אאא

שבעה ימי מאסר בפועל נגזרו היום (חמישי) על מפקד מחלקה בשריון, בעקבות התנהלותו במהלך אירוע ירי בשוגג של טנק, משטח ישראל לשטח רצועת עזה, לפני כשבועיים.

דובר צה"ל עדכן בנוסף, כי גם מפקד הפלוגה וסגנו נשפטו ל-14 ימי מאסר על תנאי, בשל המקרה, בו כזכור לא היו נפגעים בנפש, אלא נזק לרכוש בלבד.

מסקנות התחקיר העלו, כי המפקדים לא פעלו לפי הנהלים הנדרשים, טרם קיום התרגיל ובמהלכו - מה שהוביל להבנה מוטעית של הכוח כי מדובר ב'אירוע אמת'.

המשפחה העזתית כאמור לא נפגעה מירי הפגז, מאחר ובדיוק באותו רגע שהתה מחוץ למבנה.

 טנקים בגבול הרצועה. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)

מדובר צה"ל נמסר: "השבוע הוצג למפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני ולמפקד עוצבת 'געש' תא"ל דן נוימן, תחקיר בנושא אירוע ירי טנק בשוגג משטח ישראל לשטח רצועת עזה ב-14 בדצמבר 2020, בו נקבע כי מדובר באירוע חמור, המעלה מספר כשלים, תקלות ושגיאות בהתנהלות המפקדים ובהיבטי הבטיחות". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"על פי מסקנות התחקיר, המפקדים לא פעלו לפי הנהלים הנדרשים, טרם קיום התרגיל ובמהלכו, דבר שהוביל להבנה מוטעית של הכוח כי מדובר באירוע אמת".

"בעקבות ממצאי התחקיר, החליט מפקד עוצבת געש על נקיטת מספר צעדים פיקודיים", פירט דו"צ: "מפקד המחלקה נשפט על ידי מפקד הגדוד, ונידון לשבעה ימי מחבוש בפועל על כשלים בהתנהלותו הפיקודית ובנושא הבטיחות; מפקד הפלוגה וסגן מפקד הפלוגה, נשפטו על ידי מפקד החטיבה על אחריותם הכוללת לאירוע, וכן על חלקו של סגן מפקד הפלוגה באי מימוש הפקודות המחייבות. הקצינים נדונו ל-14 ימי מחבוש על תנאי".

לפי צה"ל, ישנה "חשיבות רבה בקיום תחקירים מעמיקים, למידה והפקת לקחים, באירועים מסוג זה".