אאא

הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, יוצאים יחד בקריאה דרמטית משותפת, נגד רפורמת הכשרות של השרים מתן כהנא ואביגדור ליברמן, שאושרה הבוקר (רביעי) בוועדה לשירותי דת בראשות ח"כ יוליה מלינובסקי, ומכנים אותה "עקירת יהדותה של מדינת ישראל".

במכתבם, שפורסם הערב, מגדירים הרבנים הראשיים את הרפורמה כ"הרס הכשרות המביא לידי ביטוי מגמה לעקירת יהדותה של מדינת ישראל, ומהווה צעד נוסף להפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה". הרבנים יצחק יוסף ודוד לאו קוראים למתן כהנא לעצור את המהלך מייד, אחרי שהשר לשירותי דת הציג מצג שווא שהוא מקיים שיח ישיר מול לשכת הרב הראשי האשכנזי. 

מכתב הרבנים הראשיים  (צילום: הרבנות הראשית)
מכתב הרבנים הראשיים (צילום: הרבנות הראשית)
הגדלה

"ההרס הרוחני, במסווה של הרפורמה, זו כסות עיניים שאחריתה מי ישורנו. בחלל חדרי זוממי השינוי מהדהדים כבר קולות נוספים בענייני גיור ונישואין מחוץ למסגרת הרבנות הראשית שיביאו בהכרח להפרדת קהילות בישראל. שמירה על האחדות שהייתה משאת נפשם של מייסדי הרבנות נחתכת בלהבי ברזל. אנו אפופי חרדה לבאות ופונים בקריאה: הרפו ידיכם מקודשי ישראל!", כותבים הרבנים הראשיים בכאב לפוליטיקאים שדוחפים את השינוי.

בסיום מכתבם פנו הרה"ג יצחק יוסף והרה"ג דוד לאו לרבנים השונים, שמעתה תהיה בידיהם היכולת להעניק כשרות לכל דורש, שלא לעשות זאת: "אנו קוראים לכל רבני ישראל: עמדו בפרץ. הרגישו את האחריות המוטלת על שכמכם, דעו כי על כתפנו מוטלת אחריות לקיומו של היישוב היהודי בארץ ישראל ואין שום זכות לשום גורם לקבוע חוקים שהם נגד חוקי תורתנו הקדושה. אנו קוראים לרבני ישראל לבל יהיו רב לתת כשרות שלא במקום שהוסמך לכך ע"י מועצת הרבנות הראשית לישראל".