אאא

הערב (חמישי), נפלט לוויתן מצוי בדרום שמורת ניצנים. פקח רשות הטבע והגנים דוד חלפון הגיע לחוף וראה כי מדובר הלוויתן מצוי (גור) בגודל 10 מטרים.

ד״ר אביעד שיינין תחנת מוריס קאן לחקר הים ועמותת דלפיס אומרים כי מדובר בלוויתן מצוי בסבירות מאוד גבוהה. לפני כשבועים התקבלו שני דיווחים מאנשים שראו לווייתנים כאלה באשדוד והרצליה ללא צילום. מדובר באירוע נדיר יחסית התיעוד האחרון היה ב-2016. בדרך כלל מגיעים לאזורנו פרטים צעירים. גם במקרה הזה מדובר בפרט צעיר 10 מטר בבגרות מגיעים בים התיכון 20 מטר ובאוקיינוסים מגיעים ל24 מטר.

הלוויתן המצוי הוא בעל החיים השני בגודלו אחרי הלוויתן הכחול בעולם. הם נפוצים במערב הים התיכון, אך נדירים מאגן המזרחי.

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים אמר בתגובה: "אירוע זיהום הזפת מסתבר כאירוע גדול ומאוד וחמור מאוד עם נזק סביבתי גדול מאוד שייקח לנו זמן רב לטפל בו. אנחנו קוראים למשרד להגנת הסביבה לחקור את האירוע ולמצוא את האשמים ולהעניש אותם בחומר הדין".

כזכור, אתמול דווח על זיהום חמור של גושי זפת שאותרו לאורך החופים מהרצליה ועד עתלית. רותי יהל אקולוגית ים ברשות הטבע והגנים הסבירה כי הדאגה הגדולה ביותר הנה שהזפת תדבק אל בעלי החיים ותפגע בהם. ביום ראשון כשהים ירד נוכל לדעת את מידת הנזק.

הבוקר יצאו עובדי רשות הטבע והגנים ומתנדבי אקואושן לניקיון החופים. עיקר הפגיעה הנה בחופי גלים, דור הבונים וים גדור. ריכוזים קטנים יותר של זפת נצפו גם בחוף השרון, פולג ובית ינאי.