אאא

על פי נתוני מד"א ביומיים האחרונים, טבעו שמונה אנשים ורובם טבעו למוות, כתב 'כיכר השבת', משה מנס, המשמש גם כצוללן איתור והצלה כתב טור בוא הוא מסביר כיצד ניתן להימנע ולהינצל מהסכנה:

כשגלים מגיעים לחוף הם מביאים איתם הרבה מים. המים האלה חוזרים לעומק דרך שביל מים שחוזר פנימה ושנקרא - זרם נסוג / זֶרֶם סַחַף ( Rip current). הזרם הזה, שקיים בכל חוף עם גלים, הוא הגורם העיקרי לטביעה ומוות של מתרחצים בים.

כאשר אדם מגיע לחוף בו אין מציל שיודע לאבחן ולראות את הקורה במים, הוא רואה אזור שנראה רגוע ושקט יותר משאר הים. לכאורה פחות גלים, צבע קצת יותר כהה. אך שם בדיוק נמצא הזרם הנסוג. הוא נכנס למים או שהוא משתכשך ברדודים ולא יבחין שהוא נסחף.

מה שקורה בדרך כלל בשלב הזה, שהוא יתחיל להיסחף פנימה או שיגיע למקום טיפה עמוק יותר ושם יחוש במצוקה וינסה לחזור אל החוף - ואז זה כבר מאוחר מידי.

אנו ביחידת הצלילה תרגלנו סיטואציה שכזו, נכנסנו בצורה מכוונת ומאובטחת אל תוך זרם שכזה. תוך כמה שניות מהרגע שהרמנו רגליים הגענו למרחק של כ - 10 מטר מהחוף. וכשניסנו לשחות בחזרה, ראינו כי זה לא אפשרי. גם לשחיינים מנוסים אין דרך לשחות נגד זרם של 2.5 מטר לשנייה – אז נלחמנו ונלחמנו ורק נסחפנו פנימה.

אדם שנאבק ונלחם מול כוח גדול ממנו, נכנס לפאניקה, ובסוף טובע מבליעת מים ותשישות. אגב, ישנם מקרים בהם זרמים חזקים מאוד יכולים להוות סכנה אף לאדם העומד במים בעומק שמגיע עד המותניים בלבד!

אז מה עושים?

0 – לא נכנסים בלי מציל!

1 – בשום שלב לא להיכנס לפאניקה. מתים מזה.

2 – לצוף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כך יוצאים מהמערבולת (שאטרסטוק)

כך יוצאים מהזרם סחף (שאטרסטוק)

בניגוד למיתוס, אין בים תיכון מערבולות והים לא סוחב פנימה (אל מתחת המים). הוא לוקח אותנו פנימה אל הרחק מהחוף. כל עוד צפים בצורה רגועה, הכל בסדר. הזרם לוקח אותנו על גבו. המטרה שלנו היא לרדת מהזרם. לצאת אלכסונית בשחיה רגועה אל מחוצה לו.

אם הזרם חזק מאוד וקשה להיחלץ ממנו בשחייה, עלינו להישאר אתו עד שהוא ייחלש, זה יסתיים אחרי 300/400 מטר. שם אנחנו צריכים להתרחק מהזרם לשחות בצורה רגועה בחזרה אל החוף.

לפני שנה הייתה טביעה כאן בחוף בו התאמנו, ובדיוק היכן שהמצילים אמרו לצוללי היחידה שהגופה תהיה - שם היא הייתה על קרקעית הים, בסופו של הזרם החוזר, שמהווה את הגורם ל 80% מהטביעות בים.

משה מנס, כותב הפוסט (צילום: מתוך פייסבוק)
משה מנס, כותב הפוסט (צילום: מתוך פייסבוק)

שורה תחתונה: אל תיכנסו למים במקום לא מוכרז והישמעו להוראות המצילים, הם יודעים על מה הם מדברים. את הדגלונים המעצבנים האלו הם שמו בדיוק בשביל שלא תיסחפו פנימה. אם לא תשמעו להם, אני והיחידה נגיע וזה כבר פחות כדאי.