אאא

המחדל הגדול של הממשלה החדשה, בכניסה והיציאה מישראל, שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ, שמרבית האחריות מוטלת על כתפיו, ניסה להסביר היום (שני) את התופעה ואמר כי הם שוקלים להטיל קנסות גבוהים על מפרי הבידוד.

"בימים האחרונים אנו עדים למספר אירועי הדבקה בנגיף הקורונה. לשם כך, אנו נרחיב את מערך הבדיקות בנתב"ג בצורה משמעותית. התורים הארוכים כבר התקצרו, אבל לא די בכך. צריך לקצר אותם בצורה טובה יותר, ובעיקר להיערך לעומס הצפוי בנתב"ג בחודשי הקיץ".

"אנחנו במשרד הבריאות נדאג להכשיר צוותים נוספים, כדי שמספר עמדות הבדיקה יגדל משמעותית. במקביל, נידרש לקבל שטח נוסף בנתב"ג, לטובת הגדלת מערך הבדיקות. רשות שדות התעופה ומשרד התחבורה פועלים במרץ לפתרון הסוגיה בהקדם".

לגבי המחדלים של המשרד בנתב"ג, הבהיר השר הממונה: "בעניין המתרחש בנתב"ג, שמעתי שבממשלה הקודמת היו קשיים בשיתופי פעולה בין המשרדים הרלוונטיים. לא עוד. כולנו יחד בסירה הזו, וכך נתנהל. סיכמנו, שרת התחבורה מיכאלי ואני, על שיתוף פעולה הדוק בין משרדי הבריאות והתחבורה. התיאום ההכרחי הזה יאפשר לנו לייעל את העבודה בשטח, להתגבר על פרצות בפיקוח על היוצאים והשבים מחו"ל, ולמנוע ועומסים ותורים ארוכים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בנוגע ליציאת ישראלים למדינות מסוכנות", השר החדש מנער את האחריות ממנו ואומר: "אכן התברר כי האיסור לטוס למדינות אלו, שנקבע בממשלה הקודמת, לא כלל מנגנוני אכיפה אפקטיביים. בהובלת ראש הממשלה, קיבלנו אמש החלטות חשובות: בתוך מספר ימים ננהיג אכיפה מחמירה בשדה התעופה על מי שיטוס למדינות אסורות, תוך הטלת קנסות גבוהים מאוד על מי שיצפצפו על ההוראות ויסכנו את בריאות אזרחי ישראל".

"צריך לזכור", הוסיף השר, "שהמצב בארץ שונה מהמצב בשאר העולם. אנחנו בממשלה, ננקוט בצעדים מחמירים כדי לפקח על נתב"ג, לנהל את מקרי התחלואה במוקדי התפרצות, ולשמור על בריאות הציבור. אבל לצד זאת, ואני פונה פה גם לתקשורת, אין צורך לייצר לחץ מיותר. אנו ננהל את המצב במקצועיות ובשיקול דעת. וכדי שנצליח במשימה הזו – יידרש שיתוף פעולה של כולנו".

"לצד הגברת האכיפה", הוסיף הורוביץ, "נדרשת גם אחריות אישית של כל אחת ואחד מאיתנו. ובעיקר של חולים מאומתים ושל חייבים בבידוד. כל מקרי ההדבקה האחרונים הם תוצאה של הפרת בידוד. אף אחד מאיתנו לא רוצה לפגוע בבריאות הקרובים לו או לגרום להדבקה שתפגע בבריאות ובפרנסה של שכניו. אני מבטיח להיות שקוף אתכם לחלוטין בכל החלטה ולשתף אתכם במידע העומד לרשותנו, ואני מבקש מכם, כדי לשמור על נתוני תחלואה נמוכים וכדי שנוכל לשמור על השגרה פה בישראל - הקפידו לקיים את ההנחיות, בשום פנים אל תטוסו למדינות האסורות, ומעל הכל – מי שחייב בבידוד, שלא יסכן את סביבתו, ופשוט יישאר בבית".

צפו בדבריו