אאא

ה"ניו יורק טיימס" מדווח שהנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, שוקל שליחת אלפי חיילים למדינות מזרח אירופה בצל המתיחות הקשה בין רוסיה לאוקראינה, כאיתות לרוסים שלא יוכלו לעשות ככל העולה על רוחם. עד כה האמריקנים לא התערבו באופן ישיר בעימות כחלק ממדיניות הבריחה מתפקיד "השוטר העולמי" והחלטה כזו תחשב כדרמטית.

במקביל, משרד החוץ האמריקני הודיע הלילה כי אישר פינוי מרצון של עובדים בשגרירות האמריקנית בקייב, האמריקנים גם הורו על פינוי של בני משפחות העובדים. בהמשך קרא משרד החוץ לכל האזרחים האמריקניים השוהים כעת באוקראינה לשקול לעזוב, בעקבות האיום הצבאי הנשקף מצידה של רוסיה שייתכן ותנסה לפלוש לאוקראינה עם צבאה.

גם מזכירות המדינה הודיעה על אזהרת מסע לאזור ואמרה כי על אזרחים אמריקנים לא להגיע לרוסיה בעקבות ה"מתיחות המתמשכת לאורך הגבול עם אוקראינה".

בינתיים האמריקנים העבירו לאוקראינים 200 מיליון דולר שיסייעו להם להתארגן כנגד פלישה רוסית אפשרית.

משרד החוץ הרוסי פרסם בשבת האחרונה הודעה חריפה כנגד האמריקנים לאחר שהשיחות בין שר החוץ הרוסי למזכיר המדינה האמריקני נכשלו: "במקום הצעות לפתרון המשבר קיבלנו מהאמריקנים שורת האשמות - הם שוב מציגים אותנו כתוקפן", נאמר בהודעה. רוסיה דורשת מנאט"ו להפסיק את התרחבותה מזרחה, והם במקום זאת מציגים אותנו כאויבי הציוויליזציה".

כרגע נראה שהכל מתקדם לקראת מלחמה בין רוסיה לאוקראינה, כשאוקראינה היא למעשה רק מייצגת את המערב ונאט"ו שלדברי הרוסים מצר את צעדיהם ומציב כנגדם איום צבאי. הרוסים הוכיחו כבר שהם לא מהססים לעשות שימוש בכוח צבאי כפי שכבר סיפחו בשנת 2014 את חצי האי קרים שהיה בידי אוקראינה.