האנשים שמוכנים לביאת המשיח • צפו

בזמן בית המקדש הוקרב בערב החג קרבן פסח שהיה נאכל בליל הסדר, כיום, אנו אוכלים אפיקומן זכר לקורבן, אך יש מי שלא מוותר על שחיטת הקרבן גם בימים אלו • הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, בראיון מיוחד לקראת חג הפסח מספר על ההכנות לקראת בניית בית המקדש, ולא מבין מדוע הציבור החרדי אינו נוקף אצבע למען בנייתו של ביהמ"ק השלישי • ויש גם תיעוד מיוחד משחיטת הקרבן (K Magazine)

אהרן רבינוביץ | כיכר השבת |

חג הפסח מעבר לפינה וההכנות לחג בעיצומן - קניות, הגעלת כלים וסידורים אחרונים לפני החג. אם נחשוב לרגע, ביקום מקביל, לפני בסך הכל אלפיים שנה, בימים אלו ממש היו מאות אלפי בני אדם עושים את דרכם לירושלים, יחד עם בני משפחתם.

ברדיו היו מדווחים על פקקי תנועה כבדים בסיבוב מוצא, ועל אלפי שוטרים שהתפרסו בירושלים בכדי לאבטח את העולים לבית המקדש.

הלכנו לדבר עם הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, שם כבר מכינים כהנים לעבודה בבית המקדש וחלק מכלי המקדש כבר מוכנים. אם תשאלו את הרב אריאל, הוא כבר מוכן לבניית בית המקדש.

"עוד היום אפשר להתחיל את העבודה בבית המקדש. זה רק תלוי בנו - לפתוח את השערים ואנחנו מעבירים את כל הכלים לשם" אומר הרב אריאל. לדבריו, "יש למעלה מארבעים כהנים שיש להם כבר בגדי כהונה כל אחד בביתו, חלקם גם לומדים בבית הספר לכהנים, ומוכנים הרגע לבוא ולהתחיל את העבודה במקדש".

הרב אריאל העניק לנו סיור פרטי במכון המקדש, בראשותו הוא עומד. הרב מסתובב בין שחזור של כלי המקדש כאילו הוא בביתו שלו. על כל כלי וכלי הוא יכול לספר לכם במשך שעות על מקורו בתורה, מי היה משתמש בו בבית המקדש ומתי.
הרב הדגים לנו את ברכת הכהן בהדלקת מנורת המקדש: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו בקדושתו של אהרן וציוונו להדליק נר במנורת המקדש".

באמצע הסיור, הרב אריאל מספר על לנו על חלקו בכיבוש הר הבית בזמן מלחמת ששת הימים.

"אני זכיתי לפני 47 שנים, בחסדי השם המרובים, לא יודע למה זכיתי, להכנס יחד עם הצנחנים למקום הזה" מספר הרב. "העמידו אותי בשער עם מקלע בכדי למנוע מכל אדם להכנס למקום המקודש הזה".

כידוע, עמדת הציבור החרדי היא שאסור לעלות להר הבית כל זמן שאנחנו עדיין בגלות. אם תשאלו את הרב אריאל, אנחנו כבר מזמן לא שם.

"יש שיטה של לבנות את המקדש ולקיים את המצוות, ויש שיטה להישאר עם הקוד הגלותי - בוורשה לא היה מקדש, בקזבלנקה לא היה מקדש וגם בצנעא שבתימן. אנחנו נשארנו עם התובנות של הגלות".

לדברי הרב, "אתה לא יכול לשבת, עם כל הכבוד, בבני ברק, בירושלים בביתר או איפה שלא יהיה, ולהגיד 'אנחנו בגלות'. אתה בגלות? תחזור לוורשה, תחזור לקזבלנקה".

הכבש לאחר השחיטה (צילומים: אהרן רבינוביץ, שלומי כהן)

מבחינת הרב אריאל, הטעות הגדולה ביותר שעשתה מדינת ישראל היא החזרת הר הבית. הרב אריאל לא חוסך ביקורת מהציבור החרדי והדתי בעניין.

"גם היהדות החרדית וגם היהדות הדתית לאומית, שר הדתות בזמנו היה דתי לאומי והוא זה שנתן את המפתח, והוא היה תלמיד חכם".

הרב אריאל כאמור, מתפלא על ציבור שומרי התורה שלא פועל בעניין. "הגעתם אחרי אלפיים שנה למקום הזה, בשביל מה? הקב"ה עשה לכם ניסים ונפלאות, אבל זה הסיפור לצערי הרב".

הרב אריאל לא מצליח להבין איך הציבור החרדי לא פועל למען הקמת בית המקדש, ומסתפק רק בחלק מתרי"ג המצוות.

"בישיבות, עם כל העיסוק בתורה 24 שעות - אין ספק שמגדלים שם אנשים יראים ושלמים - אבל כולנו מבינים שאי אפשר לקחת מהתורה חלק אחד בלבד ולהגיד 'אני מתוך תרי"ג מספיק לי מאה-מאתיים מצוות".

צפו: הרב ישראל אריאל בראיון מיוחד מ"בית המקדש" שלו

"פלא הוא שרבנים גדולים וחשובים מקרב כל החוגים, דתיים לאומיים וחרדים, שנתנו יד לכך שהמקדש יעבור חזרה לידי אויב. זה דבר מוזר ומשונה. מבחינה הגיונית קשה לעלות על הדעת איך עם שמתפלל אלפיים שנה לחזור למקדש, וכשהוא מגיע נותן את המפתחות לזרים".

לראות את כלי המקדש במבט מקרוב באחד על אחד זה פשוט מפעים. למי שלא מכיר, מכון המקדש נמצא ממש בתחילת המדרגות בירידה מהרובע היהודי לכיוון הכותל.

כולנו מקווים, שבקרוב, לא נצטרך להסתפק בשיחזור של כלי המקדש, אלא לראות את הדבר האמיתי מאה מטר מהמקום בו הם עומדים כעת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות