אאא

בהשקעה של למעלה מ-100 אלף אירו, המקווה המרכזי של קישינב ששרד את הקומוניזם וקריסת מסך הברזל - שופץ למעלה ממאה וחמישים שנה אחרי שהוקם.

המקווה הוקם בחצר בית הכנסת הגדול של העיר, ובמהלך השנים זכה שיטבלו גדולי ישראל וצדיקים מפורסמים שהתגוררו ופעלו בשטח הגיאוגרפי של דרום מזרח אירופה. 

על פי העדויות, במשך עשרות שנים, היה זה המקווה היחיד מדרום לקייב ששירת אלפי יהודים מרומניה, דרום אוקראינה ומולדובה. לפי חלק מהעדויות, יהודי אודסה היו מגיעים למקווה שהיה במרחק של יום נסיעה שלם.

גם במהלך שנות השלטון הקומוניסטי היה המקווה פתוח וסייע למשפחות רבות לשמור על גדרי הטהרה.

לפני כ-40 שנה, לאחר שנים של עזובה והזנחה - בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת, בוצע במקום עבודות תחזוקה מינמליות, שיאפשרו שימוש במקווה.

לפני שיפץ המקווה
לפני שיפץ המקווה

בשנים האחרונות, יש התעוררות ופריחה יהודית משמעותית במולדובה, עם משפחות רבות שמבקשות לשוב לכור מחצבתם ולשמור על תרי"ג מצוות ועל חיי משפחה טהורים.

כחלק מההתעוררות התורנית, יצאה הקהילה לפרוייקט שיפוץ ושדרוג מאסיבי של המקווה ההיסטורי שסבל מהתיישנות, בלאי ומכת קור קשה שפגעה בתשתיות המקווה לפני כשנתיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כל זאת בהשקעה של למעלה ממאה אלף אירו, הפך המקום למקווה מפואר, מרווח וחדשני מחומרים איכותיים ביותר לריצוף, לקירות ולשאר חלקי המבנה.

הנדיב מר ניר גואשציני פתח את ליבו הרחב ותרם את הוצאות החידוש הגבוהות לעילוי נשמת אביו מר דניאל גואשציני ז"ל.

המקווה המחודש נבנה על פי כל כללי ההידור ולפי כל שיטות הפוסקים, כולל שיטת חב"ד והחומרות הנהוגות עפ"י שיטת החזון איש ובהכוונתו הצמודה של הרב מנחם מנדל סגל ראש אגף המקוואות בבני ברק.

המקווה אחרי - עם הרב זלצמן
המקווה אחרי - עם הרב זלצמן

לדברי רבה של מולדובה הרב פנחס זלצמן: "זהו רגע היסטורי ומרגש עבור יהדות מולדובה ויהדות מזרח אירופה בכלל. גדולי הדורות שפעלו באזורים עלה לפני שנים רבות לא שיערו את החשכה שתוטל על היהדות וקיום המצוות במדינות אלה שהיו מרכז יהודי תוסס. כיום עם סיום שיפוץ המקווה הוותיק אין כל ספק שהדבר יסייע ויעזור בחיזוק והרחבת גבולות הטהרה והקדושה בקישינב ובמקומות הסמוכים לה ויקרב יהודים נוספים לשמירת התורה והמצוות כהלכתם".