אאא

ישראל חוזרת לשגרה מלאה, אחרי יותר משנה של מגיפה: שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע היום (ראשון), כי לא יבקש להאריך את המגבלות שיפקעו ביום שלישי הבא, זאת לאור נתוני התחלואה הנמוכה במיוחד שנמשכת כבר שבועות ארוכים, על אף פתיחה רחבה מאוד של המשק ומערכת החינוך.

משמעות הדבר היא כי מיום שלישי הבא יבוטל הצורך בתו ירוק ויבוטלו מגבלות התו הסגול בכל הארץ. עם זאת, הדבר היחיד שישאר זכר לקורונה, לעת עתה, הוא חובת עטיית מסכות בחללים סגורים, אך בשבועיים הקרובים ידונו גורמי המקצוע במשרד הבריאות אף לוותר גם על חובה זו. לעומת זאת, כדי למנוע כניסת וריאנטים חדשים לישראל, הכניסה והיציאה לחוץ לארץ תוחמר.

שר הבריאות חגג על הבשורה ואמר: "ישראל חוזרת לשגרה! לפני פחות מחצי שנה התחלנו את מבצע החיסונים. מזה זמן רב אנחנו קוצרים את פירות החיסונים עם תחלואה נמוכה. לצד זה, משרד הבריאות גיבש לאורך הדרך מתווים לפתיחה מדורגת וזהירה של המשק, שאפשרו שמירה על נתוני תחלואה נמוכים לאורך זמן. כעת לשמחתי ניתן מבחינה בריאותית לבטל את הצורך בתו ירוק ואת מגבלות התו הסגול. המשק ואזרחי ישראל יקבלו אוויר נוסף לנשימה".

אדלשטיין הדגיש כי אילו הקורונה תתעורר שוב – נחזור אחורה: "החזרה לשגרה היא עם 'כוכבית': משרד הבריאות פועל להמשיך את המצב הירוק בשטחי מדינת ישראל וימשיך לעקוב בצורה רחבה יותר כדי למנוע התפרצות".

"כמובן שאם תהיה התפרצות נאלץ לחזור אחורה. אני קורא לאזרחי ישראל לא לצאת למדינות עם תחלואה גבוהה ולעקוב אחרי אזהרות המסע של משרד הבריאות. גם במדינות שניתן לטוס אליהן – חשוב להקפיד על ריחוקים חברתיים. עם החזרה לישראל – מוטלת החובה להקפיד הקפדה יתירה על ההנחיות. היוותרות מצב תחלואה נמוך תלויה בנו".

מצבה הטוב של ישראל נצפה בכל המדדים החשובים לבחינת התפשטות מגיפה: בשיא התחלואה היו למעלה מ 10,000 חולים ביום; נכון לאתמול היו 12 בלבד. חולים קשה: בשיא היו 1,228. היום – 59. חולים פעילים: בשיא היו כ- 88,000. היום: 510. אחוז תחלואה: בשיא הגענו לכ-10% מאומתים. היום אנחנו נעים סביב 0.1-0.2%. הסיבה לכל אלו היא המספרים הבאים: 5,440,000 התחסנו לפחות במנה אחת, 5,113,000 קיבלו גם מנה שנייה.