אאא

תגלית מרעישה בעולם ההלכה: הבוקר נחשף בשבועון 'כפר חב"ד' כתב יד בלתי ידוע, של הסימנים קנ"ה–קנ"ו בשו"ע הרב של כ"ק אדמו"ר הזקן, שבתוכו כמה קטעים חשובים שלא באו בדפוס ולא היו מוכרים כל עיקר.

הגילוי הזה נתגלה בשבוע האחרון על ידי הגאון רבי אברהם אלאשווילי, שהביאו לפרסום. "האמת היא", אמר הרב אלאשוילי, "שיש פה השגחה פרטית מופלאה, שמלבד ההתרגשות הכללית הגדולה, גרמה לי באופן אישי התרגשות פרטית מיוחדת כפולה ומכופלת. ואסביר.

"כמות עצומה מתוך אוצרות כתבי היד העשירים של ספריית ליובאוויטש – ספריית הרבי בניו יורק – עברו בשנים האחרונות דיגיטציה, וזאת בעבודה מאומצת של הספרן הרב יצחק וילהלם. תוצאת עבודה גדולה זו היא שניתן כעת לגשת אל כמות עצומה של כתבי יד מגנוזות הספרייה באמצעות הרשת הדיגיטלית.

"אך לפני ימים ספורים עלה האתר לאוויר. כמה מחבריי העוסקים בעניינים אלו התרגשו מאוד מהגילוי המיוחד הזה, והחלו לנבור ולעיין בשלל כתבי היד שנפתחו לעין כל, ובשלב מסוים החלטתי שגם אני אציץ. וכמובן הדבר הראשון שעניין אותי הוא מה שהכי קרוב לליבי זה עשרות שנים – שו"ע אדה"ז. באופן שאיני יכול לראות בו אלא השגחה פרטית מופלאה ומתנת שמיים, מיד בהתחילי בחיפושי מצאתי 'ביכעל' של כל מיני כתבי יד, כרך של כמאתיים עמודים, בכל מיני עניינים. ולפתע גיליתי שם, בין שלל כתבי היד בנושאים השונים, גם העתק ייחודי של סימנים קנ"ה–קנ"ו בשו"ע רבנו".

החלקים החסרים שנמצאו (באדיבות שבועון 'כפר חב''ד')
החלקים החסרים שנמצאו (באדיבות שבועון 'כפר חב"ד')
הגדלה

עוד אמר הרב אלאשוילי: "קשה להעביר במילים את ההתרגשות שחשתי באותם רגעים. זה עשרות שנים אני נושא בקרבי תקווה לגילויים חדשים מהחסר בשו"ע אדה"ז. הרי חסרים לא מעט סימנים וסעיפים (מתוך כשבע מאות סימנים בשו"ע או"ח חסרים לנו בשו"ע אדה"ז כמעט מאתיים סימנים, ובחלק מהסימנים חסרים גם סעיפים וקטעים שלמים. לדוגמה, הנה אנו קרבים לחג הפורים, ואין לנו הלכות פורים בשו"ע אדה"ז).

"והנה ברוך ה' לא רק שהתגלו כמה קטעים חדשים – אף שכולם אמרו לי: תשכח מזה, אין סיכוי בעולם שיימצאו עוד קטעים משוע"ר – אלא שקטעים חדשים אלו נתגלו על ידי. אומנם זהו גילוי מעט בכמות ביחס לחיסרון הגדול, אבל עדיין זהו גילוי שמשלים ארבעה קטעים שחסרו בסימן קנ"ו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"האמת צריכה להיאמר שספציפית, כרך ביכעל זה הגיע לידי ספריית ליובאוויטש רק לפני שנים ספורות, כעשר שנים, כצילום מאוסף שוקן, כך שבעת העבודה הענקית על המהדורה החדשה של שוע"ר לא עמד ביכעל זה לפני המערכת; ובכלל המחשבה שניתן היה למצוא זאת – ספון בתוך ביכעל זה שבו דברים שונים ומגוונים – דומה למחשבה שיהיה ניתן לאתר מחט בערמה של שחת. אין זאת אלא השגחה פרטית מופלאה".

הרב אלאשוילי נרגש במיוחד מהגילוי. "אני מרגיש שיש לנו כאן דרישת שלום שמימית מרבנו הזקן", אמר ל'כפר חב"ד', "דבר המהווה סימן שצריכים להתחזק בלימוד שו"ע שלו.

"ובכלל ידוע מה שאמר הרבי מליובאוויטש כמה וכמה פעמים, שכאשר נדפס משהו חדש הוא מעורר התעוררות חדשה ללמוד בדברים חדשים, כי כן טבע האדם להתרגש מהחדשות. אם כן מובן שעצם הגילוי צריך להוליד התעוררות חדשה בלימוד שו"ע אדה"ז בכלל ולימוד סימנים אלו בפרט.

"יש לציין שני דברים עיקריים הנזכרים בסעיפים אלו, והם מצוות קביעות עיתים לתורה ומצוות אהבת ישראל, ואין ספק ששתי הלכות אלו הן הלכות כלליות שהן העוגן המרכזי של קיום היהדות בזמננו". הכתבה המלאה מתפרסמת הבוקר בשבועון 'כפר חב"ד'.