בגופו את המחלה הנוראה, ולא נותר לו הרבה זמן לחיות.. בחודש אב האחרון השיב את נשמתו ליוצרו למגינת לב אישתו, אנשי הקהילה והרב בראשם.

השנה, כאשר שבנו את הסוכה, החליטו להקדיש את הסוכה לזכות ר' צבי, וזאת כדי להודות לדייקנותו וולחיבוב המצווה שלו.

בחג הסוכות הנוכחי, הסוכה מתנוססת בפאר גדול בחצר ביהכ''נ - כגל-עד לזכרו של איש מיוחד ויקר - לקהילה וליהודי בלארוס.