אאא

הוועדה לשירותי דת יהודיים תתכנס מחר (שלישי) לדיון אחרון, שביעי במספר, לקראת ההצבעות על רפורמת הכשרות שמובילים השר לשירותי דת מתן כהנא ושר האוצר אביגדור ליברמן. חברי הכנסת החרדים, שמגדירים את הרפורמה כ"חורבן הרבנות הראשית", נערכים לקרב המאסף ושולחים הסתייגויות רבות, חלקן מהותיות וחלקן 'הטרלות' שנועדו להתיש את הקואליציה.

ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה היה אלו שהשתתפו בכל הדיונים בוועדה, והוא העביר היום (שני) שלל הסתייגויות על עשרות סעיפי החוק, כמה מהן מובאות כאן לראשונה.

לצד הסתייגויות רבות המבקשות למנוע מינוי רבנים שאינם מוסמכים בתחום הכשרות, להוסיף את רבני המושבים הקטנים למוסמכים לתת כשרות בהתאם להחלטת הרבנים הראשיים ולעגן את הסמכות ההלכתית, הציע אשר לשנות גם את סעיף מטרת החוק ולהגדיר אותו במפורש כ"חוק שנועד לביטול מעמד הרבנות הראשית בארץ ישראל אשר נוסדה עוד בימי המנדט הבריטי ביום ט"ז באדר א' התרפ"א לאחר שהממשל הבריטי ראה צורך וחובה בהקמת מוסד הרבנות בארץ ישראל".

עוד עוקץ אשר בהשראת מדיניות ההפרטה כשהוא מבקש להסביר את האבסורד שיש בהפרטת שירותי הכשרות, ומציע לקבוע כי "לאחר יישום החוק, ייבחן הצורך בייעול מערכת המשפט בישראל על ידי הפרטתה באופן שכל שלושה חברים בלשכת עורכי הדין ושופט לשעבר יוכלו לקבוע תקן להליך שפיטה".

בסעיפים בהם ביקשה הממשלה לקבוע כי מינויי גופים מוסמכים לכשרות ייקבעו "בהסכמת שר האוצר", מבקש אשר לשנות את הנוסח ולכתוב כי הדבר ייעשה "בשיתוף פעולה בין שר האוצר ממפלגת ישראל ביתנו לשר מתן כהנא אשר מחריב במו ידיו את מוסד הרבנות שנוסד ע"י הראי"ה קוק". כמו כן מבקש הוא כי שר האוצר "יצהיר על כך שהוא שומר כשרות על פי ההלכה היהודית". גם פנייה ישירה לכהנא, לוותר על הרפורמה, נכתבה: "אם שר הדתות יבין בסופו של דבר, לאחר שהחוק יעבור, את הטעות הקשה שהוא גורם למסורת ישראל, להלכה, ולמוסד הרבנות הראשית הוא יהיה רשאי לבטל את החוק בלא אישור ועדה".

נקודה נוספת נוגעת בטענת משרד האוצר כי הרפורמה תוביל להוזלת יוקר המחיה, כאשר ח"כ אשר מבקש לקבוע כי "בתום תקופת הוראת השעה תיבחן השפעת החוק על ייקור מחירי מוצרי המזון. באם יתברר שאכן החוק הוביל לייקור - לא תוארך הוראת השעה".