אאא

שרת התרבות לשעבר, ח"כ מירי רגב מהליכוד, העלתה הערב (רביעי) במליאת הכנסת חוק שלא הצליחה להעבירו בשבתה במשרד התרבות והספורט, וציפתה שחברי הקואליציה יצטרפו אליה לתמוך בו.

החוק המדובר הוא חוק הנאמנות בתרבות - חוק שמונע מימון ציבורי לגופי תרבות שלתפיסת המחוקק "חותרים נגד מדינת ישראל, מבזים את חיילי צה"ל ואת סמלי המדינה".

כצפוי החוק נפל במליאה כבר בקריאה טרומית, אבל סערה החלה בשל דין ודברים בין רגב, בשעת הצגתה את החוק מעל בימת הכנסת, לבין חבר מפלגת יש עתיד, רם בן ברק, יו"ר ועדת החוץ והביטחון.

אחרי שסינן לעברה מספר מילים, השיבה רגב: "אתה בכלל שונא ישראל".

בן ברק תקף: "מי את בכלל? לא מתביישת".

למרות זאת, רגב המשיכה ותקפה: "בוא תצביע נגד המשפחות השכולות, נגד חיילי צה"ל ובעד הטרור במדינת ישראל".

הסערה הובילה לצעקות מקרב חברי הקואליציה על רגב, מכיוון שבן ברק כיהן בעברו כסגן ראש המוסד ובתפקידים ביטחוניים חשובים. 

ח''כ רם בן ברק משתולל במליאה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת )
ח"כ רם בן ברק משתולל במליאה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת )
הגדלה

בן ברק בעצמו צייץ לאחר התקרית: "אחרי שרגב ירדה מהדוכן אמרתי לה בשקט, בלי להתלהם, שמשפחות שכולות זה קו אדום ומחוץ לוויכוח פוליטי. זכיתי לשלל קללות כמו עוכר ישראל, תומך טרור ושונא ישראל גם מדודי אמסלם. אני משפחה שכולה בעצמי, אחרי 40 שנות שירות ביטחוני משמעותי - ואני בשבילם עוכר ישראל. בושה שהם נציגי ציבור". אח"כ כתב בן ברק גם איום מרומז על רגב ואמסלם: "עכשיו זה כבר לא פוליטי; עכשיו זה אישי".

רועי קונקול, דוברו של יו"ר יש עתיד, שר החוץ יאיר לפיד, הגיב גם הוא: "שונא ישראל היא קראה לסגן ראש המוסד לשעבר, בן למשפחה שכולה. כל יום שעובר רק מתחדדת ההבנה איזה נס גדול היה פה כשהצלנו את המדינה מהאנשים האלה".

בן ברק קיבל תמיכה דווקא מחבר אופוזיציה, יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ': "יש לי מחלוקות רבות ונוקבות עם ח"כ רם בן ברק. אני סבור שהוא טועה בהרבה מתפיסותיו ביחס למה טוב ומה נכון למדינת ישראל - אבל הוא בשום אופן לא שונא ישראל חלילה. הוא הקדיש ומקדיש את מיטב שנותיו למען עם ישראל על פי אמונתו. טוב יעשו חבריי שכשלו בלשונם אם יחזרו בהם ויתנצלו".