אאא

"הערבים הם אזרחי ישראל, בינתיים לפחות"; כך התבטא היום (שני) יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', בפתח ישיבת סיעה שקיים בכנסת עם חבריו.

את רוב דבריו הקדיש סמוטריץ' להתפרעויות הערבים בירושלים. "בימים האחרונים", אמר, "אנחנו חווים גל של מעשי בריונות והתעללות אנטישמית ולאומנית, לא רק מכאיבה, אלא גם מבזה ומשפילה, יהודים באשר הם, ומכוונת לפגיעה בסמלי לאום ושלטון".

"אני מציע לכולנו להקשיב למה שאומרים הפורעים - למניע ולשאיפות הלאומיות שלהם - ולא לטמון את הראש בחול ולספר לעצמנו סיפורים. מדובר באויב שמנהל נגדנו מלחמה. לא קיפוח ולא מדרגות. זה מאבק לאומי, שהוא המשך של למעלה ממאה שנות מאבק ערבי נגד זכותם של היהודים לשוב לארצם ולקיים בה שלטון עצמאי".

לדברי סמוטריץ', "ברמה הטקטית משטרת ישראל עושה כמיטב יכולתה, ואני מבקש לשלוח מכאן חיזוק לשוטרים ולמפקדים שעושים לילות כימים, אבל התוצאה רחוקה מלהשביע רצון. החסר הוא חסר מערכתי. במקום דירקטיבה מדינית ברורה ונחושה, יש התעלמות של המנהיגות מהמציאות כהוויתה, ושליחה של השוטרים לנהל את האירועים משל היו הפרות סדר אזרחיות גרידא".

"הגיע הזמן לאזור אומץ ולקרוא לילד בשמו: המאבק על המדינה היהודית לא תם. אנחנו בעיצומו של פרק חשוב ומשמעותי בתוכו. אלו מעשים פוגעניים שמטרתם לא רק לפגוע פיזית, אלא להשפיל ולבזות כל מה שנראה כמייצג את עם ישראל ואת מדינת ישראל. להפחיד, להרתיע, ועל ידי כך לגרש בפועל את עם ישראל ואת מדינת ישראל מהשטח ה'ערבי' בלוד, ביפו ובירושלים".

יו"ר הציונות הדתית הוסיף: "ביסוד האלימות הבריונית והמשפילה, עומדת השאלה: מי בעל הבית כאן? מי בעל הבית בערים המעורבות? האם היהודים שם הם 'מתנחלים' או תושבים לגיטימיים? מי בעל הבית בירושלים?".

"ברקע השאלה של 'מי בעל הבית כאן', ניצבות כעת הבחירות לרשות הפלסטינית, והשאלה - שלא זכתה עד עכשיו למענה ישראלי - האם הבחירות יתקיימו גם בירושלים? האם ירושלים היא בירת ישראל, או חלילה חלק מהרשות הפלסטינית. העובדה שישראל לא נתנה עד עכשיו תשובה עקרונית, חד משמעית, ונחושה לשאלה הזו - היא חרפה לאומית".

"סמוטריץ' הדגיש: "הניסיון לשחק 'בליים גיים' על שאלת הריבונות הישראלית בירושלים, הוא שורש כל רע. והוא גורר גם את הגמגום המתמשך בשאלת התנועה הבטוחה של יהודים בכל רחבי העיר, בכל שעות היממה, ברכב וברגל. כאמור, זו אינה שאלה של היכולת המשטרתית. זו שאלה של דירקטיבה מדינית".

"שאלת ירושלים המאוחדת, שמעולם לא נמסרה ולא תימסר לידיים זרות, ודאי לא לידיים המגואלות בדם של הרשות הפלסטינית, חייבת לקבל מענה מדינתי נחוש בכל המישורים: מול הפורעים - קודם כל אפס התקפלות!  במקום זאת ענישה מרתיעה. הרחקה מירושלים בצווים מנהליים של כל מי ששותף, במעשה או בהסתה, לבריונות הזו. עוצר לילי וגביית מחיר כבד ומרתיע, כולל מחיר כספי על נזקי גוף ורכוש. יש סל פעולות אכיפה, חוק וסדר שלא התחילו בכלל להפעיל בגלל העדר דירקטיבה מתאימה".

