אאא

על רקע התפשטות זן האומיקרון בישראל עם עשרות אלפי מאומתים ביממה, ד"ר אריאל רוקח, מנהל יחידת טיפול נשימתי בבית החולים 'שערי צדק'  מרגיע וטוען כי יש שליטה על המגיפה אך לא במידה המקסימלית. הריאיון המלא, הערב בתוכנית 'סוגרים שבוע עם ישי כהן'.

אנחנו עם 70-80 אלף מאומתים ביממה, והערכת משרד הבריאות שאנחנו כבר על 200 אלף ביממה. זה לא מדאיג אותך

"לא אמרתי שזה לא מדאיג, בהחלט מדאיג. בוא נאמר כך: אם יהיו שני מיליון מאומתים, ורק 0.1% הופכים להיות קשים, זה עדיין מספרים מאוד גבוהים. זה עדיין 2,000 חולים קשים שהם – פחות או יותר – כבר מעבר ליכולת הספיקה של בתי החולים. אז אני לא אגיד שאני לא מודאג, אבל אני חושב שנכון להיום המערכת מסוגלת לטפל במקרים הקשים".

אז מבחינתך ישראל שולטת במגיפה?

"נכון לעכשיו אני חושב שהשליטה קיימת, אולי לא במידה המקסימלית שהיינו רוצים. הדבר הוא לא רק גורל, העניינים הם בידיים של הציבור. אם אנשים יקפידו להשתמש במסכה כל פעם כשהם בחברת אנשים אחרים, אני חושב שנוכל להיות במצב יותר טוב".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דיברנו על החולים קשה – אנחנו רואים עלייה במספר החולים הקשים בבתי החולים

" בהחלט כן".

הייתה הערכה שנגיע בין 1,500 ל-3,000 חולים קשים.

"אני מאוד מקווה שלא נגיע לכיוון ה-3,000 כי זה עלול להגיע למצב שלא נוכל לתת טיפול אופטימלי לחולים. ערכים של 1,500 חולים קשים בתי החולים התמודדו בעבר, מכירים את זה ומסוגלים להתמודד. מספרים גבוהים יותר עלולה להיות בעיה.

"אבל עוד פעם: זה בידיים של הציבור. התחסנות לא מונעת הדבקה לצערנו, אבל מפחיתה מאוד את עוצמת המחלה. עכשיו יש לנו בשערי צדק שני חולים קשים על אקמו, אחד מהם בחור בן 35 והשני בן 63, כמעט בלי מחלות רקע, ושניהם לא מחוסנים. אותו הדבר עוד כמה מונשמים, אמנם יש לנו רק שמונה עכשיו ובעבר היו יותר – הם חולים שלא התחסנו".