אאא

במהלך שיפוץ מקיף בית העלמין העתיק של העיירה היהודית רשקוב - בטרנסניסטריה שבמולדובה נמצא במפתיע חדר הטהרה העתיק שהשתמר כמו בזמן שפעל לפני עשרות שנים.

מדובר בבית העלמין היהודי של העיירה השוקקת בזמנו - רשקוב, שהוזנח והופקר למעלה מ-80 שנה, ועובר בימים אלה פרויקט שימור ושיפוץ על ידי רבה של מולדובה הרב פנחס זלצמן יחד עם הקהילה היהודית בקישינב וארגונים יהודיים נוספים, שלקחו על עצמם פרויקט להחיות מקומות יהודיים ותיקים ובפרט בתי עלמין.

השבוע, במהלך פעולות השיקום, למיפוי וגילוי המצבות בתוך סבך הצמחיה הפראית והמצבות השבורות בחלקן, מצאה לפתע המשלחת את חדר הטהרה המקורי בו השתמשו עד שנת 1931. חדר הטהרה השתמר במלואו, כולל הציוד ומיטת השיש.

הרב פנחס זלצמן, אמר לאחר הגילוי: "ההיסטוריה של יהדות מולדובה מלאה בדמויות הוד וחיים יהודיים תוססים, לצד פוגרומים קשים שידעה הקהילה המקומית. התגלית המפתיעה היא תחושה של חיבור היסטורי, לעבר היהודי המפואר של האזור והכפרים בהם גדלו וכיהנו כרבנים גדולי וענקי החסידות כמו בעל התולדות יעקב יוסף, והמקובל רבי שבתאי מרשקוב בעל מחבר הסידור המפורסם ע"פ כוונות האר"י הקדוש. זאת תחושת שליחות אדירה לחדש ולאתר את העבר היהודי של מולדובה וטרנסניסטריה במיוחד לאור ההתעוררות היהודית בשנים האחרונות במולדובה כולה".

יצוין, כי במלאכת החיפוש והשיפוצים לוקחים חלק גם ראש הקהילה היהודית באזור מר יורי קרייכמן, יו"ר המועצה המתאמת לסיוע טכני והומניטרי מר יבגני בורמיסטרוב וראש הנהלת הכפר רשקוב מר אולג ברשדסקי.

יצוין עוד, כי העיירה רשקוב שבטרנסניסטריה, מולדובה היתה מרכז יהודי שוקק עד לשנות השלושים של המאה הקודמת. החיים היהודיים כללו בתי כנסת ובתי מדרש והתגוררו בה גדולי החסידות כמו תלמידי הבעש"ט הרב יעקב יוסף כ"ץ (בעמח"ס תולדות יעקב יוסף), רבי שבתי מרשקוב ורבנים חשובים נוספים.