"על ישראל להבהיר כי היא לא תאפשר עריכת בחירות לרשות הפלסטינית בירושלים ולא תאפשר לתושבי ירושלים להגיש מועמדות. אם אבו מאזן רוצה להיתלות בהחלטה הזו כדי להמשיך בשלטון הדיקטטורי וחסר הלגיטימציה שלו - שיבוסם לו".

 פורעים יורים זיקוקים על משרד המשפטים (צילום: מתוך טוויטר)

ומכאן לעניינים הפוליטיים, הפנה יו"ר הציונות הדתית: "אירועי הימים האחרונים, בירושלים, בדרום, ובזירה האיראנית מזכירים למי מאיתנו ששכח את האתגרים שמולם ניצבת מדינת ישראל. טוב שיש לנו אויבים שמזכירים לנו את זה מידי פעם. חלקם למרבה הצער יושבים כאן בכנסת ישראל בחסות בג"ץ, ולמרבה האבסורד יש עדיין מי שחושבים שאפשר להסתמך עליהם בהקמת ממשלה ולהפוך את מדינת ישראל לבת ערובה ותלויה בהם".

"נדמה לי שאפשר כבר לומר די! תפתחו את העיניים ותורידו את האיוולת הזו מסדר היום. עמידה באתגרים האלה דורשת ממשלה ימנית יציבה, חזקה והומוגנית, שתתבסס על מפלגות שמאמינות בצדקת דרכה של הציונות ויש להן אומץ ויכולת להמשיך לכת בדרך הזו ולנצח. לא עושים את זה עם מפלגות מזהות תהליכים ואכולות שנאה, עצמית שחבריהן מזדהים עם האויב ומפנים תמיד את האצבע המאשימה לצד היהודי והישראלי".

סמוטריץ' המשיך ופנה ליו"ר ימינה בנט: "אני מציע לך, נפתלי ידידי, רגע לפני שאתה חותם הסכם קואליציוני שיהפוך את מרב מיכאלי, ניצן הורביץ, תמר זנדברג ויאיר גולן לשרים בכירים בממשלתך, לעבור על חשבונות הפייסבוק והטוויטר שלהם ולהקשיב לראיונות שלהם בתקשורת בימים האחרונים. אם אחרי העמדות המעוותות והמקוממות שהם השמיעו שם אתה עדיין רוצה להקים איתם ממשלה אז הלכת לאיבוד כנראה באופן חסר תקנה. אני מקווה מאוד שלא זה המצב".

"אדוני ראש הממשלה, חברי גדעון סער. הבה ונגלה כולנו אחריות לנוכח אתגרי השעה. בואו נתעלה לגודל הרגע ונקים יחדיו ממשלה ימנית חזקה. אסור לנו לתת לאויבינו את התענוג לראות אותנו רבים ומפולגים וחסרי יכולת שלטונית, שנדרשת לנו כל כך כדי לנצח אותם ולאכוף עליהם את ריבונותה של המדינה היהודית. אנחנו חייבים להקים כאן ועכשיו ממשלת חירום ימנית".

בתום דבריו, בחלק שאלות העיתונאים, כאשר כתב 'כאן' מיכאל שמש שאל מדוע הוא מוכן להסתמך על סיעת רע"מ בהרכב הוועדה המסדרת של הכנסת ולא בהקמת ממשלה, השיב סמוטריץ' כי להיעזר בהם אפשר, כי בסוף אנו רוצים לדאוג גם לערבים, ש"הם אזרחי ישראל ושולחים נציגים לכנסת - בינתיים לפחות".

צפו בווידאו