אאא

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לא מבזבז זמן והחליט לפרסם את החלטתו על מי להטיל את המנדט להרכבת הממשלה כבר במהלך היום (שלישי), יממה לאחר ההתייעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת.

במערכת הפוליטית מעריכים כי אם לא תתחולל דרמה של הרגע האחרון, ריבלין יטיל את המנדט על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שזכה ברוב של 52 ממליצים מול 45 ממליצים ליאיר לפיד ושבעה לנפתלי בנט.

כזכור, בטרם פתיחת ההתייעצויות אמר הנשיא: "משנסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-24, אנחנו פותחים כעת את סבב ההתייעצויות לקראת הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על אחד או אחת מחברי הכנסת הנבחרים.

"תהליך הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על ידי נשיא המדינה נקבע בחוק יסוד: הממשלה. וכך קובע סעיף 7 לחוק ואני מצטט: 'משיש לכונן ממשלה חדשה יטיל נשיא המדינה, לאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת, את התפקיד להרכיב ממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך'. עד כאן לשון החוק".

לדבריו: "מטרתו של התהליך הקבוע בחוק היסוד היא להביא להרכבת ממשלה שתזכה לאמון הכנסת החדשה שנבחרה על ידי הציבור. ולפיכך, וכפי שאמרתי בעבר, ואני שב ואומר כעת, השיקול המרכזי שינחה אותי הוא הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על חבר הכנסת בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת החדשה.

"כך נהגו כל נשיאי ישראל לדורותיהם, כך נהגתי בכל מערכות הבחירות הקודמות וכך אנהג אף עתה. במהלך היום הזה, נבחרי הציבור יעלו אל בית הנשיא, הוא בית העם, וישמיעו את קולו, את קולכם. גם בסבב ההתייעצויות הזה, כפי שהיה בסבבי ההתייעצויות הקודמים, מאז נכנסתי לתפקידי, תהליך ההתייעצות יהיה שקוף וגלוי לציבור, מתוך רצון ומחויבות, לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל".

רשימת הממליצים:

סיעת הליכוד המליצה על ח"כ בנימין נתניהו.

סיעת יש עתיד המליצה על ח"כ יאיר לפיד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סיעת ש"ס המליצה על ח"כ בנימין נתניהו.

סיעת כחול לבן המליצה על ח"כ יאיר לפיד.

סיעת ימינה המליצה על ח"כ נפתלי בנט.

סיעת יהדות התורה המליצה על ח"כ בנימין נתניהו.

סיעת העבודה המליצה על ח"כ יאיר לפיד.

סיעת ישראל ביתנו המליצה על ח"כ יאיר לפיד.

סיעת הציונות הדתית המליצה על ח"כ בנימין נתניהו.

סיעת מרצ המליצה על ח"כ יאיר לפיד.

סיעות תקווה חדשה, הרשימה המשותפת ורע"מ, לא המליצו על אף חבר כנסת.