אאא

סערת דברי ד"ר איל מעוז, שנחשפה הערב (חמישי) ב'כיכר השבת': יו"ר אגודת הסטודנטים בקריה האקדמית אונו, בה ניהל מעוז את השלוחה החרדית, תוקף אותו בחריפות ומכנה אותו: "שקרן גדול".

לדברי יו"ר האגודה, שמעון שמואלי, "איל מעוז ידוע כמרצה ממורמר, כיום גילנו שהוא גם שקרן גדול. הוא לא הקים שום דבר בקריה האקדמית!".

"איל מעוז היה בסך הכל המנהל האקדמי במשך כשלוש שנים, זאת כעשור לאחר שהקמפוס החרדי הוקם", מוסיף שמואלי החרדי. "כולם יודעים שמעוז אינו מתפקד בשום תפקיד ניהולי או ייצוגי בקריה האקדמית כיום".

ולסיום, אם למישהו היה ספק, מגיעה ההבהרה: "אגודת הסטודנטים של הקמפוס החרדי מוקיעה ומזועזעת מאמירותיו השגויות של מעוז. תתבייש לך!".

כזכור, מוקדם יותר הערב נחשפה ב'כיכר השבת' הקלטת ההרצאה שמסר ד"ר איל מעוז, בה אמר כי הוא מייחל ליום שהקמפוס החרדי ייסגר, וכי כל יום שהיה מגיע למקום היה פותח את חלון הרכב כדי להקיא.

 חלק מדבריו של ד"ר איל מעוז

ד"ר איל מעוז, שהעיד על עצמו כי היה ממייסדי הקריה האקדמית החרדית 'אונו', ואף שימש במספר שנים כמנהל האקדמי של הקריה החרדית, משמש גם כיום כמרצה לשיווק בקריה ובעוד מקומות.

בהקלטה, מתוך שיעור לתלמידים חילונים בקריה האקדמית אונו בנושא 'איך לשווק מוצר', הביא מעוז דוגמה, איך הוא, אדם חילוני ליברלי, עשה שיווק מצוין למשהו שהוא לא מאמין בו ואף מתנגד אליו: כמו הקריה החרדית 'אונו'.

בתחילת דבריו סיפר מעוז על הקריה האקדמית החרדית ונשמע אומר בזלזול: "הקמפוס החרדי נמצא קילומטר אחד מהקמפוס הרגיל ו-2,000 שנה מהקמפוס הרגיל. למה 2,000 שנה? כי בקמפוס החרדי לומדים בימים נפרדים לגברים ולנשים".

"למה אנחנו צריכים קמפוס חרדי נפרד? מכיוון שאם הייתי מבקש מהחרדים לבוא לקמפוס הרגיל הם היו באים? לפני שהקמנו את הקמפוס החרדי (ואני הייתי זה שהקים את הקמפוס הרגיל) כמה חרדים למדו לימודים אקדמאיים? אפשר לספור אותם בעשרות איש, היו בסביבות 50 חרדים כל שנה - ורוב אלו שהגיעו היו בעלי תשובה".

"היום", אמר בגאווה ד"ר מעוז, "בקמפוס החרדי לבד לומדים 3,000 חרדים - אנחנו הכי גדולים, וסך כל החרדים הלומדים במוסד אקדמי מסתכם ב-8,000 חרדים, זו מהפכה שלנו שהתחילה בראשית שנות ה-2,000".

"איך עשינו את זה?", שאל מעוז את תלמידי הקורס, והסביר: "יש לי שותף להקמה שהוא מהחסידות הכי גדולה בארץ - גור וקוראים לו הרב יחזקאל פוגל. והוא היה מוכן להיות השותף שלי ועשינו הכל בשיתוף פעולה מלא. יחזקאל הוא לא אקדמי אבל הוא היה אחראי להביא את הרוח החרדית, והוא הלך להתייעץ עם הרבנים והנחה מי יהיו המנחים".

"אני ממקימי מפלגת שינוי"

"גילוי נאות", אומר מעוז בהקלטה, ומסביר את האג'נדה שלו: "אני אחד ממקימי מפלגת שינוי (מפלגתו של טומי לפיד), אני הייתי זה שמפגין בכיכרות, וזועק כמה החרדים במדינת ישראל, זה לא בסדר.

"באיזה שלב הבנתי שלצעוק לא יעזור, צריך לעשות דברים. מה עשיתי? בניתי קמפוס עם הדרה בין גברים לנשים רק גברים יכולים ללמד את הגברים, גם גברים וגם נשים יכולים ללמד את הנשים. זה נקרא בעברית אפליה, אני מפלה את המרצות שלי, זו אפליה על השולחן".

"כל פעם שנכנסתי לקמפוס החרדי - הקאתי"

"בעיניים שלי זה גם הדרה וגם אפליה, איך אתם חושבים זה נראה לליברל כמוני?", אמר מעוז, וחשף מה הוא חושב על הקמפוס החרדי. "תבינו, כל יום שהמכונית שלי נכנסה לחניה לקמפוס החרדי, בדרך כשהמכונית עברה את המחסום פתחתי את החלון - והקאתי, למה? כי כל דבר בקמפוס הזה מנוגד לעקרונות האישיים שלי.

"האוניברסיטה העברית, עד היום, ניסינו לשכנע אותה לפתוח קמפוס בירושלים לחרדים בהפרדה. ישבנו איתם בישיבת הסאנט, וקמו כמה פרופסוריות ואמרו, אנחנו לא מוכנות לשלם את המחיר של הדרה ואפליה. אנחנו החלטנו שכדי לחבר את החברה החרדית לאקדמיה, חייבים לבצע את הבדיקה הזו על אף האפליה".

