פרויקט 'כיכר השבת' • צפו

החרדים מספרים על עצמם: תשובה לגלי ההסתה והשנאה

כמענה לגל העכור נגד החרדים, שמאיים להטעין את כולנו באנרגיות שליליות, בחרנו, ב'כיכר השבת', להכניס לאולפן דמויות יצוגיות, מקבוצות ומגזרים שונים, ולתת להן לספר את... האמת • צפו (מיוחד)

מי אנחנו, החרדים?

הדיבור השוטף בתקשורת ובציבוריות הישראלית עלינו, החרדים, כה נגוע בדעות קדומות, שקל היה בשנה החולפת להלהיט את האווירה בכמויות בלתי נתפסות של תעמולת שנאה. טובי המסבירנים החרדים שוברים את ראשם בניסיון לפצח את הנוסחה ההולמת כתשובה לרוע הזה.

מעבר לכך, נדמה כי החשיפה האדירה למסע הכזב האנטי-חרדי שיבשה מעט את התפיסה שלנו את עצמנו. "ונהי בעינינו כחגבים, וכן היינו בעיניהם" (במדבר יג, לג).

חשבנו, ב'כיכר השבת', לצאת מהקופסה, לשבור את תבנית החשיבה הרגילה ולנסות להביא מענה אחר. שונה, נעים, אותנטי. להלן: 'חרדים תש"פ'.

את חייו של החרדי הממוצע החי כיום במדינת ישראל מקיפים לכאורה אין סוף מאבקים, ישנים וחדשים; מענייני דת מובהקים, עבור דרך נקודות השקה רגישות בינו לבין המדינה, ועד קשיי היומיום הייחודיים לו. למה לכאורה? כי יתכן ואם נשאל אותו, יתברר שהוא חי את חייו האישיים וכלל לא מתרשם מהרעש העצום שנסוב אודותיו.

אז עשינו את מה שמתבקש לעשות. שאלנו אותו; 'כיכר השבת' הושיב חרדים מן השורה, ממגוון של סוגים ותתי-מגזרים, ואפשר להם לשפוך את שעל ליבם.

במקום להתפלסף עליהם, תנו לחרדים לספר על עצמם. יותר נכון: את זה אנחנו כבר עשינו, כעת תנו להם את ההקשבה שלכם. להם יש מה לומר, ולנו יש את הזכות לצפות בהם - ולהבין, את עצמנו.

ושימו לב לזה: דלתותיו של אולפן 'כיכר השבת' פתוחות גם בפניכם, הגולשים. מי מכם שמרגיש שיש לו זווית ראיה משלו על הנושאים המדוברים, כאחד שמייצג קבוצה שטרם הופיעה בפרויקט זה, יכול לפנות לכתובת המייל הזו. בהצלחה.

חסיד ברסלב

הדמות הראשונה שמופיעה בפרויקט, הינה של הרב משה ביננשטוק, בן 71, מירושלים, אב לחמישה וסב לנכדים רבים ולנינים בלע"ר.

הרב ביננשטוק נולד בגרמניה, גדל בהרצליה, למד בישיבת פוניבז' ושם הפך לחסיד ברסלב (הזרם המרכזי), וכיום משמש כראש ישיבת ברסלב בבית שמש.

עוד על חייו - ודעותיו - בסרטון הראשון בסדרה של 'חרדים תש"פ' • צפו בווידאו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות