אאא

"אם יוטלו הגבלות על מירון תהיה לנו משימה קשה, אולי בלתי אפשרית - לעצור את ההמונים", כך מתריע גורם בכיר במשטרה בשיחה עם 'כיכר השבת', בעקבות הסאגה סביב העלייה למירון בל"ג בעומר.

הבכיר, שמעורב בשיחות בימים האחרונים על כל נושא העלייה למירון, אומר כי "אם לבסוף תתאפשר העלייה רק לכמה אלפים בודדים, זה יהיה חסר סיכוי למנוע מכל שאר עשרות האלפים שיבקשו לעלות גם הם לציון רבי שמעון בר יוחאי".

הוא מזכיר כי "בשנה שעברה, ראינו כמה מאות שהצליחו לעלות לציון - וזה בזמן שהיה מצור וההר היה סגור לחלוטין, השנה, אם יאפשרו כניסה רק של כמה אלפים, נראה אלפים אחרים שיעלו להר בשבילי עפר דרך ההרים".

"יש אנשים במגזר החרדי", הוא מסביר, "שהעלייה למירון בל"ג בעומר זה חמצן בשבילם לכל השנה, זה יהיה חסר סיכוי למנוע מהם לעלות, מה שראינו שנה שעברה יהיה כאין וכאפס לעומת מה שנראה השנה, אם יוטלו הגבלות".

 מהומות בחצר הציון, בגל הראשון (צילום: משה חי כהן. תמונה: דוברות המשטרה)

כפי שדווח אמש ב'כיכר השבת', השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה שוחח במוצאי שבת עם יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, בנושא העליה למירון בל"ג בעומר והביע את תמיכתו המלאה בדרישה שלא להגביל את העלייה למירון.

בשיחה בין השניים אמר השר אוחנה כי במצב הנוכחי, "בלתי סביר להטיל הגבלות דווקא על אלו שחפצים להגיע למירון". השר אוחנה הבהיר כי משטרת ישראל תאפשר כל מתווה שיאושר וכי הוא סמוך ובטוח שבידי המשטרה לאפשר הגעה בטוחה למירון תוך שמירה על הסדר ועל ביטחונם של ההמונים המגיעים להר כבכל שנה בל"ג בעומר.

במהלך השיחה, הציג השר דרעי את משנתו לשר אוחנה לפיו לא תוגבל כלל הגעת מתפללים להר מירון במהלך ההילולה בל"ג בעומר. לפי ההודעה מטעמו של דרעי, "השר אוחנה נענה לדרישתו של שר הפנים דרעי".

שר הפנים דרעי אמר אמש כי "יום ההילולת הרשב"י במירון הינו יום חשוב מאוד להמונים מכל גווני הקשת היהודית, בחסדי ה' נתוני התחלואה נמוכים ומשכך אין שום הגיון בהגבלת מתפללים באוויר הפתוח". השר דרעי הוסיף: "צריך לאפשר לכל יהודי הגעה חופשית למירון, הגבלת מתפללים להגעת ההילולת הרשב"י תפגע קשות באמון הציבור".