אאא

שר הביטחון בני גנץ, דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור מייד את אספקת החיסונים למדינות זרות, לאחר שלשכת ראש הממשלה הודיעה כי תועבר "כמות סמלית" של חיסונים למדינות בעולם, מהן יוכל להיווצר "רווח מדיני", ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בסוגייה, ולא להסתפק בהוראת ראש הממשלה בלבד.

במכתב שפרסם גנץ, ומיועד ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראש המל"ל מאיר בן שבת מלבד נתניהו, עקץ שר הביטחון את ראש הממשלה כשרמז במכתבו על כך שהתנהלות נתניהו כמנהל יחיד כבר מוכרת, כפי שהיה בפרשת אישור מכירת מטוסי F-35 מארה"ב לאיחוד האמירויות:

"לא מדובר בפעם הראשונה שהחלטות ביטחוניות ומדיניות משמעותיות מתקבלות מאחורי גבם של הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, תוך פגיעה אפשרית בביטחון המדינה, ביחסי החוץ שלה ובשלטון החוק. דפוס זה פוגע ביכולתנו לנהל את המדינה באופן תקין בתחומים הרגישים ביותר שלפתחנו".

ע"פ הודעת לשכת ראש הממשלה, מספר מדינות צפויות לקבל אספקת חיסונים, שלכאורה מיותרים, בתמורה להתפתחות מדינית, בהן הרשות הפלסטינית, הונדורס והונגריה. גנץ הדגיש במכתבו כי העברת חיסונים לרמאללה הינה צעד נכון, אך למדינות אחרות הדבר צריך לעבור את האישור המקובל:

"בעוד שאספקת החיסונים לצוותי הרפואה ברשות הפלסטינית בוצעה לאחר הליך סדור, ולנוכח צורך רפואי מובהק של מדינת ישראל, אספקת חיסונים למדינות נוספות בעולם לא הועלתה מעולם לדיון בפורומים הרלוונטיים. מלאי החיסונים הינו נכס של מדינת ישראל והאמירה בהודעתך, לפיה 'הצטברה כמות חיסונים שלא נעשה בה שימוש', בעוד שמרבית האוכלוסייה בישראל טרם התחסנה בחיסון השני, הינה שקרית".