אאא

בפעילות משותפת של היחידה המרכזית במחוז חוף ושירות הביטחון הכללי נעצר בשבועות האחרונים חשוד במעורבות בביצוע לינץ' במהלכו יידה אבנים לעבר יהודי תושב עכו בעת שהיה בדרכו לביתו וכן בהשתתפות בהתפרעות שהביאה לרגימת רכבו באבנים של קורבן נוסף ואיבוד שליטה ברכב בו נהג לאחריו הוכה קשות ע"י מתפרעים

האירוע החמור התרחש בתאריך 12.5.21 במהלך האירועים האלימים בעיר עכו שהתרחשו בעת מבצע "שומר החומות". מהחקירה עולה כי ביום האירוע שוטט החשוד חביב אבו חביב (41), תושב עכו, וחבר לצעירים ערבים וביחד יידו אבנים לעבר אזרחים יהודים.

 ראש צוות החקירה מימ"ר חוף, רפ"ק ליאור הררי (צילום: דוברות המשטרה)

באותו הזמן, יהודי תושב העיר, השתתף בתהלוכה במקום סמוך וחש כי הרוחות מתלהטות עקב יידוי האבנים וכי נשקפת לו סכנה ולכן החליט לעזוב את התהלוכה. בעודו רץ ברחוב הבחין בו החשוד ונטל אבן מהכביש, רץ לעברו ומטווח קצר של כשני מטרים הטיח את האבן לאזור ראשו של הקורבן. כתוצאה מכך נפל הקורבן על הכביש. בעודו שוכב על הכביש עמד החשוד ויידה לעברו אבן נוספת כשבמקביל חשודים נוספים היכו אותו באמצעות אבנים, מקלות ובעיטות בכל חלקי גופו.

לעזרת הקורבן נחלצו אזרחים וקצין משטרה שירה באוויר על מנת להרחיק את החשוד ואת האחרים שנמלטו מהמקום. כתוצאה מכך נפצע היהודי באורח בינוני ופונה לקבלת טיפול רפואי.

בהמשך, התגודד הנאשם יחד עם צעירים ערבים נוספים מרביתם רעולי פנים וחמושים במקלות ואבנים, התפרעו במקום ויידו אבנים לעבר רכב מכת"ז של משטרת ישראל וחסמו את נתיבי הנסיעה ברהיטים וחפצים שונים. בעוד החשוד נמצא במקום ואוחז בידיו באבנים רגמו צעירים אחרים את רכבו של מור ג'נאשווילי שאיבד שליטה על הרכב והתנגש בחומה במקום. לאחר מכן נמלט מור מהרכב והוכה קשות ע"י המתפרעים במקום. רק לאחר הגעת כוחות המשטרה נמלט החשוד מהמקום.

מספר ימים לאחר המעשה נעצר החשוד חביב אבו חביב, לחקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית במחוז חוף של משטרת ישראל.

מעצרו של החשוד הוארך מעת לעת והבוקר (שני), בתום החקירה ובהתאם לממצאיה החקירה הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה במסגרתו יוחסו לו ביצוע עבירות של מעשה טרור של ניסיון רצח, ניסיון לפציעה בנסיבות מחמירות והתפרעות. כמו כן במסגרת כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

מהמשטרה נמסר, כי "משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי רואים בחומרה כל אירוע טרור בו מעורבים אזרחים ישראלים וינקטו בכל האמצעים העומדים לרשותם על מנת למנוע ולמצות את הדין עם המעורבים בפרעות שאירעו ברחבי הארץ בחודש שעבר".