אאא

שופטי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, יצחק עמית, דוד מינץ ועופר גרוסקופף אישרו היום (רביעי), להרוס את ביתו של המחבל מונתצר אחמד עלי שלבי, שרצח את הבחור יהודה גואטה הי"ד.

המחבל, אשר התגורר בכפר תורמוסעיא שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין, ביצע פיגוע ירי בצומת תפוח לפני כחודשיים, בו נרצח יהודה גואטה הי"ד ונפצעו שני אזרחים ישראלים נוספים. בהודעת דובר צה"ל הובהר כי למשפחת המחבל ניתנה האפשרות להגיש השגה נגד ההריסה.

בהחלטתם היום דחו השופטים את כל הטענות שנכתבו בעתירה שהוגשה נגד הריסת הבית, ובניהן טענות כי למחבל לא הייתה זיקה למבנה, כי אין להעניש את בני משפחתו שלא ידעו ולא היו שותפים למעשהו וכדומה.

עו"ד חיים בלייכר, מארגון 'חוננו' המלווה את משפחת גואטה כנפגעי עברה, מסר כי "דברי השופטים ביחס לצורך בצעדי הרתעה אלו ברורים". אין ספק שהרס מידי של בית המחבל סמוך לפיגוע יביא תוצאות הרתעה חזקות יותר. הגיע הזמן לאפשר לצה"ל לנקוט בצעדי הרתעה מידיים בלא צורך להמתנה לאישור בג"ץ על כל הריסה, בכך שאם לאחר מעשה יתברר שנעשתה טעות - ניתן יהיה לפצות את הנפגעים.

בלייכר הוסיף: "במלחמה בטרור צריך נחישות, מהירות ועוצמה. יש לתת לצה"ל את הכלים והגמישות כדי להשיב מכה מידית לטרור, בלא מתן אפשרות לארגונים התומכים במחבלים להילחם בצה"ל דרך בתי המשפט".

המחבל, בן 44, נתפס זמן קצר לאחר שנקבע מותו של גואטה ז"ל, ובהודעת מג"ב נמסר כי הוא "אינו משתייך לארגון טרור מסוים". הוא נעצר בפשיטה של לוחמי ימ"מ ושב"כ על מבנה שבו הסתתר בכפר סילוואד שבגדה המערבית, בעקבות פעילות מודיעינית שבה השתתפו גם המשטרה וצה"ל.