אאא

בתום מערכת בחירות שארכה למעלה משנה, ולאחר חתימת ההסכם הקואליציוני שנחתם על ידי כל הסיעות במסגרת הקונגרס הציוני הל"ח ביניהן גם המפלגות החרדיות, נבחר יעקב חגואל לעמוד בראש ההסתדרות הציונית העולמית – ארגון הגג של המוסדות הלאומיים.

בתפקידו האחרון שימש כסגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. בתוך כך ולאחר שימונו חברי הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, יבחר אברהם דובדבני לעמוד בראש קק"ל.

החרדים שפעלו לצמצום כוחם של הרפורמים ששלטו עד לא מכבר במוסדות הציוניים, הצליחו להביא עם חתימת ההסכם הקואליציוני להישג משמעותי של הכרה לראשונה בזרם החרדי. מדובר ב‏סעיף 31 להסכם במוסדות הלאומיים, עד כה הכירה ההסתדרות הציונית לצרכי תקציב בשלושה זרמים דתיים: אורתודוכסים (המזרחי), רפורמים וקונסרבטיבים. מעכשיו, מוכר גם זרם רביעי: "החרדי". ע"פ ההסכם, כל פעילות ל"צרכים רוחניים" תחולק באופן שווה בין הזרמים מה שמצמצם את חלקם של הרפורמים ומקטין את כוחם באופן משמעותי.

כזכור, בכיר חרדי הסביר בשיחה עם 'כיכר השבת', איך בפעם הראשונה, מפלגת 'דגל התורה' הליטאית, נכנסה להסתדרות הציונית העולמית: "יש קבוצת יהודים חרדים לאומיים אמריקאיים, שמתעסקים ב-15 השנים האחרונות עם כל הנושא של הכותל והגיור - כדי למנוע מזימות של הרפורמים והקונסרבטיבים, בראשם עומדים פנחס לרנר ונחמיה מילנוביץ".

"כחלק מסדר היום שלהם - בניסיון להשפיע יותר מהרפורמים, הם יזמו מהלך לפני שנה, להתמודד לקונגרס בהסתדרות הציונית העולמית ופתחו סיעה עצמאית בשם 'ארץ הקודש'".

הגורם הבכיר הסביר, כי "לאחר שנה מאומצת של עבודה, הם הצליחו להשיג 25 צירים - שירד מהרפורמים והגיע אליהם, למשל, אם לרפורמים היה קודם 90 צירים, כעת מספרם ירד לטובת החרדים".

"לכן, עכשיו, בפעם הראשונה, נוצרה אפשרות להקים קואליציה שתורכב מרוב של חרדים, דתיים לאומיים ומפלגת הליכוד ומי שהיה צריך להשלים את הפאזל היא מפלגת ישראל ביתנו של ליברמן, ששוב, כמו בקואליציה, הצליח להישאר לשון המאזניים".

"לליברמן", מוסיף הגורם להסביר, "יש במפלגה שלו בהסתדרות הרבה חרדיים - רובם חב"דנקים מאירופה, כך שהיה קל להשיג את התמיכה שלו. וכדי להיות ברור יותר, בקונגרס יש 521 צירים שמורכבים כך; 150 מארה"ב, 190 מישראל, 150 מאירופה והיתר פונקציונרים".

"החרדים, בפעם הראשונה, הצליחו להשיג הפעם לבד - 85 צירים, שזה כוח משמעותי", הוא מספר וחושף טפח מאחורי הקלעים של ההסכם שנחתם היום לאחר שכמעט נגנב, "רק הבעיה הייתה כשבאו לחתום על ההסכם, שגם ש"ס וגם ליברמן, אכלו בקדנציה האחרונה מרורים מ'המזרחי', ולכן, הם לא האמינו להם וכאן מגיע החלק של ההסכם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדברי הבכיר, "הבחירות להסתדרות הציונית נעשות פעם ב-5 שנים ואף פעם אין שם קואליציה, אז מה קרה הפעם? פשוט מאוד, בגלל חוסר האמון המובהק עם נציגי 'המזרחי', החליטו לתחום את הכל בהסכם כתוב - כדי שהכל יהיה ברור וחתום, וזאת כאמור בשל האיבה, רבת השנים, עם 'המזרחי'".

"מה שעמד בפנינו", הוא מסביר, "זו ההיסטוריה, שלראשונה הציבור החרדי יקבל נתח משמעותי מהעוגה השמנה של ההסתדרות, ואכן הצלחנו להשיג; מחלקת חינוך בשליטתנו עם תקציב של 100 מיליון ש"ח, מחלקת התפוצות של ההסתדרות הציונית, שתטפל בכל הקהילות בעולם וכמובן ש"ס קיבלה את התפקיד מספר 2 בקק"ל".

לסיכום, מסביר הגורם הבכיר ל'כיכר השבת': "כולם היו בהלם מההסכם שקיבלנו, זה עורר את אנשי השמאל שלראשונה יש שליטה ימנית במוסדות הללו, זה עורר את כל גופי הרפורמים בארה"ב ובקיצור חיפשו סיבות לפרק את ההסכם, ונתלו בליברמן שבכל מקרה היה מקבל את הדברים הללו בכל הסכם - וזאת בשל הכוח הרב שיש לו".

יוזכר, כי גורמים חרדיים אחרים, שאינם משתייכים למפלגות החרדיות, טוענים טענות שונות, שבראשן הטענה, כי כביכול החרדים בהסתדרות נתנו לליברמן כל שביקש אלא שמתברר שהאינטרס החרדי להשיג את השליטה לראשונה בתולדות המוסדות האלו ניצח.