אאא

מנהל 'מגן ישראל', הפרופסור נחמן אש, קיים היום (שלישי) תדרוך לתקשורת החרדית במהלכו חשף נתונים על מצב התחלואה והתמותה במגזר החרדי. כמו כן, התייחס למתווה הדרכון הירוק, ולמתווה בתי הכנסת לקראת ימי הפורים.

"הירידה בתחלואה איטית מאוד, המוטציה הבריטית פה. אנחנו מעריכים ש-90% מהנדבקים במגזר החרדי הם עם המוטציה, במגזר הערבי זה כנראה רק 30%. הוריאנט הבריטי מתפשט יותר ואפילו גורם למחלה קשה יותר, גם בקרב צעירים. הבשורות הטובות הן שהחיסון עובד גם על הוריאנט הבריטי".

בנוגע למוטציה הדרום אפריקנית אמר כי: "מהנתונים שבידי משרד הבריאות, המוטציה הדרום אפריקנית לא הצליחה להתפשט יותר מידי, אמנם איתרנו עשרות נדבקים, אך הצלחנו לקטוע את שרשראות ההדבקה".

פרופ׳ אש התייחס בדבריו גם למגמה המשקפת ירידה בתחלואת המגזר החרדי בימים האחרונים: "אנחנו אמנם רואים בתקופה האחרונה את הירידה במגזר, אבל היא עדיין מדאיגה והיא עומדת על כעשרים אחוז מהתחלואה, כפול מהיחס באוכלוסייה".

במהלך התדרוך התייחס אש גם להקלות בהגבלות השונות ולפתיחת מוסדות החינוך: "החל מיום ראשון ביצענו את ההקלות בסגר, מבחינתנו זו הפעימה הראשונה כשהיום יתקבלו החלטות בנוגע למוסדות החינוך. בהמשך נציג בממשלה תכנית רחבה יותר שתכלול הקלות נוספות, ככל שהתחלואה תישאר בשליטה".

אש הדגיש ואמר כי "גם אם התחלואה תישאר ברמה הגבוהה הנוכחית, נמשיך לפתוח את המשק בהתאם לתו הירוק. בכל מקרה, פתיחת המשק תיעשה בהדרגה. אם נפתח את המשק בצורה שאינה זהירה, תהיה הדבקה רבה מאוד ונגיע לממדי תחלואה גבוהים, על אף שחלק מחוסנים״.

"אנחנו אמנם רואים את האור בקצה המנהרה, אבל צריך לנהוג בזהירות. כל מי שנדבק כיום זה פספוס, הוא יכול היה להיות מחוסן ולהימנע מהמחלה או מהדבקת אחרים. המסר העיקרי שחשוב להדגיש הוא שחייבים לשמור על עצמנו בעיקר בתקופה הרגישה הזאת. הלב כואב לראות את התמונות מהלוויות ההמוניות, שעלולות להוביל לעוד לוויות. אני מאוד מבין את הצורך של המשתתפים ליטול חלק בלוויה, אבל צריך לחשוב על התוצאות. "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" צריך לעמוד לנגד כל אחד".

"חשוב להבין שפתיחת מוסדות בישובים אדומים, עלולה להוביל לתחלואה ומוות, והיא מסכנת חיים. מוסד חינוכי שייפתח בניגוד להנחיות יועבר לאכיפה, אבל לפני כן אני קורא לשתף פעולה עם הצעד שהינו לטובת הציבור".

בנוגע לערים בהן תפתחנה מערכת החינוך אמר אש כי במשרד הבריאות "בוחנים אפשרות לשקלל את נתוני ההתחסנות, יחד עם ציון הרמזור, כך שגם רשות שהינה בצבע כתום בהיר, עדיין יפתחו בה את מוסדות החינוך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בעבר, הסטיגמה של המחלה הייתה שהיא פוגעת במבוגרים. זה היה נכון, אבל בתקופה האחרונה אנחנו רואים הרבה יותר צעירים וצעירות, גם בלי גורמי רקע שמגיעים למחלות קשות. אם בעבר עיקר התחלואה הייתה בגיל שישים ומעלה, כיום המצב הוא הפוך ו-90% של המחוברים למכשירי האקמו הינם פחות מגיל שישים. על פי מה שאנחנו רואים כיום, גם בילדים יכולה להיות מחלה קשה ויכולות להיות תופעות ממושכות כמו עייפות, או בעיות נוירולוגיות ולכן מי שיכול להתחסן צריך לעשות זאת כמה שיותר מהר, בכדי שנוכל לשוב לשגרה".

אש ציין ואמר כי: "ככל שיהיו חיסונים לצעירים, ואנחנו מעריכים שבחודשים הקרובים יהיו אישורים כבר מגיל 12, אנחנו נפעל לחסן כמה שיותר מהאוכלוסייה הזאת, אבל בינתיים חשוב לקחת בערבון מוגבל את האמירה שהתחלואה בקרב צעירים הינה קלה. לעיתים, היא אף קשה וכדאי למנוע אותה מראש".

על המתווה המוצע לחגיגות פורים אמר, "אנחנו עומדים בפתחו של חודש אדר, אלא שהשנה נצטרך לשמוח אחרת, תוך שמירה על קדושת החיים. אנחנו זוכרים בכאב רב, את מה שקרה בפורים בשנה שעברה ואני אומר לכם שגם ההתפרצות האחרונה אירעה בעקבות ההתכנסויות בימי החנוכה ולכן צריך למנוע את ההתפרצות הבאה".

"לא צריך לשלם בחיי אדם, על השמחה של חודש אדר. אפשר לשמוח גם בלי לשלם מחירים כאלו. הערבות ההדדית שהקהילה החרדית חזקה בה, נדרשת במיוחד כעת והיא איננה רק בסיוע, אלא גם בשמירה על החיים של כולנו. אנחנו בונים בימים אלו, מתווה מיוחד לתפילה בפורים, מתווה אחראי שיאפשר את קיום התפילות, אבל אם הוא לא יישמר ולא תהיה התנהגות אחראית, אני מאוד חושש. אני בטוח שבפורים הבא נוכל כבר לשוב ולשמוח כרגיל".