מסך הביתחרדיםחדשותVODכוכב המגיק קאסעולם הישיבותמאמעמענייןיהדותמוזיקהקורונה - כל העדכוניםברנז´האוכל ומתכוניםהריון ולידהדיגיטלMENעיצוב הביתמשפט בריאותחנוך לנועררכבתיירותדעותצרכנותמשפחה
VOD

לכבוד ט"ו באב

עולם השידוכים בארה"ב: השדכנים המובילים בראיון ראשון

הראיון המלא (צילום: כיכר השבת)

לאחר מאות שידוכים בלייקווד, שדכני ישיבת 'בית מדרש גבוה' הסכימו להתראיין למצלמות 'כיכר גלובל' ולדבר על גזענות כלפי ספרדים, על חשיבות המראה החיצוני - ומתי הם נאלצים לשקר (גלובל, TV)

  |  ט"ו באב תשעט   16.08.19  07:50

Your browser doesn’t support HTML5 video

הראיון המלא (צילום: כיכר השבת)

קשה זיווגן כקריעת ים סוף: עולם השדכנים - הוא אחד מהעולמות הכי מסקרנים ומרגשים שיש, כל המוטיבים המסקרנים נמצאים שם, אך באופן ברור כל השדכנים בארץ ישראל תמיד סתמו את פיהם בחול כאשר ביקשו לראיין אותם. גם במקרים בהם הסכימו להתראיין לאחר לחצים גדולים - תמיד זה היה בעילום שם.

במסגרת 'כיכר גלובל' בהנחייתו של הרב בנימין גולדשמידט, הסכימו שניים מהשדכנים הבכירים והגדולים שבארצות הברית, לשבת מול המצלמות - לדבר על העולם אפוף המסתורין ולתת הצצה איך השידוכים מתנהלים, וגם, מהם ההבדלים בין עולם השידוכים החרדי בישראל לבין ארצות הברית.

שני השדכנים - הרב שלמה לוינשטיין והרב צדוק כ"ץ, משמשים באופן רשמי כשדכנים של הישיבה הגדולה בעולם, ישיבת "בית מדרש גבוה" שבליקווד, אך הם עושים גם שידוכים מחוץ לישיבה.

הרב בנימין גולדשמידט, חניך ישיבת פוניבז, 'חברון' בירושלים, ולייקווד קיים את הראיון במטרה לחדד במה שונה עולם השידוכים בעולם החרדי באמריקה לבין ישראל.

בראיון הייחודי, המתקיים כאמור במסגרת ראיונות העומק של מדור 'כיכר גלובל', דנו הרב גולדשמידט והשדכנים על הנושאים הבוערים:

• האם קיימת גזענות כלפי ספרדים בשידוכים בארצות הברית?

• האם עישון של 2-3 סיגריות ביום, מהווה בעייה?

• מה הסיבה ל'מצוקת השידוכים' הגדולה במגזר?

• מתי אין לשדכנים ברירה אלא לשקר לאחד הצדדים?

• האם מקובל לבקש תמונה של המשודכ/ת, ומה משמעות המראה החיצוני במגזר החרדי?

ולראיון בהרחבה:

מתי מתחילים שידוכים, והאם הדרישות הן בדומה לישראל

השדכן הרב כץ מסביר: "בארץ ישראל מתחילים כיום שידוכים בערך בגיל 21, בליקווד זה לא מקובל להתחיל כ"כ מוקדם. ובדרך כלל מתחילים בגיל 23. בל נשכח שבליקווד יש את תופעת "הפריזר" (אסור להתחיל שידוכים לפני גיל 22), אך גם כיום הציבור האמריקאי מתחיל שידוכים יותר מוקדם מכמה סיבות של ניסיונות והעניין ההלכתי".

"הארגון "NASI" פועל בערוץ זה כבר שנים, ומנסה לעזור – נדבר על זה בהמשך – שיש הרבה בחורות יותר מבוגרות – להתחיל עם הבנים מוקדם יותר, כדי שיהיה לנו יותר בנים במעגל השידוכים".

בשלב הזה הרב גולדשמידט מתאר את חוויותיו כשהיה בשידוכים, ומספק אנקדוטה משעשעת: "אז בחור בן 24 – אין כבר שאלה, הוא נחשב "אלטע בוחר"?  אני הייתי "אלטע בוחר", הייתי רווק, ואז נקטתי בצד גאוני: נהייתי לרב, לכן הפכתי מאלטע בוחר לרבי צעיר. זה הכל בגישה, הכל ביחסי ציבור".

