אאא

פרסום ראשון: פרקליטות המדינה החליטה שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד המאייר ערן רובינפלד, שבשיא מגפת הקורונה קרא "לנעול את דלתות הישיבות ולהזרים פנימה גז", בעקבות קיום הלימודים בהן.

בנימוקיה של המשנה לפרקליט המדינה, נורית ליטמן, נכתב בין היתר כי אכן "לכאורה יש בדברים משום עידוד לביצוע מעשה אלימות", אך העובדה שהוא הביע חרטה ומחק אותם, ובשים לב לזהירות הנדרשת בענייני חופש הביטוי, לא תיפתח נגדו חקירה כלשהי.

כזכור, רובינפלד, שעובד עם חברות גדולות במשק ואישי ציבור בעיסוקו כמעצב גרפי בכיר, כתב את משפט ההסתה המחליא, כבעקבות כתבה בעיתון 'הארץ' בינואר האחרון, שכותרתה 'מנהיג הזרם הליטאי חזר בו, והורה לתלמודי התורה לפעול כרגיל ‏בסגר'.

על כך הגיב המאייר המוכר: "הם כבר צפופים ומרוכזים בישיבות. למה לא לנעול ‏את הדלתות ולהזרים פנימה גז?" - ועורר סערה גדולה, שבהמשך הובילה אותו לפרסם התנצלות.

 הוראת מרן הגר"ח, בראשית המגיפה (ללא קרדיט)

בארגון זכויות האדם 'בצלמו' שיגרו אז פנייה בהולה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לפתוח נגד רובינפלד בחקירה פלילית בחשד לעבירת הסתה לאלימות, בגין דבריו "המבטאים רעיונות קשים ומעוותים, ‏מלאי שנאה למגזר החרדי".

מכתב התשובה הגיע לאחרונה, וכאמור למרבה ההפתעה נדחתה בקשה זו. "‏הנדון", נפתח מכתב תשובתה של פרקליטות המדינה: "פתיחה בחקירה בגין הסתה לאלימות נגד המגזר החרדי ותלמידי תלמוד תורה".

‏"קיבלנו תלונות נוספות העוסקות בפרסום זה", מגלה עו"ד נורית ליטמן מהפרקליטות, "כמו גם ‏בפרסומים נוספים של הנילון, כפי שאותרו בחשבון הפייסבוק שלו, בבקשה דומה לפתיחה ‏בחקירה".

‏וההחלטה: "לאחר עיון בתוכן הפניה, הגעתי לכלל מסקנה כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בעניין ‏שבנדון, מהטעמים העיקריים שיובאו להלן. לפני הכל, יש להבהיר כי מדיניות התביעה בעבירות המשיקות לחופש הביטוי, הנה ‏מדיניות מצמצמת, בה החלטות על פתיחה בחקירה או על העמדה לדין נשקלות בזהירות ‏ובכובד ראש, בפרט נכונים הדברים כאשר מדובר בהתבטאויות שיש בהן הבעת ביקורת ‏או עמדה בנוגע לנושא ציבורי מובהק במהותו".

הפוסט המסית (צילום מסך: פייסבוק)
הפוסט המסית (צילום מסך: פייסבוק)
הגדלה

‏"בהיבט המשפטי", מודה המשנה לפרקליט המדינה, "נראה כי לכאורה יש בדברים משום עידוד לביצוע מעשה אלימות. עם ‏זאת, מדובר בפרסום יחיד, אשר הוסר זמן קצר מאוד לאחר פרסומו, והסרתו לוותה בהתנצלות של המפרסם בכמה פלטפורמות".

‏מסקנתה של עו"ד נורית ליטמן היא: "על כן, על אף שמדובר בהתבטאות בוטה המעוררת שאט נפש, בשל ההקשר שהיא יוצרת ‏לשואה, במכלול נסיבות העניין, בפרט לנוכח הסרת הפרסום והתנצלות המפרסם, לא ‏ראיתי לנכון להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגדו".

יצוין, כי רובינפלד עצמו, מחולל הסערה, אומר ל'כיכר השבת' בתגובה: "אני שוב מתנצל מכל מי שהרגיש נפגע מדברי. מחר אני עולה לקבר אבי, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. אני מאחל לכל חלקי העם חג עצמאות שמח".

מנכ"ל בצלמו שי גליק מסר: "אכן כבר נאמר 'מודה ועוזב ירוחם'. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שאותה פרקליטות, במקרים של הסתה נגד ערבים, נלחמת עד חרמה; חקרה את  ד"ר מיכאל בן ארי מספר פעמים ואסרה עליו ועל מרזל להתמודד לכנסת, למרות שאף ם חזרו בהם והתנצלו על דברים בוטים שאמרו בעבר. ניכר שוב שישנה איפה ואיפה, ודם החרדים ממשיך להיות מותר בחוצות העיר והרשת".

החלטת הפרקליטות
החלטת הפרקליטות