אאא

רבות נכתב על הגדוד החרדי במלחמת העצמאות המוכר גם בשמו: 'גדוד טוביה', בתקופת קום המדינה בו שרתו חיילים חרדים רבים.

בענין זה, ובפרסום ראשון של תמונות מאותן השנים, אנו מראיינים לשיחה מרתקת את ר' יצחק קלפוס ששירת ביחד באותם השנים:

ר' יצחק קלפוס: "הסיפור שלי החל בתחילת שנות השישים. כאשר חתנו של הרבי מויז'ניץ, הגה"צ ר׳ משה אֶרְנְסְטֶר רצה בתאום עם הממשלה שבן גוריון היה בראשה  לאפשר לבחורים חרדים להתגייס לצבא.

רבי משה ארנסטר זצ''ל (ארכיון כיכר)
רבי משה ארנסטר זצ"ל (ארכיון כיכר)

"הוקם אז גדוד מתאים רוחנית לבחורי ישיבה, קראנו לו 'נחל ויז'ניץ'. המקום נבחר  בנגב המערבי  בחבל הבשור, במושב עמיעוז שתושביו נטשו את המקום.

"הובטח לנו שאחרי הטירונות יקימו מלטשת יהלומים וחצי יום נעבוד, וחצי יום שירות צבאי, אח"כ יביאו לשם סמינר לבנות, וכך יקימו שם ישוב חרדי.

ר' יצחק קלפוס: ''מימין בתמונה אני עם רובה צכי. משמאל, אורי ורקר מירושלים  (אחרי הצבא הוא נעשה רואה חשבון). באמצע עם המקלע - בחור יקר שמים קשה לי  להיזכר מה שמו
ר' יצחק קלפוס: "מימין בתמונה אני עם רובה צכי. משמאל, אורי ורקר מירושלים (אחרי הצבא הוא נעשה רואה חשבון). באמצע עם המקלע - בחור ירא שמים קשה לי להיזכר מה שמו

"הרעיון היה מוצלח, כל שבוע היה מגיע אורי אבנרי, שהיה עורך עיתון 'העולם הזה' ומצלם אותנו. באימונים, בתפילה ובעבודה ובכל אשר עשינו.

"היינו אמורים  לעשות משמר כבוד לאידי אמין. ביצענו תרגילי סדר, לבשנו בגדי חורף מגוהצים ומצוחצחים, ואז נאמר לנו שהכל בטל.

 (באדיבות ר' יצחק קלפוס)
(באדיבות ר' יצחק קלפוס)

"סופו של הסיפור היה עגום: רק גמרנו את הטירונות, והצבא אמר לנו שלום. נשארנו שם ועבדנו בחקלאות, לא יהלומים ולא שום דבר אחר. אנשים לא אהבו את עבודת האדמה שהייתה קשה עבור בחורי ישיבה.

"בנוסף אחרי יום עבודה להמשיך ללמוד ולקום מוקדם היה קשה. הצבא הציע למי שרוצה ללכת לעבוד ברבנות הצבאית ובחברא קדישא.

"מספר בחורים בחרו להישאר בצבא ושובצו ביחידות קרביות. איך שלא יהא, כולם המשיכו בשירות צבאי בכל מיני מקומות.  אני המשכתי  בחיל האוויר בבסיס שדה דב. לאחר שירות נשאתי לרעייתי רחל. ברוך ה׳ מאז חלפו הרבה שנים, כיום אני אחרי פנסיה. עד לפני שנה עבדתי בסימון דרכים".

ישראל שינדלר ראשון למטה בצד ימין בעל עיטור העוז; בצד שמאל למטה גנץ; מעליו יעקב יצחק פרידמן; מ''פ המחייך שמו יענקלה, עם הסיגריה בפה, סמל שלום
ישראל שינדלר ראשון למטה בצד ימין בעל עיטור העוז; בצד שמאל למטה גנץ; מעליו יעקב יצחק פרידמן; מ"פ המחייך שמו יענקלה, עם הסיגריה בפה, סמל שלום

התמונה צולמה בסיום הטירונות בבית כנסת עמיעוז בחבל הבשור. ישראל שינדלר התפרסם ביותר, הוא בוגר ישיבות פוניבז' וחכמי לובלין. התגייס לנח"ל, ונפצע קשה מרסיס פגז, ושכב כשנה בבית החולים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ר' יצחק קלפוס ממשיך ומספר שרוב חברי הגדוד נשארו חסידי ויז'ניץ ומתגוררים היום בבני ברק: "אני עצמי הגעתי מישיבה ליטאית, והלכתי לגדוד החרדי".

 תמונה מט''ו בשבט, טקס נטיעה אילנות. ר' יצחק קלפוס (שני מימין) מחזיק נטיעה
תמונה מט"ו בשבט, טקס נטיעה אילנות. ר' יצחק קלפוס (שני מימין) מחזיק נטיעה
עומד בצד שמאל: ר' ראובן קלפוס זצ''ל, אביו של ר' יצחק קלפוס. יושב בצד ימין אחיו ר' שמעון קלפוס זצ''ל מקהילת נטורי קרתא בירושלים.
יום חתונת ר' יצחק קלפוס. במעמד החופה, הרב ר׳ יעקב ניימן זצ"ל. המסדר קידושין הרב ראם זצ"ל. בהשתתפות החזן הראשי ר' אברהם ביחובסקי זצ"ל, ר' בן ציון גליס יו"ר גחש"א ועוד
הגדלה

עומד בצד שמאל: ר' ראובן קלפוס זצ''ל, אביו של ר' יצחק קלפוס. יושב בצד ימין, אחיו ר' שמעון קלפוס זצ''ל, מקהילת נטורי קרתא בירושלים.
עומד בצד שמאל: ר' ראובן קלפוס זצ"ל, אביו של ר' יצחק קלפוס. יושב בצד ימין, אחיו ר' שמעון קלפוס זצ"ל, מקהילת נטורי קרתא בירושלים.
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com