הרב כץ עובר להסביר איך עובד המו"מ בין המחותנים וכמה "שווה" בחור: "בארצות הברית זה קצת שונה מארץ ישראל.  קודם כל, כאן מקובל לשכור, הרבה אנשים שוכרים דירה. באמריקה קיימת מערכת השכרת דירות, והרבה אנשים שוכרים לאורך שנים רבות. זה הרבה יותר נפוץ באמריקה מאשר בארץ ישראל. אז אני חושב שבארץ ישראל חייבים לקנות לזוג צעיר דירה מהתחלה, אחרת לא יהיה להם איפה לגור". 

"באמריקה", הוא מסביר, זה שונה משום: "שהם יכולים להסתדר עם מערכת ההשכרה, לכן הרבה אנשים לא חייבים לקנות בית. אז פחות או יותר, האידיאל בקרב בני הישיבה הוא – יש להם פחות או יותר רעיון כמה שנים הם רוצים ללמוד, נגיד בין 5 עד 10 שנים, ובדרך כלל ההורים מספקים קצת יותר מעבר לעלויות השכירות לשנה, בנוסף להכנסות של הנשים, וזה בדרך כלל מספיק כדי להסתדר".

באמריקה יש גזענות דווקא מצד הספרדים 

הגזענות העמוקה שיש בציבור החרדי בישראל כבר זוכה וזכתה לגינויים מרובים, אך זו המציאות ואי אפשר להתכחש אליה. אלא שצמד השדכנים מצליחים להפתיע כשהם מספרים כי באמריקה הגזענות באה דווקא מהצד הספרדי ולאשכנזים אין בעיה מהותית להתחתן עם ספרדים.

השדכן הרב כץ מספר: "רק לאחרונה יצא לי לסדר ארבעה שידוכים ספרדיים עם בנות אשכנזיות, וזה נורמלי ומקובל ביותר לאדם ליטאי אשכנזי להתחתן עם ספרדי, במידה והספרדי הוא חלק מהמערכת הליטאית הקלאסית. בשונה מישראל כאן יש קבוצות של ספרדים – נגיד, "ריברדיל" או מקום אחר כלשהו, שהן מאוד מבודדות ומסוגרות, ויש להם מנהגים משלהם והם מאוד מקפידים, ואם אני אציע להם בחור אשכנזי הם לא ירצו. הם מעוניינים בשידוכים רק מתוך הקהילה".

"רק לאחרונה", הוא ממשיך להשאיר אותנו בפה פעור ומספר, "סידרתי שידוך אשכנזי לבחור ספרדי חשוב, לא היה אפילו נושא לדיון בזה – כאילו, מה לא בסדר? אני חושב שזו מעלה גדולה מאוד, שאנחנו מאוד מקבלים אצלנו. לשם הדוגמא כל ראש ישיבה בארצות הברית ייקח בחור ספרדי טוב בלי לחשוב פעמיים. אני לא יודע להגיד לך שאני מבין למה בארץ ישראל הגזענות כל כך חזקה, אני לא בקי. בלייקווד יש הרבה מאוד בחורים ספרדיים, והם מתחתנים בלי בעיה עם בחורות אשכנזיות".

השדכן השני הרב לווינשטיין מצנן מעט את ההתלהבות ואומר: "שזה טיפה מוגזם, כמובן, לרוב, לדעתי, ספרדים ואשכנזים לא עושים שידוכים יחד. אולי יש מקרים כאלו, אך אני מרגיש שיש יותר סיכוי לסדר לבחור ספרדי שידוך אשכנזי. לבחורה ספרדית יהיה קשה להשיג בחור אשכנזי. זה מבוסס על כך שזה שוק של בנים, והבחורה יכולה להיות – אני לא רוצה להשתמש במילה "נואשת" – אבל... למה דווקא בנים? מסתבר שיש הרבה יותר בחורות מבחורים. מסתבר שהמספרים אינם שווים".

לסיכום אומר הרב כץ: "באמריקה אנחנו לא ממש מכירים את כל החשיבה הזאת, שאנחנו כביכול טובים מהם במשהו.  למעשה, אם תסתכל על כל העולם הספרדי, כאן באמריקה, למעשה יש להם מידות הרבה יותר טובות, הסורים והמרוקאים הם מסתכלים מלמעלה למטה, הם מעלינו במובנים מסוימים. לכן אנחנו כאשכנזים לא מזלזלים בספרדים".

כמה זה מפריע בשידוכים בחור שמעשן בארצות הברית, ומה הדין של סמים בישיבות

בהתחלת השיחה על הסיגריות השדכנים והמראיין רבים בינם לבין עצמם כמה חמור הוא העישון והאם בחור שאף פעם לא עישן הוא "בעייתי", ובכלל כיום, שקנאביס הוא חוקי בהרבה ממדינות בארצות הברית וזה נכנס גם לישיבות אז האם הבחורות נבהלות והאם הן מורידות שידוך בגלל סיגריה?

