אאא

נתניהו מתניע

רה"מ מתחיל את מסע הראיונות שלו בדרך כלל סמוך לבחירות, אבל הפעם החליט להקדים, בניסיון לפגוע אף יותר בכוח יריביו, יו"ר 'תקווה חדשה' ויו"ר 'ימינה'.

בשונה מפעמים קודמות, בהן קרא נתניהו לבוחריו כשנטע בהם את התחושה שההפסד קרוב, הפעם בוחר רה"מ לנקוט בשיטה ההפוכה, בשיטת "המנצח המתמיד".

הסיבה טמונה בכך שהפעם שתי מפלגות, עם מספר מנדטים משותף לא מבוטל, מאגפות אותו מימין - ודחיקה בציבור לחפש את ההבדלים בין 'הליכוד' ל'תקווה חדשה' עלולה להוביל לתוצאה ההפוכה. לעומת זאת, מסר לבוחרים שהניצחון ודאי יכול להחזיר קולות אל מפלגת המקור.

זו גם הסיבה מדוע נתניהו מסרב להתייחס לאפשרות שסער יקים ממשלה, ומקפיד לקרוא לו בשמו הפרטי, מתוך ניסיון להקטין אותו.

סער ובנט מחפשים הבדלים, ונתניהו מחייך

בשבועות קודם סגירת הרשימות דובר רבות, גם כאן ב"משחקי כסאות", על ההבדל הדק, עד לא קיים, בין 'תקווה חדשה' של סער ל'ימינה' של בנט, מלבד התחייבות שלא לשבת בממשלת נתניהו.

בנק הבוחרים של שתי המפלגות תואם, ולאחר שנסגרו הרשימות ניתן האות למתקפות ההדדיות. השבוע סער לקח צעד נוסף במאבק, ואף קידם כתבות אנונימיות במטרה להוציא את בנט כאחד שיכנס מיד לממשלת נתניהו.

נתניהו, סער ובנט, בימים בהם היו שרים בממשלתו (מרים אלסטר, פלאש 90)
נתניהו, סער ובנט, בימים בהם היו שרים בממשלתו (מרים אלסטר, פלאש 90)

בזמן ששניהם רבים, יושב לו אדם במעון ראש הממשלה ונהנה: הם רק עושים לו את העבודה קלה יותר, ופוגעים אחד מיכולת חברו להיות חלופה שלטונית. הרווח למפלגת 'הליכוד' מיידי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סמוטריץ' כותב לבוחר החרדי, דרך נתניהו ואדלשטיין

'יהדות התורה' יציבה בסקרים על שבעה מנדטים, אבל שם מאמינים כי גם המנדט השמיני בהישג יד. אם בעבר רף ההצבעה התחתון היה ידוע לגפני וליצמן, ריצת סמוטריץ' ובן גביר מעלה חשש במפלגה כי 'הציונות הדתית' תיקח קולות כמה אלפי חרדים.

מאיר פרוש ניסה להיכנס למשחק עם התקפה משלו, כשנסע ליצהר, מעוז ברור של המפלגה הדתית-לאומית, וניסה לגייס מצביעים.

די מהר סמוטריץ' השיב כשנגע באחת הנקודות הרגישות כיום בחברה: סוגיית החתונות שלא מקבלת מענה בממשלה ובוועדת השרים לקורונה. יו"ר 'הציונות הדתית' שיגר מכתב לרה"מ ולשר הבריאות, והזהיר מזינוק בתחלואה בגלל אלפי חתונות פיראטיות אפשריות.

ניתן להניח כי הנמנעים האמיתיים למכתב הם לא נתניהו ואדלשטיין, אלא המשפחות החרדיות המבקשות פתרונות, שפתאום אולי רואות פתק אחר בקלפי.

"משחקי כסאות", סיכום השבוע הפוליטי ב"כיכר השבת", בהגשת רפאל כהן