אאא

תמה כהונת ריבלין, מתחילה כהונת הרצוג: אחרי שמילא מגוון תפקידים בשירות הציבורי, בהם שר, ראש אופוזיציה, חבר כנסת ויו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג הושבע לתפקיד עליו חלם זמן רב - נשיא מדינת ישראל. הרצוג יהיה הנשיא ה-11, ויהיה הבן הראשון שמכהן בתפקיד בו שירת אביו, הנשיא השישי חיים הרצוג.

מליאת הכנסת התכנסה בשעה 16:30 לישיבת השבעת הנשיא המיוחדת. לאחר נאומו של יו"ר הכנסת מיקי לוי והנשיא היוצא ראובן ריבלין, הזמין יו"ר הכנסת את הנשיא הנבחר, יצחק הרצוג, להניח את ידו על התנ"ך ולהצהיר אמונים. התנ"ך עליו ישבע נשיא המדינה יהיה התנ"ך עליו נשבע אביו לפני 28 שנים.

בתום ההצהרה, תקעו שני רבנים מהרבנות הצבאית בשופרות. יו"ר הכנסת קרא: "יחי נשיא מדינת ישראל", וחברי הכנסת והקהל הרב ביציעים ישיבו: "יחי, יחי, יחי".

 רגע ההשבעה של יצחק הרצוג לנשיא המדינה (צילום: דוברות הכנסת)

לאחר שהצהיר אמונים במליאת הכנסת, נשא הנשיא יצחק הרצוג דברים ובפתח דבריו פנה הרצוג לנשיא היוצא ראובן ריבלין ואמר: "רובי, ידעת להדביק באהבתך את נפלאות הארץ הזו, את בניה ובנותיה; ייצגת בכבוד רב את מדינתנו במשפחת העמים, כולל בחודש האחרון לכהונתך. זיהית בכאב את קווי השבר בחברה הישראלית; הצבת מראה בפנינו, גם אם מראותיה לא תמיד נעמו לכולנו".

הנשיא הרצוג התייחס לקיטוב בחברה הישראלית ולאתגרים הניצבים בפניה ואמר: "נשיא של כולם. בימים כתיקונם, זו משימה הנשמעת כמעט כנאיבית. אך הימים האלה, לצערי, אינם ימים כתיקונם. אלה הם ימים בהם הממלכתיות ניגפת בפני הקיטוב. ימים בהם האתוס המלכד והערכים המשותפים שבריריים יותר מתמיד. ימים לא פשוטים, המגיעים לאחר שנתיים וחצי של מערכות בחירות סוערות שרדפו זו את זו, משבר פוליטי שלא היה כמותו במדינת ישראל. משבר, שההיסטוריה של העת המודרנית מלמדת אותנו, שהצליח בעבר להחריב אומות ותיקות ומבוססות הרבה יותר ממדינת ישראל הצעירה, רק בת 73.

"המחיר הכבד מכולם הוא הכרסום בחוסן הלאומי שלנו: כשכל קבוצה חשה מאוימת, כשכל אחד מתכנס בעמדותיו ובהשקפותיו - ובטוח שהצדק רק איתו, הניכור מעמיק מיום ליום. ניכור בין אנשים ובין קבוצות, שעלול חלילה להידרדר לכדי ניכור בין אזרחים למדינתם.

"מילים כמו: דמוקרטיה, ממלכתיות, סדר חברתי, מערכת משפט ואכיפת-חוק עצמאיות ובלתי-תלויות, אתוס ומורשת – הן מילים גדולות, מופשטות. אין להן צורה או צבע. הן מורכבות מכדי להתכנס לסיסמה קצרת מילים. אך הן הבסיס האיתן שמחזיק אותנו יחד, למרות כל אי-ההסכמות שבינינו. זהו מרחב של הסכמה שבלעדיו - אין קבוצה אנושית שיכולה לחיות יחד. ואנחנו חייבים לחיות כאן יחד. זו איננה גזירת גורל - זוהי שותפות גורל".

 הנשיא הנבחר בכניסה לטקס ההשבעה במליאה (צילום: דוברות הכנסת)

הנשיא הרצוג סיפר כי בכוונתו לצאת למסע בין קווי השסע בחברה הישראלית: "מכאן אצא אל משכן נשיאי ישראל, וממנו אל מסע בין קווי השסע והשבר של החברה הישראלית. מסע שמטרתו למצוא את המאחד בתוך ההבדלים, את המאחה בין הקרעים, מסע המיועד למצוא-מחדש אותנו. אצא אל הדרך הזו במטרה לפגוש את הכאב, להישיר אליו מבט, להטות אוזן ולב - לקושי ולחששות, גם בנקודות הנפיצות ביותר.

