אאא

בשבועות האחרונים רבו הקולות בציבור שקוראים למרד על מוסדות המדינה, מיעוטם ההזוי אף מזהים תהליכים עם שואת העבר.  אבל אנחנו קצת מפספסים; הציבור החרדי מעולם לא היה שווה בין שווים, ובמתכוון. נכון שיש אכיפה בררנית, בואו ניקח זאת כמחמאה

כד הווינא טליא, עת הייתי ילד קטן בחיידר הירושלמי, היינו נוהגים מדי ראש חודש לצאת כל פעם לפארק אחר בשכונות צפון ירושלים.

באותם הימים היו הפגנות קשות; ממחאות השבת בכיכר השבת ובצומת 'אפיריון, ועד ימי הזעם על סיפור 'האם המרעיבה'. ההפגנות לא נגעו אלי ולציבור שאליו אני משתייך שהדיר את רגליו מהחיכוך הזה.

לפני כל יציאה הזהיר אותנו הרבי של הכיתה, להתנהג בכבוד בעת צעידתינו ברחוב.  לשמור על משמעת נוקשה, התנהגות נאותה, וכבוד עצמי.

"לא יורקים על הריצפה, לא צועקים, מה הבריות אומרות עליו אשרי אביו שלמדו תורה אשרי רבו שלמדו תורה אוי להם לבריות שלא למדו תורה פלוני שלמדו תורה ראו כמה נאים דרכיו כמה מתוקנים מעשיו" היה מטיף לנו שוב ושוב.

כותב הטור, יהונתן שורק
כותב הטור, יהונתן שורק

בחודשים האחרונים פרסמו פעילים חברתיים במגזר החרדי, תיעודים שונים שבמסגרתם ניתן היה לראות 'אכיפה בררנית'. רף גבוה יותר שנדרש מן הציבור  החרדי, רף נמוך מהמגזר הכללי.

לצורך הדוגמא: הפגנות בלפור טופלו בכפפות משי, טישים והתקהלויות בבתי כנסת פוזרו לדבריהם ביד קשה. תלונות דומות שתועדו פורסמו בוריאציות שונות ומקוממות.

לאף אחד לא נעים לראות את הסרטונים שפורסמו. אלימות היא לא טובה, היא מסוכנת ועלולה להביא לשפיכות דמים. תגובה משטרתית בלתי מידתית עלולה ופוגעת בחפים מפשע. שיטור יתר הוא דבר הרסני - אבל  האכיפה הבלתי שיוויונית כנגד המגזר החרדי - מוצדקת ומבורכת, לפחות בעיני.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 האלימות המשטרתית בחג

אין שיוויון בין המגזרים. הציבור החרדי נדרש לאין ערוך יותר מן המגזר הכללי להתנהגות מכובדת ומוסרית. ציבור שלוקח את דברי התורה בדיני שמירת הנפש כבוד לזולת, הליכות ומוסר - זלזול בדיני בני אדם לא יכול להיתפס  בעין החילונית.

אם היה שיוויון בין המגזרים, הציבור החרדי לא יכול היה להיות אמון על חיי הרוח, דרך ארץ, והמוסר היהודי בן אלפי השנים. לא בכדי הציבור הכללי נושא בעול החומרי ואנחנו מרימים את נס התורה את דגל ההלכה והערכים.

לא מן הנמנע שהדבר הזה מתבטא במכלול של גישות. מהתנהגות העבריינים בבתי משפט, דרך התחזקותם בבתי הכלא. וגם, שנאת עמי הארצות בעיתוני השמאל מוכיחה גם היא כי אין יכולת בפרספקטיבה חילונית, להכיל את ציבור תופסי התורה באופן טוטאלי - אימוץ מוסר התורה לעומת המוסר המערבי זר בעיניהם.

רצוי וחובה למחות ולמגר כל שיטור יתר, כל אלימות שאיננה במקומה דינה להיות מרוסנת ביד קשה. אך יחד עם זאת הרי אנחנו מגדלור לסביבתנו, בואו ננסה להבין מדוע מצפים מאיתנו ליותר, ולהצדיק את מקומנו בחברה הישראלית ובין אומות העולם. בואו נשמור על גאוות היחידה של הציבור החרדי.