אאא

פרסום ראשון: הקמת ממשלת בנט-לפיד לוותה בהקמת ועדות כנסת חדשות, שמטרתן הייתה לחלק תפקידים לחברי מפלגות הקואליציה השונות, אך ככל הנראה מחר (חמישי), הנושאים הקריטיים יועברו לטיפול ועדה בראשות חברת כנסת מישראל ביתנו.

הסיפור המלא: אחת הוועדות שהוקמה הייתה הוועדה למיזמי תשתיות לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים שבראשה הוצבה ח"כ יוליה מלינובסקי, ממפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן.

לכאורה, מעל פני השטח, הוועדה הייתה צריכה להיות נטולת סמכויות ממשיות ולא היה חשש לפגיעה באורח החיים הדתי במדינת ישראל תחת ועדה זו, אלא שהרחבת סמכויותיה עלולה להיות משמעותית.

ל'כיכר השבת' נודע כי ועדת הכנסת תתכנס מחר (חמישי) לדיון בו יצטרכו חברי הוועדה לאשר העברת סמכויות טיפול בשלושה חוקי דת מרכזיים מוועדת הפנים - לוועדה בראשות הח"כית מישראל ביתנו: חוק שירותי הדת היהודיים, חוק הרבנות הראשית לישראל וחוק החמץ.

חוק הרבנות הראשית מאגד תחתיו את כל סמכויות הרבנות והחלטותיה, אופן בחירת הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות הראשית, וחוק החמץ דן בכל השאלות הנוגעות למכירת חמץ בפסח וההתנהלות בנושא במרחב הציבורי.

במפלגות החרדיות חוששים שהטלת סמכויות אלו בידי יוליה מלינובסקי תוביל לפגיעה חמורה ביחסי הדת והמדינה, שיתווספו לקרע הקיים ממילא בין החברה החרדית לממשלת בנט-לפיד.

בניסיון אחרון למנוע את העברת הסמכויות באישור ועדת הכנסת, פנה ח"כ יעקב אשר לרה"מ נפתלי בנט, יו"ר הוועדה, ח"כ ניר אורבך מימינה וליתר חברי המפלגה בדרישה לבטל את הדיון. 

יו''ר ועדת הכנסת, ניר אורבך. הדברים נתונים בידיו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
יו"ר ועדת הכנסת, ניר אורבך. הדברים נתונים בידיו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
הגדלה

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"זהו מהלך מכוון של הממשלה שנועד לפגוע בסטטוס קוו במדינת ישראל, כשלכל ברור מה מטרתה הבלתי מוצהרת של העברת הסמכויות הללו. מפלגת 'ישראל ביתנו' איננה מסתירה את דעותיה בנושאי דת ומדינה, והקמתה של ועדה חדשה זו שהוסמכה משום מה לדון רק בענייני הדת היהודית ולא באף דת אחרת - מעידה יותר מכל על כוונת ורצון המשורר", תקף אשר במכתבו.

"אינני מצליח להבין כיצד מפלגה עם נציגים דתיים יכולה לתת יד לדבר שכזה. הרי לו היו מבקשים להקים בכנסת ועדה חדשה שתעסוק בענייני ההתיישבות ביהודה ושומרון והיו מעמידים בראשה נציג מסיעות השמאל הקיצוני, הייתם מקימים קול זעקה ועושים הכל כדי שזה לא יקרה ואילו כעת אין פוצה ומצפצף, וכי ענייני הדת חשובים פחות מהערכים הלאומיים?", תהה. 

מכתב ח''כ יעקב אשר ליו''ר ועדת הכנסת אורבך, שנשלח לכלל חברי ימינה (ללא קרדיט)
מכתב ח"כ יעקב אשר ליו"ר ועדת הכנסת אורבך, שנשלח לכלל חברי ימינה (ללא קרדיט)
הגדלה

"אני פונה אליך ולחברי מפלגתך בקריאה של הרגע האחרון, למרות הבדלי ההשקפה המהותיים בינינו ולתנועת הפועל המזרחי ההיסטורית בנושאי דת, אין חולק שמדובר במהלך פוגעני. כבנים לתנועה מפוארת זו וכנציגי ציבור המבקשים לייצג את הציבור הדתי לאומי ושומרי המסורת, לא יעלה על הדעת שתאשרו בחטף את העברת הסמכויות הללו, זהו צעד שעלול להביא לבכייה לדורות וחבל שכתם האחריות לשינוי רדיקלי ומסוכן שעלול לפגוע קשות בצביונה היהודי של המדינה ירבץ על כתפיכם".