"הפצעים שנפערו בחברה שלנו – לאורכה ולרוחבה - עודם שותתי דם. הבעיות המבניות והחברתיות שהופכות קבוצות שלמות למוחלשות – מנציחות את הקושי. עלינו להכיר בכך שישנם רבים בינינו, רבים מדי, שהיום-יום שלהם איננו פשוט ואיננו הוגן. רבים שאינם זוכים לסיכוי אמיתי, רבים ששוויון הזדמנויות הוא מונח הרחוק שנות אור ממציאות-חייהם. להתעלם מכך לא יקדם אותנו לשום מקום".

הנשיא הרצוג התייחס למיעוטים בחברה הישראלית ואמר: "כמדינה יהודית ודמוקרטית, עלינו לעשות הכל למען השתלבותם של המיעוטים החיים בתוכנו. כאן, בארץ בה צעדו אבותינו אברהם, יצחק ויעקב. כאן, בארץ בה צעד גם ישמעאל. עלינו לעשות הכל - כדי למלא את חובתנו לאפשר לתקרות זכוכית להתנפץ. למגר, בכל הכוח, כל תופעה חמורה, כמו האלימות הנוראה והרצחנית הפוקדת את היישובים הערביים. לצמצם את הפערים ולהרחיב את ההוגנות ביחס, מצד מוסדות וגורמי השלטון".

הנשיא הנכנס פנה לשרים ולחברי הכנסת ואמר: "בימים האלה, כל מנהיג ציבור חייב לנהוג באחריות, להיות קול ממתן ומרגיע, להקפיד ולהיזהר בדבריו. להבטיח את חופש הביטוי - ולמנוע, בכל מחיר, את חופש השיסוי".

הנשיא הרצוג הוסיף: "עלינו להפסיק לראות בהבדלים ביננו מכשלה, הם בעצם מקור כוחנו. בזכותם העוצמה הישראלית נגלית במלוא עזה. הרי לא היינו מי שאנחנו - ללא המגוון האנושי והרעיוני העצום שהתקבץ כאן. פסיפס בו שזורות יחד המשפחתיות הישראלית, התושייה והאופטימיות. עקרונות הצדק, הסולידריות, החמלה והערבות ההדדית, שהם מרכיביה של חברת מופת.

"לכן, עודני מאמין בנו. אני מאמין שזה אפשרי. זה במרחק הושטת יד זה לזו. בואו נבחר, כל יום מחדש, בנו. נבחר לנצח ביחד, לא רק אחד את השני. נבחר להאיר פנים, לכבות את הבעירה והשנאה עם הרוח הישראלית, להרבות באהבת ישראל. נבחר להיות מאוחדים לא רק בערכים ובעקרונות, אלא גם בתקוות ובחלומות שלנו. נבחר לקבוע שעת נעילה לקרע המחרב בנו. כולנו, יחד.

"בתפקידי כנשיא המדינה אני מתחייב לסייע לממשלת ישראל – לכל ממשלה – בהגנה על צדקתה של ישראל בעולם ועל זכותה להגן על עצמה. לסייע ולהיאבק באנטישמיות ובשנאת ישראל ובהשגת השלום המיוחל עם שכנינו. לעמוד לצידם של חיילי צה"ל ומפקדיו, גם במאבקים הניטשים בזירה המשפטית הבין-לאומית ובמאבק מול האיומים האסטרטגיים כנגד ישראל, ובראשם תכנית הגרעין של איראן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"האמון הרחב שהבעתן והבעתם בי, נבחרות ונבחרי העם, אמון שחצה מחנות וסיעות, הראה לי שהאפשרות לתקווה, לאחדות ולהסכמה קיימת גם בבית הזה. מי ייתן ויהיה זה סימן לבאות ולרוח גבית במילוי השליחות והאחריות המוטלות על כתפיי, רוח טובה שתסייע אל מול האתגרים המורכבים בפניהם ניצבים מדינת ישראל והעם היהודי כולו".

לאחר השבעת הנשיא יתקיים טקס הרמת כוסית בטרקלין שאגאל בכנסת, במהלכו יעניק יו"ר הכנסת לנשיא הרצוג את מדליית "המלך דוד" של האומן מארק שאגאל.

יו"ר הכנסת יעניק גם לנשיא המדינה היוצא, ראובן ריבלין, שי הוקרה: תמונה של משכן הכנסת עשוי חוטי תיל, מעשה ידי האומן נועם ליפשיץ. בסוף הטקס יוזמנו האורחים ללחוץ את ידו של הנשיא בטרקלין המזרחי של המשכן ולברך אותו.

בשעה 19:30 בערך צפויים נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל לעזוב את משכן הכנסת, כשהם צועדים על שטיח אדום, אשר משני צדיו מסדר משמר הכנסת.

מליאת הכנסת לקראת ההשבעה
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה
מליאת הכנסת לקראת ההשבעה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
 (צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)
 (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ )