אאא

בוריס ג'ונסון נערך לפרידה מתפקידו כראש ממשלת בריטניה: על אף ניסיונות המנהיג הבריטי לשמור בכל מחיר על מקומו בראשות הפירמידה, נדמה שכל שעה שעוברת באי הבריטי מקרבת את קיצו של ג'ונסון, בין אם יהיה זה בהודעה ישירה שלו ובין אם התפרקות מעשית של ממשלתו.   

רק הבוקר (חמישי) כבר הודיעו שבעה שרים נוספים בממשלתו על התפטרות מתפקידם, בנוסף ל-37 שהתפטרו עד אתמול, בהם יותר מ-20 רק בשעות האחרונות של יום רביעי. בכך מגיע מספר המתפטרים ל-53, מהם 4 שרי קבינט בכירים, הנחשבים במעמד זהה לשרי ממשלת ישראל, 44 שרים זוטרים, הנחשבים בדרגה נמוכה יותר, וכן סגן היו"ר.

הבוקר, תוך שעה ו-20 דקות, התפטרו שבעה נוספים, כאמור: חבר הקבינט, השר לענייני צפון אירלנד, ברנדון לואיס; שר האוצר, שאינו במעמד חבר קבינט, הלן ווטלי; שר הביטחון, דמיאן הינדס; שר המדע, ג'ורג פרימן; שר הפנסיות, גיא אופרמן; שר הטכנולוגיה, כריס פיליפ; וכן שר המשפטים, ג'יימס קרטילג'.

כאמור, בינתיים התפטרו ארבעה שרי קבינט, הנחשבים השרים הבכירים, מתוך 22 שרי קבינט שיש לג'ונסון בממשלה: שר הבריאות, סאג'יד ג'אוויד; הקנצלר רישי סונאק; סימון הארט, השר לענייני מדינת ווילס; והבוקר - השר לענייני צפון אירלנד, ברנדון לואיס.

בממלכה המאוחדת מצפים גם היום להתפתחויות פוליטיות דרמטיות, שאולי בסופן יחליט ראש הממשלה ג'ונסון לעזוב את המעון הרשמי בדאונינג 10, ולהביא לבריטניה מנהיג אחר.