ניסוי המרשמלו

"רוצה עכשיו"! כך תעזרו לילדים לדחות סיפוקים

דחיית סיפוקים היא מיומנות מכרעת שמשחקת תפקיד משמעותי בהתפתחות הכללית של הילד. היכולת להתנגד לתגמולים מיידיים לטובת תגמול משמעותי יותר ומושהה היא מנבא מפתח להצלחה בהיבטים שונים של החיים. אז כיצד נלמד את הילד לפתח סבלנות ולהתגבר על הרצונות המיידיים? (חינוך, ילדים, נשים).

טובה אור | כיכר השבת |
ניסוי המרשמלו (צילום: שאטרסטוק)

"רוצה עכשיו", צועק הילד ובועט בכל מי שסביבו. לא יעזרו תחנוניכם להמתין מעט וגם לא הבטחות שאחר כך הוא יקבל משהו גדול יותר. ילדים, מטבעם, הם יצורים אימפולסיביים. המוח שלהם מחפש ללא הרף תגמולים ותענוגות מיידיים. דוגמה קלאסית למאבק זה היא ניסוי המרשמלו המפורסם של סטנפורד שערך הפסיכולוג וולטר מישל בשנות ה-60. בניסוי זה הוצעה לילדים צעירים לבחור מבין האפשרויות: הם יכלו לאכול מרשמלו אחד מיד או לחכות 15 דקות ולקבל שני מרשמלו. התוצאות הראו שחלק מהילדים יכלו לעמוד בפיתוי ולחכות, בעוד שאחרים נכנעו להנאה המיידית.

דוגמאות לקשיים של ילדים בדחיית סיפוקים נראות בתרחישים יומיומיים. לדוגמה, ילד עשוי להתאמץ לסיים את שיעורי הבית לפני משחק משחקי מרתק, ולהעדיף את השמחה המיידית של על פני הסיפוק המושהה בביצוע המשימות שלו. דוגמה נוספת היא ילד שמתקשה לחסוך כסף עבור צעצוע נחשק במקום לבזבז אותו באימפולסיביות על הנאות קטנות וחולפות.

הורים רבים מעדיפים להימנע מחיכוכים וויכוחים ומספקים לילד את כל מבוקשו. במצב כזה הילד לומד שמשתלם לבכות, לבעוט ולהישכב בכעס על הרצפה. ככה משיגים דברים! הוא חושב שאלימות משתלמת. הבנה זו פוגעת ביכולת ההתמודדות שלו בטווח הקצר והארוך. ילד כזה לא לומד להתאזר בסבלנות, לא לומד להתמודד עם אתגרים וסף התסכול שלו נמוך.

ליכולת לדחות סיפוקים יש השלכות מרחיקות לכת על הצלחתו העתידית של הילד. מחקרים הראו שילדים שמפגינים סבלנות ושליטה עצמית נוטים להצליח בלימודים, לקיים יחסים בריאים יותר ולהשיג יעדים ארוכי טווח גדולים יותר. דחיית סיפוקים קשורה לשיפור שליטה בדחפים, ויסות רגשי וחוסן, תכונות חיוניות לניווט באתגרי החיים.

ניסוי המרשמלו הוכיח שאותם ילדים שהצליחו לחכות לתגמול הגדול יותר הציגו תוצאות חיים טובות יותר במונחים של הישגים אקדמיים, בריאות ורווחה כללית. זה מדגיש את החשיבות ללמד ילדים כיצד להתנגד לפיתוי של תגמולים מיידיים לטובת הטבות משמעותיות יותר.

לאחר שהבנו את החשיבות של דחיית סיפוקים ננסה לתת טיפים להורים: כיצד נעזור לילדים לדחות סיפוקים מיידיים?

הגדירו ציפיות ריאליות

הבינו את היכולות המתאימות לגיל הילד. לילדים צעירים יותר אולי יהיה קשה יותר לדחות סיפוקים, אז הציבו ציפיות ריאליות והגדילו בהדרגה את הקושי ככל שהם מתבגרים.

השתמשו בחיזוק חיובי

הכירו ותגמלו את המאמצים של ילדכם בדחיית סיפוקים. חיזוק חיובי, כמו שבחים או פרס קטן, יכול להניע אותם לתרגל סבלנות.

למדו אותם ניהול זמן

עזרו לילדכם לפתח תחושת זמן באמצעות טיימרים או שעונים. זה יכול לעזור להם להבין שהמתנה לתגמול היא משימה ניתנת לניהול וזמנים.

הדגימו סבלנות

ילדים לומדים על ידי התבוננות. הפגינו סבלנות בפעולות שלכם, בין אם זה המתנה בתור או השלמת משימות. ההתנהגות שלכם משמשת דוגמה רבת עוצמה עבור ילדכם לחיקוי.

עודדו הגדרת יעדים

עזרו לילדכם להגדיר מטרות ברות השגה לטווח קצר ולטווח ארוך. זה יכול להחדיר תחושת מטרה וסיפוק מעוכב כשהם פועלים להשגת מטרותיהם.

ספקו תגמולים חלופיים

הציגו את התפיסה שסיפוקים מאוחרים מובילים לעתים קרובות לתגמולים משמעותיים יותר. עודדו את ילדכם לשקול פעילויות או תגמולים אלטרנטיביים שעשויים להיות מספקים יותר בטווח הארוך.

זכרו, שינויים גדולים בילדים, מתחילים בהורים!

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

Mame לאישה הדתית