אאא

טקס מרשים התקיים בעיר הולדתו - זאגרי שבליטא של מחולל תנועת המוסר הגאון הצדיק רבי ישראל סלנטר זצ"ל, כאשר ברחבה במרכז העיר הוצב סטנדר לזכרו.

הטקס של הסרת הלוט מהסטנדר, אותו יזם רב העיר הסמוכה הרב כלב קרולין, התקיים במגבלות הקורונה שעדיין קיימות בליטא, ראש עיריית מחוז ג'וניסקיס מר ויטליוס גאילוס. ראש הקהילה מר סניה קרבליס ועשרות מבני הקהילה המתחדשת.

הרב כלב קרולין
הרב כלב קרולין

"לזיכרון לאות עולם יונצח בזאת שמו של רבי ישראל ליפקין מסלנט -סלנטר מייסד ומחולל 'תנועת המוסר' ששינה את סדר היום בעולם היהודי, ולימוד המוסר ותיקון המידות הפך בזכותו לחלק חשוב מכור ההיתוך החינוכי של הדורות הבאים בעולמה של תורה והיכלי הישיבות - 'כול עוד הנר דולק אפשר לתקן'; מתוך משנתו החינוכית" – כך נחרט על לוח מתכת בשלוש שפות על גבי סטנדר שעוצב בידי האומן וידוטאס ג'אנוליס.

הטקס נערך כאמור בעיר הולדתו של רבי ישראל סלנטר. שלט נוסף ובו קורות חייה של הקהילה שאיבדה 3000 מבניה בשואה - הוצב בסמוך. 

היוזמה להצבת הגלעד היא כאמור של קהילת העיר שְיַאוּלְיַאי הסמוכה ורבם הרב כלב קרולין רבה של ריגה בלטביה חבר 'ועידת רבני אירופה'; 'הקהילה הציבה מונומנטים רבים ברחבי ליטא להנצחת השואה וחבריה עוסקים רבות בשימור בתי העלמין וקברי אחים, ולכן חשבנו שמן הראוי להציב גם גלעד להנצחה תורנית של תלמידי חכמים ומורשתם עם מסר חינוכי. רתמנו את ראש עיריית מחוז ג'וניסקיס מר גאילוס שגילה התלהבות, הקצה שטח והשתתף במימון'.

האומן שיצר את הסטנדר - וידוטאס גאנוליס
האומן שיצר את הסטנדר - וידוטאס גאנוליס

המנהל הרבני של 'ועידת רבני אירופה' הרב משה לבל שיגר בשם נשיא הועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט ומאות רבני הועידה מכתב הערכה וברכה חם לקהילה המיוחדת על היוזמה החשובה.

"רבי ישראל סלנטר שהיה מגדולי התורה בדורו יסד את 'תנועת המוסר' במאה התשע עשרה, וחולל מהפיכה בעולם היהודי בהעמידו את חובת האדם בעולמו בלימוד תורת המוסר ואת ההתבוננות והביקורת העצמית כחלק מעבודת ה' של האדם, ובהינתן דגש מיוחד על המצוות שבין אדם לחברו".

"דווקא בימים אלו בהם שנאת האדם הפכה למצער לדגל שמתנוסס לשמצה במקומות רבים מדי בעולמינו, אנו רואים בהנצחת שמו בעיר הולדתו של רבי ישראל סלנטר כתשובה חשובה וסמלית לכך, פעולה שתרבה אהבה ואחוה בין אדם לזולתו, ולהזכיר לכולנו את חובתנו כבני אדם בעולמו של הקב"ה - אנו מאד מעריכים את היוזמה ומלאי תקוה שהיא גם תגבש את קהילתכם ושתראו ברכה בכל מעשיכם", אמר הרב לבל.

הסטנדר
הסטנדר
הרב כלב קרולין
הרב כלב קרולין
מבתי הכנסת ששרדו בעיר
מבתי הכנסת ששרדו בעיר
מבתי הכנסת ששרדו בעיר
מבתי הכנסת ששרדו בעיר
מבתי הכנסת ששרדו בעיר
מבתי הכנסת ששרדו בעיר