אאא

זו הקורונה החדש שהתגלה בדרום אפריקה, ולפי ההערכות השונות נחשב עמיד לחיסון, מעורר דאגה במערכת הבריאות. הערב (מוצאי שבת) יתכנס קבינט הקורונה וידון בצעדים העומדים על הפרק.

החשש המשמעותי בישראל מגיע לאחר שבמדינות הנמצאות בדרום יבשת אפריקה התחלואה עולה במהירות שיא, כולל בדרום אפריקה, הנחשבת מדינה מתקדמת. ע"פ תחזיות ראשוניות בלבד, הווריאנט מחבר בתוכו 15 זנים, שהופכים אותו למדבק ביותר.

בין הצעדים שיעלו הערב לדיון בקבינט יעמוד נושא החזרת איכוני השב"כ, סגירת הגבולות לכניסת זרים והגבלות שונות על שבים ממדינות שהתגלה בהם הווריאנט החדש.

תיירות זרה, כך יובא הערב לאישור, תיסגר לשבועיים. לישראלים - תיאסר טיסה למדינות אדומות (אלא באישור ועדת חריגים).

ישראלים השבים ממדינות אדומות, גם מחוסנים, יופנו למלונית, עד לתוצאת הבדיקה בנתב"ג. אם התוצאה שלילית - הם יוכלו להמשיך בידוד ביתי (לבד בלבד) למשך שבוע, עם בדיקה שלילית נוספת ביום השביעי. מי שיוצא חיובי, יישאר במלונית עד להחלמה.

ישראלים מחוסנים שיחזרו מכל מדינה - יכנסו לבידוד ל-72 שעות (במקום 24 שעות כיום), עם בדיקה ראשונה בנחיתה כרגיל ועוד בדיקה שלילית אחרי 72 שעות. ישראלים לא מחוסנים - בידוד מלא של שבועיים עם אופציה לקיצור ל-7 ימים בכפוף לבדיקה שלילית. כל זאת, כאמור, ההצעות שיובאו הערב לאישור.

במהלך היום (שבת) התקיימו ישיבות מקדימות במשרדי הבריאות וראש הממשלה. לפי הדיווח ב-N12 מסתמן כי לא יוטלו הגבלות מידיות על מופעי חנוכה. כן מתכוונים בממשלה להגביר אכיפה על התו הירוק ועל שמירת ההנחיות במסיבות אלו.

כזכור, ביום שישי סמוך לכניסת השבת התכנסו ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור הד"ר שרון אלרעי פרייס וממונה הקורונה הפרופ' סלמאן זרקא למסיבת עיתונאים בהולה, לאחר הדיון הדחוף שערכו, באשר לזן הקורונה החדש שהתגלה בישראל.

ראש הממשלה בנט אמר בדבריו כי חובה לפעול במהירות: "אנחנו במצב חדש, הווריאנט החדש מדאיג ביותר, עד כדי כך שאחרי מאות זנים שנבחנו אצלנו - הוא הביא להרמת דגל במשרד הבריאות ואצל מומחים בארץ ובעולם", פתח בנט את דבריו, והסביר את הלחץ הישראלי: "ישראל מתעוררת מוקדם, והמערכת שלנו דרוכה. אנחנו לא לוקחים סיכונים. עדיף לפעול מהר ונחרץ עכשיו, מאשר להתעורר כשישראל מוצפת במאומתים ואדומה כולה".

ראש הממשלה רמז כי קבינט הקורונה, שיתכנס עם צאת השבת, יחליט החלטות שישפיעו על כלכלת ישראל, אבל הבהיר שצעדים דרמטיים עדיין לא בקנה: "לפעולות שלנו יהיה מחיר כלכלי שאנחנו מודעים אליו - אבל הדבר החשוב הוא לשמור על אזרחי ישראל מוגנים עד שנדע מה טיבו של הוויראנט הזה. כרגע אנחנו נערכים לכל תרחיש, כולל התרחיש המחמיר. עם זאת, סגר לא על הפרק", הדגיש בנט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ראש הממשלה שב והדגיש את יעילות החיסון, גם מול הווריאנט הזה, במידת ההשפעה על גוף האדם: "אלו שחוסנו, גם אם נדבקו, הם בטוחים בלפחות חצי מההשפעה. זה משמעותי, ולכן אני מפציר בכם: לכו להתחסן וקחו את ילדיכם הקטנים להתחסן. צאו גם בשבת, כי מדובר בפיקוח נפש".

בנט התייחס גם לסוגיית היוצאים ובאים ארצה: "שוקלים את כל הדברים - כולל סגירת נתב"ג. אני לא ממליץ כרגע לטוס לחו"ל ברמת אי ודאות כזו".

שר הבריאות ניצן הורוביץ היה נינוח יותר בדבריו: "משרד הבריאות עוקב באופן הדוק כדי למנוע את שרשראות ההדבקה. זו שגרת הקורונה אליה נערכנו - וזו המשמעות של חיים לצד קורונה. אין צורך להיכנס לחרדה, אנחנו מתנהלים בקור רוח והמצב בשליטה".

ראש שירותי בריאות הציבור, הד"ר שרון אלרעי פרייס, הרגיעה גם היא: "אחרי שנה וחצי של מגיפה יש לנו יכולות רבות ומדהימות לזהות זנים ולטפל במהירות. גם מי שנדבק בזן החדש אם הוא חוסן המחלה שלו קלה, לכן לכו להתחסן וקחו את ילדיכם".