ישראל במלחמהישראל במלחמה
טיפים לעידוד תזונה בריאה

"הילד לא אוכל"- כיצד נתמודד עם ילד סרבן אכילה?

"נו, תאכלי", אומרת האם ספק בתחנונים ספק בייאוש. הילדה המתוקה חושקת שפתיים בחוזקה ומהנהנת בראשה לאות לאו. מצוקת האם גוברת: "אם לא תאכלי, לא תקבלי שוקולד…" מהם הסיבות מאחורי סירוב ילדים לאכול? כיצד זה משפיע על אימהות? וכיצד נעודד ילדים לאמץ תזונה מאוזנת? (נשים, הורות, תזונה).

טובה אור | כיכר השבת |
ילד סרבן אכילה (צילום: שאטרסטוק)

שעת הארוחה יכולה להיות זירת קרב מאתגרת עבור הורים רבים, במיוחד כאשר הם מתמודדים עם התופעה של ילדים סרבני אכילה. בעיה שכיחה זו יכולה להיות מביכה ומטרידה עבור ההורים, ומשאירה אותם בחידה חסרת מענה: כיצד נבטיח שהילדים מקבלים את המרכיבים המזינים הדרושים לצמיחה והתפתחות בריאה?

ראשית, יש להבין את הנושא. ילדים סרבני אכילה זה נושא רב-צדדי המושפע ממגוון גורמים. חיוני להורים להכיר בכך שהתנהגות זו היא לרוב חלק נורמלי מהתפתחות הילד. ככל שילדים גדלים, הטעם, ההעדפות והתיאבון שלהם יכולים להשתנות, מה שמוביל לתקופות מזדמנות של חוסר רצון לאכול מזונות מסוימים. בנוסף, גורמים חיצוניים כגון מתח, מחלה או שינויים בשגרה יכולים לתרום לסירוב של ילד לאכול.

עבור אימהות, התמודדות עם ילד שמסרב לאכול יכולה להיות סוחטת רגשית ומדאיגה. רגשות אשמה, תסכול וחרדה; עלולות להתעורר כאשר הן מתמודדות עם דאגות לגבי בריאותו ורווחתו של ילדם. הלחץ להבטיח שילדם יאכל טוב יכול להוביל לקרבות בזמן הארוחה, מערכות יחסים מתוחות ותחושת אי נוחות כללית. כדי לעודד תזונה בריאה יש לנהוג בחכמה:

טיפים לעידוד אכילה אצל ילדים

צרו סביבה חיובית

טפחו אווירה חיובית בזמן הארוחה על ידי הימנעות ממתח ולחץ. הפכו את זמני הארוחה למהנים, וצרו סביבה נעימה המעודדת את ילדכם לחקור וליהנות ממאכלים שונים. הקפידו על הגשה יצירתית ומושכת. מי מאתנו לא מתלהב מאוכל המוגש בצורה אסתטית? קל וחומר ילדים צעירים שהתיאבון שלהם מוחלש. ילדים אוכלים עם העיניים! לכן הגישו את הארוחה בצורה מושכת ויצירתית. חתכו את הירקות בצורות שונות ומגוונות, קשטו את הצלחת ועצבו פרצופים, פרחים, וכו'. הגשה כזו מלהיבה את הילדים וכך התיאבון נפתח.

שלבו ילדים בהכנת הארוחה

אפשרו לילדים להשתתף בהכנת הארוחות. מעורבות זו יכולה לעורר עניין וסקרנות לגבי מזונות שונים, ולגרום להם להיות נכונים יותר לנסות את מה שהם עזרו ליצור. תנו לילדים להגיש את המאכלים לשולחן, תנו להם לערבב גבינות וכל הכנה שאינה כרוכה בסיכון.

הציעו מגוון מאכלים

ספקו מגוון של מזונות מזינים כדי להבטיח שילדכם יקבל תזונה מספקת. אפשרו ניסוי עם מרקמים, צבעים וטעמים שונים כדי להפוך את הארוחות למושכות יותר. אל תתייאשו והגישו שוב ושוב גם אתם חושבים שהוא לא אוהב. לדוגמא, גם אם הילד אומר שהוא לא אוהב עגבניות, אתם יכולים להציע את זה פעם בחיתוך קוביות, פעם בחיתוך פרוסות, פעם מגורד או מרוסק ופעם בתוך סלט. ייתכן ואחד מהניסויים יצליח!

קבעו שגרה

קבעו שגרת ארוחות עקבית כדי ליצור יכולת חיזוי עבור ילדכם. זמני ארוחות וחטיפים קבועים יכולים לעזור לווסת את התיאבון שלהם ולגרום להם להיות פתוחים יותר לנסות מזונות חדשים.

הוו מודל לחיקוי

ילדים מחקים לעתים קרובות את ההתנהגויות של הסובבים אותם. הפגינו הרגלי אכילה בריאים על ידי שילוב מגוון של מזונות מזינים בתזונה שלכם. הוו דוגמה חיובית לילדכם. התלהבו ממזונות. אף ילד לא ישתכנע לטעום ממאכל חדש אם לפני רגע העוויתם את פיכם בגועל מהמאכל. וכן להפך, הם יידבקו בהתלהבות שלכם וירצו לטעום ממאכלים שגם אתם אוהבים.

הגבילו הסחות דעת

צמצמו למינימום הסחות דעת במהלך ארוחות, כגון משחקים או מכשירים אלקטרוניים. עודדו אכילה מודעת על ידי התמקדות באוכל ובחוויית האוכל.

היו סבלניים ועקביים

הבינו ששינויים בהרגלי האכילה לוקחים זמן. היו סבלניים ועקביים. הציעו מגוון מאכלים באופן עקבי ללא לחץ מיותר.

התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות

אם סירובו של ילדכם לאכול נמשך או מלווה בסימפטומים מדאיגים, התייעצו עם רופא ילדים או תזונאית רשמית. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית, בהתאם לצרכים הספציפיים של ילדכם.

רק בריאות!

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

Mame לאישה הדתית