אאא

זמן לא רב אחרי שבאיראן אישרו את השמועות על תקלה שהתגלתה במערכת החשמל של המתקן הגרעיני בנתנז, מתברר - כך לפי מומחים שבדקו את המקרה - כי הוא נגרם כתוצאה ממתקפת סייבר ממוקדת.

המומחים, שצוטטו בכלי התקשורת, הוסיפו והסבירו, לאחר שניתחו את פרטי האירוע, כי מערכות שלמות בתוך המתקן המסווג הושבתו באופן חלקי או מלא, בעקבות הקריסה החשמלית שיצרה מתקפת הסייבר.

כזכור, מפרטים שמסר היום (ראשון) דובר ארגון האנרגיה האטומית של איראן עולה, כי לא נפלטו לאוויר חומרים מזהמים, ואף לא היו נפגעים ישירים כלשהם, במתקן זה - שכבר חווה לפני כתשעה חודשים פיצוץ מסתורי שהיסב נזק רב.

"אנחנו מתחייבים לנקום במדינה שביצעה את המתקפה", אמרו אז, בחודש יולי, גורמים רשמיים במעצמה השיעית, כשדבריהם מכוונים לעבר מדינת ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ברקע המתקפה היום, עומדת כמובן העובדה שביממה החולפת החלה איראן החלה להעשיר אורניום במפעל התת-קרקעי שלה בנתנז, על ידי דגם נוסף של צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-2m - כאלו בעלי יכולת ייצור הגבוהה פי 50 מהמתקנים של 'הדור הראשון', וכן תחילת הזרמתו של גז אורניום ל-164 צנטריפוגות מסוג IR-6 וניסויים בצנטריפוגות משודרגות מסוג IR-9.

 חלק מדברי כוכבי, היום (צילום: דובר צה"ל)

רק הבוקר, בנאום לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, התייחס הרמטכ"ל אביב כוכבי לפעולות שונות שישראל מבצעת במספר חזיתות, ואמר: "פעולותיו של צה"ל ברחבי המזרח התיכון אינן נסתרות מעיניי האויבים. הם צופים בנו, רואים את היכולות ושוקלים את צעדיהם בזהירות".

"בזכות פעולות צבאיות אחרות, מורכבות ומתוחכמות, בזכות חיילי צה"ל ומפקדיו, השנה החולפת הייתה אחת השנים הבטוחות ביותר שידעו מדינת ישראל ואזרחיה. נמשיך לפעול בעוצמה ובשיקול דעת, בנחישות ובאחריות, על מנת להבטיח את ביטחון מדינת ישראל ועל מנת שלא יתווסף שם נוסף לאבני ההיכל", אמר כוכבי, בטקס הנחת הדגלונים בהר הרצל.