אאא

פרק ה': אנו עוסקים בפרשית האפיפיור פטרוס עליו נטען שהיה מרגל בתוך דת הנצרות בשליחות חז"ל שאף קבעו 'תענית צדיקים' בתאריך ט' בטבת ביום פטירתו.

הספר הקדמון 'תלית יש"ו" שבו נכתבו דברים אלו (שרש"י הזכירו במס' ע"ז י') מספר את סיפורה ההיסטורי של הנצרות מנקודת זווית יהודית, חושף את הסוד, וכך דבריו: "וימות שמעון ויתאבלו בני ישראל את שמעון וקבעו יום מיתתו להתענות בכל שנה ושנה והוא ט' ימים בירח טבת".

הנה, נאמר במפורש על בני ישראל שהתאבלו ביום מיתת פטרוס שהיה בט' בטבת.

המסורת על צום ט' בטבת על האפיפיור פטרוס הובאה גם בספר 'תקנות ותפילות' לרבי שלמה צבי שיק עמוד צז מונקאטש תר"ן, וכך דבריו: "ותענית ט' טבת.. ובספר זכרונות ראיתי על פטירת שמעון הקלפוני שהשלים ליהודים והעלימו מפניהם".

גם האדמו"ר השפע חיים מצאנז בספר "דברי יציב" חושן משפט סימן פ"א, סעיף ו', עמ' רג כתב: "ודבר פלא ראיתי בימי חרפי על מה שכתב בשולחן ערוך אורח חיים סימן תק"פ ס"ב שבט' טבת לא נודע איזה היא הצרה שאירע בו, כי ביום זה מת בו שמעון הפריץ"[1].

עיון בספר 'אוצר מדרשים' שאסף וליקט הרב יהודה דוד אייזנשטיין מסדר לנו את ההבנה בנושא זה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

   אוצר המדרשים מהדורת תרע''ה (אוצר החכמה)
אוצר המדרשים מהדורת תרע"ה (אוצר החכמה)

ב'אוצר המדרשים' סופר באריכות שבתחילת ימי הנצרות לצערנו רבים מהיהודים השתמדו והצטרפו לכת הנוצרית בשל שהאמינו שיש"ו הוא המשיח (עפ"ל).

באותה תקופה הנצרות הייתה חלק מהיהדות, והמון העם טרם הבינו את האסון במשיחיות ההזויה של יש"ו שר"י וימ"ש. לכך חז"ל ביקשו משמעון כיפא-פטרוס שיעשה הכל להדוף ולהוציא את הנצרות מהיהדות, והם מתירים לו לצורך כך לעבור אף על עבירות.

כך פטרוס ערק לכאורה לנצרות, ושימש כמרגל, ועשה הכל שהנצרות תיבדל מהיהדות. היאך עשה זאת? מדוע האמינו בו הנוצרים? האם עשה ניסים למאמיניו? על כך בפרק הבא.

לקריאה נוספת: שורש. תעלומת פטרוס הקדוש- יהודי משומד או קדוש? אבנר הרשקוביץ


[1] יש לציין שישנם סבורים שכוונתו של השפע חיים לשמעון בר גיורא.

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: [email protected]