אאא

הפרלמנט האירופי הודיע כי הוא תומך בהענקת מעמד מדינה מועמדת למדינות אוקראינה ומולדובה - זאת לקראת פגישה עם מנהיגי האיחוד האירופי שיכריעו היום (חמישי) או מחר לכל היאוחר אם להעניק לאוקראינה ומולדובה את המעמד שמהווה התקדמות משמעותית בדרך לאיחוד האירופי.

מוקדם יותר אמר נשיא המועצה האירופי מישל כי ״זהו רגע מכריע עבור האיחוד האירופי. בטוח שהיום נעניק מעמד מועמדת לאוקראינה ולמולדובה ונביע נקודת מבט אירופית ברורה וחזקה עבור אוקראינה, גאורגיה ומולדובה.״

ההצבעה על מועמדות גיאורגיה נדחתה למועד לא ידוע, לאחר שעלו שאלות בקשה לרישות הסף, בהן חופש עיתונות. באיחוד אומרים כי גיאורגיה תקבל מעמד ״בזמן הנכון״.

שלוש המדינות הגישו לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה בקשת חירום להצטרף לאיחוד והתחילו בתהליך. אוקראינה הגישה ראשונה, זאת בצל הקשיים בזמן המלחמה - ומיד אחריה הגישו גם שכנתה מולדובה וכן גיאורגיה.

תהליך הקבלה לאיחוד האירופי הוא ארוך ומסורבל, וחלק ממנו הוא המעבר משלב הבקשה לשלב 'מדינה מועמדת', תהליך שבדרך כלל לוקח לפחות שנה, אך בשל מצב המלחמה באוקראינה ובשל הגשת 'בקשת חירום', הואץ התהליך - וכבר לקראת סוף השבוע נדע אלו מדינות מבין שלושת המדינות שהגישו בקשה - יהפכו למדינות מועמדות.