אאא

שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד ערכו היום (רביעי) תדרוך מדיני-בטחוני לשגרירים של מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם. במהלכו חשף בני גנץ את זהות האיראני שעמד מאחורי התקפת הספינה הישראלית. 

התדרוך, שנערך בחדר המצב של משרד החוץ בירושלים, הוא חלק מהמאמץ המדיני של ישראל לקידום גינוי ותגובה בינלאומית לפעולות הטרור של המשטר האיראני.

במהלך השבוע האחרון ישראל פעלה בכל הערוצים המדיניים והביטחוניים על מנת שהקהילה הבינלאומית תציב גבולות ברורים לאיראן ותגרום לה לחדול מהתנהלותה התוקפנית. שר הביטחון ושר החוץ הבהירו לשגרירים שישראל תשמור על חופש הפעולה שלה - למול כל התקפה כזו וכל איום על אזרחיה.

השניים הדגישו, כי לא מדובר בסכסוך מקומי, או בילטראלי. "זו התקפה על העולם, והעולם צריך להגיב", אמרו. "זה יכול לקרות רק באמצעות גישה אחידה ואמיצה מצד הקהילה הבינלאומית, דרך מועצת הביטחון ומסגרות נוספות הדורשת לקיחת אחריות מאיראן בנוגע לפעולותיה התוקפניות".

גנץ ולפיד בתדרוך, היום (משרד החוץ)
גנץ ולפיד בתדרוך, היום (משרד החוץ)
הגדלה

שר הביטחון, בני גנץ: "מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה אמיר עלי חג'יזדה הוא שעומד מאחורי עשרות פעולות שבהם היו מעורבים כטב"מים וטילים באזור. האחראי הישיר לפעולות אלו של שיגור כטב"מי נפץ, הוא סעיד אקאג'אני שאת שמו אני חושף פה לראשונה. אראג'ני הוא האופרטור הראשי של מערך הכטב"מים של חיל האוויר של משמרות המהפכה, שהביא לפגיעה במרסר סטריט. הוא מספק את הציוד, ההכשרה, התוכניות והאחראי על פעולות טרור רבות במרחב"

גנץ הוסיף כי "איראן שוב הוכיחה שהיא אתגר בינלאומי, אזורי ובסוף גם איום על ישראל. איראן אחראית לעשרות פעולות טרור ברחבי המזרח התיכון והפעלת מיליציות מטעמה בתימן, עיראק ומדינות נוספות", אמר גנץ. "איראן גם חצתה את כל הקווים שהוגדרו בהסכם הגרעין הקודם, והיא רחוקה היום רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע שיאפשר לפתח פצצה גרעינית.

"לכן זה הזמן למעשים - העולם חייב להטיל סנקציות כלכליות ולהביא פעולות אופרטיביות מול משמרות המהפכה. אין לנו סכסוך עם העם האיראני אלא עם המשטר שעלול להביא למירוץ חימוש מסוכן במזרח התיכון כולו. מערכת הביטחון העבירה מידע מודיעיני ונעביר בהמשך גם ראיות פורנזיות".

גנץ ולפיד בתדרוך, היום (משרד החוץ)
גנץ ולפיד בתדרוך, היום (משרד החוץ)
הגדלה

שר החוץ, יאיר לפיד, אמר: "זה לא סכסוך בין צבאות בסוריה. זה לא פעולה חשאית נגד מתקן צבאי. זו התקפה על נתיבי הסחר של העולם, זו התקפה על חופש התנועה. זהו פשע בינלאומי.

"לכן השאלה שלי אליכם: מה הקהילה הבינלאומית עומדת לעשות בעניין? האם עדיין קיים דבר כזה חוק בינלאומי? והאם לעולם יש את היכולת וכוח הרצון להפעיל כדי לאכוף אותו? כי אם התשובה היא כן, העולם צריך לפעול עכשיו. אם הקהילה הבינלאומית לא תגיב במקרה הזה, אז אין דבר כזה קהילה בינלאומית. זה כל אחד לעצמו".