"הבת שלי לא דיברה איתי בגלל הקמפוס"

"מה היה החלום שלי כשפתחתי את הקמפוס, ועד היום זה החלום שלי?", שאל מעוז רטורית, השיב: "לסגור אותו" והוסיף כי הוא "מנוגד לכל עיקרון שיש לי בחיים. לכן, מהיום שפתחתי אותו אני רוצה לסגור אותו. תבינו, הבת שלי לא דיברה איתי חודשיים וחצי בגלל הקמפוס הזה, והיא צודקת מנקודת מבט שלה, כי המחיר שאני משלם גבוה מדי".

בשלב הוא עבר להסביר את המניע שלו מאחורי פתיחת הקמפוס: "אבל אני בראש שלי לא פתחתי את הקמפוס הזה בשביל החרדים, פתחתי אותו בשביל הציבור החילוני במדינת ישראל. כי במצב הזה שאנו נמצאים בו מבחינה כלכלית, אי אפשר להחזיק את זה הרבה זמן, כי באיזשהו שלב זה יקרוס, חייבים שהחרדים גם ייכנסו לשוק העבודה".

"תראו, לקמפוס קוראים 'הקמפוס החרדי', אבל צריך לקרוא לו 'הקמפוס לעזור לחילונים', עכשיו, אתם אומרים הבן אדם מדומיין, הוא הצליח לשכנע את עצמו שהקמפוס החרדי לטובת החילונים".

"החרדים יודעים לשבת וללמוד"

"מאז שהתחלתי לנהל את הקמפוס, נהייתי מומחה לענייני חרדים", אמר מעוז, וכאשר נשאל לגבי עלות השכר בקמפוס החרדי לעומת החילונים, ואחד הנוכחים ענה 'שליש', מעוז השיב לו: "ברור ששליש, עכשיו זה לא פייר, למה לקחת מהחילונים יותר? אלא שאם הייתי לוקח מהחרדים יותר מישהו מהם היה מגיע?.

"שוב, זה לא קמפוס חרדי, זה קמפוס לחילונים, זה קמפוס להצלת החילונים בישראל. אז אם המטרה שלי להביא לשם חרדים, אז זה מה שאני עושה".

"יש לי עכשיו תלמידים חרדים שנמצאים בכל החברות הגדולות", אמר מעוז. אחת הנוכחות מעירה: "יכולה להעיד שהם עובדים מצוינים", ומעוז בתגובה: "לא אוהב את ההכללות הללו".

מעוז המשיך ואמר: "החרדים יודעים לשבת וללמוד יותר ולכן בזה הם מצליחים, הם עובדים חרוצים, שיודעים ללמוד. אבל כשאני מקבל את החרדי, הוא לא יודע כלום ולכן יש להם חצי שנה מכינה".

"בציבור החרדי אני עובד עם מאכערים", סיפר מעוז, "האיש שיווק של גור הוא שונה מהאיש של ויז'ניץ, ואני מתמרץ אותם על כמויות שהם מביאים. למה? כי אני רוצה להציל את החילונים בישראל".

'כיכר השבת' פנה אל ד"ר איל מעוז כדי לקבל את תגובתו, וכך נמסר לנו: "בניגוד לפרסומים, חשוב לי להדגיש שדבריי נועדו לבסס ולהמחיש תפיסה שיווקית כחלק משיעור אותו אני מעביר. במסגרת השיעור הסברתי לסטודנטים את העיקרון החשוב של בניית מוצר ושיווקו מתוך נקודת המבט המלאה של הלקוח, גם אם זו נקודת מבט המנוגדת לדעותינו האישיות".

"כל פרשנות אחרת לדברי מנוגדת לתפיסת עולמי ומטה את הדיון. לאורך 20 שנים לימדתי וחינכתי אלפי סטודנטים וסטודנטיות מוכשרים בקמפוסים החרדים שלנו, ההכרות שלי איתם עמוקה וצר לי אם חלילה מישהו מהם נפגע".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מזה שנים רבות אינני משמש בתפקיד המנהל האקדמי של הקמפוס החרדי, אך כאז כן היום - אינני מזלזל בשום אופן ביקר וחשוב לכל אדם, אלא להיפך הגמור. גם בשיעור המדובר, הדגשתי את הערכתי לסטודנטים החרדיים ולאיכויותיהם ואף סיפרתי כי הם מסיימים בהצלחה גבוהה יותר ממקביליהם בקמפוס הכללי בבחינות הסיום".

"דווקא בימים אלו, אני תקווה כי נשכיל להבין זה את זה, לכבד את הדעות השונות ולתת מענה נכון ומותאם לצרכי הקהלים השונים".

מהקריה האקדמית אונו נמסר בתגובה: "הקריה מוקיעה בכל לשון את דבריו החמורים של ד"ר אייל מעוז שמנוגדים לתפיסת עולמה וליסודותיה. הקריה היא חלוצת ההשכלה הגבוהה במגזר החרדי, ועושה זאת מתוך אמונה שהנגשת האקדמיה צריכה להיעשות תוך כבוד רב והתאמה מלאה לאורחות החיים של שומרי התורה והמצוות".

"ד"ר אייל מעוז איננו 'מקים הקמפוס החרדי', אלא הצטרף אליו לאחר כעשור של פעילות. אנו כואבים את דבריו ומצטערים ומתנצלים בפני כל מי שנפגע מדבריו שכאמור משקפים תפיסה הפוכה מחזון הקריה. אנו נמשיך בהנגשת השכלה גבוהה המותאמת לצרכי המגזר החרדי, תוך מתן תנאים הולמים, כבוד והבנה עמוקה של המגזר".