אאא

בפעם הראשונה בישראל, הניתוח להחלפת הברך, המצוי מאוד בקרב ילדים באזור גיל 3, יתבצע באמצעות הרובוט המתקדם בעולם.

בבית החולים איכילוב, שם נמצא הרובוט כבר ערכו את הניתוח בהצלחה, בחטיבה האורתופדית בניהולו של ד"ר אמל חורי.

החלפת ברך מבוצעת אצל מטופלים שסובלים משחיקת סחוסי הברך ותהליכים ניווניים נוספים. כתוצאה מהם נוצרים כאבי ברכיים חריפים ומגבלות תנועה משמעותית, כמו קושי בהליכה או בעלייה במדרגות. במידה ואין הטבה מספקת בטיפול שמרני כמו פיזיותרפיה, הפחתת משקל, פעילות גופנית ושימוש בתרופות, ניתוח החלפת מפרק הברך הוא הטיפול המומלץ.

על פי הנתונים הרשמיים, בישראל מבוצעים מדי שנה כ-7,500 ניתוחים להחלפת מפרק הברך. אך יחסית לעולם, שכיחות ניתוחי החלפת מפרק הברך בישראל - נמוך משמעותית.

יצוין, כי במהלך הניתוח מסירים את חלקי הסחוס השחוקים שעוטפים את העצמות בין השוק לירך, ומחליפים אותם בשתל המדמה את הברך הטבעית. לדיוק מיקום המשתלים חשיבות גדולה בתפקוד הברך ובשיקום לאחר הניתוח.

כאמור מעתה מטופלי איכילוב שיעברו ניתוח זה, ינותחו באמצעות המערכת הרובוטית המתקדמת בעולם. "מערכת זו מאפשרת למקם המשתלים ואיזון הברך באופן המדויק ביותר. הרובוט המסיע להחלפת מפרק הברך מאפשר מיקום משתלים בדיוק של פחות מחצי מילימטר ובזוויות הקטנות מ-0.5 , דיוק זה אינו ניתן לקבל במיכשור המכני הקיים היום", מסביר ד"ר נמרוד שניר, מנהל היחידה להחלפת מפרקים (ברך וירך) בחטיבה האורתופדית באיכילוב.