הרב כץ טוען, כי הוא לא רואה בעיה בבחור שמעשן סיגריה: "זה כל כך מצחיק אותי שאנשים ממש תקועים על זה, לי זה נראה כחסרון בצד שלהם, כי הם לא ממש מבינים את הבחור. הבחור לומד יום שלם, אז הוא צריך לשחרר קצת לחץ, והוא לומד בישיבה ממש חשובה, והוא בחור ירא שמיים וחשוב, לא שחקן – אז אם הוא מעשן, אז מה קרה?".

ידידו הרב לוינשטיין חלוק עליו וטוען: "אני לא חושב כמוהו, כי זה באמת תלוי. בחור שמעשן סיגריה או שתיים ליום – זה דבר מובן, זה הדבר הרגיל בקרב בחורים, ואם מישהו שואל אותי אם הוא מעשן, אז זה ממש תלוי במקרה הספציפי – אם אני חושב שזה לטובתה להתחתן עם הבחור הזה, בחורה שדי צריכה שידוך – אם זה רק שתי סיגריות ביום, יתכן שאגיד לא, הוא לא מעשן, כי הוא לא באמת מעשן.  אז כמו שאמרנו – כמה סיגריות ביום, שתיים שלוש – לא הייתי מחשב את זה כחסרון. מישהו שמעשן כבד – אני אישית חושב שזה חסרון, כי זה לא בריא, ואני חייב לראות בזה חסרון, וכמובן אם אנשים שואלים אותי אם הוא מעשן, אהיה חייב לומר שכן, אהיה חייב לומר להם את האמת".

האם הם משקרים בשידוכים לגבי גיל, מראה חיצוני וכו'  

הרב לוינשטיין טוען, כי לפעמים הוא מוריד בגיל הבחור במידה והוא נראה צעיר ומתנהג כצעיר: "אני הייתי מוריד שנה-שנתיים, אם מדובר על גיל 32 אז ארד ל-30, ושוב, רק אם יש לזה צורך אמתי, אצל הבחורות, אני מרגיש שזה חלק חשוב מהשידוך".

"גיל תלוי בהרבה מקרים בבן אדם, לפעמים יש בחור בן 25 זקן, ויש לך בן 32 צעיר. אז... גיל זה דבר אחד. וגם מה שאמרנו קודם – אם הבחור מעשן סיגריה או שתיים, ייתכן שיהיה מקל, אני אולי אגיד שהוא לא מעשן, או שהוא מעשן פעם ב...  כמו סיגריית החתן וכדומה".

במה עוד הייתי משקר? שואל השדכן: "לגבי הגובה של הבחור אם מדובר בגובה, ואם הבחורה היא אולי177 ס"מ אני אולי אוריד לה כמה סנטימטרים אם צריך, או אוסיף אינץ', זה הדברים הקטנים, בסדר גודל כזה. אבל כל דבר שהוא באמת חשוב, שהאדם לא יוכל לראות בהמשך – לעולם לא הייתי משקר על זה".

השדכן הרב כץ אומר: "אין לי מדיניות קבועה לגבי השקר, אבל יוצא לי מדי פעם – הייתי אומר שאני כמעט אף פעם לא משקר, אבל הם שואלים לגבי הלימוד של הבחור, והם רוצים את הלמדן הטוב ביותר.  אם ישאלו האם הוא מתמיד – והוא לא, אז לא אשקר. אם הם חושבים שהם רוצים ממש את הסטייפלר, והוא "אפילו" לא כמו ר' חיים קנייבסקי... אז... הייתי משקר טיפה לגבי הרמה שלו.  וזה לא באמת שקר, הייתי מוכר אותו כ"מצויין" אם אני רואה שהוא מתמיד".

השדכנים תמימי דעים במה הם לא ישקרו, ואומרים שאם התגלה להם בחור שהוא בעל מידות רעות הם לא ילכו לשקר בשבילו ואף יעדיפו להתרחק ממנו ככל האפשר.

משבר הבחורות "הפמיניסטיות" בארצות הברית

בשונה מבעבר היום הנשים החרדיות יוצאות לעבוד, והן לא רק מורות או גננות אלא מפתחות קריירה בדומה לנשים החילוניות, הבעיה בישראל מתברר, פעוטה יחסית למה שקורה בארצות הברית והשדכנים מסבירים, כי חלק מהעובדה שישנן בחורות תקועות בשידוכים זה בגלל שהן מרגישות "נשות העולם הגדול".

הרב כץ: "ישנן בחורות שמחפשות את הבחור בצורה בעייתית, למשל כשבחור מגיע לפגישה היא אומרת לעצמה: בוא, תרשים אותי, אני הבחורה הנפלאה בעולם. יש לי עבודה מעולה, ואני יכולה לדבר עם כל העולם, ואני יכולה לטוס – ואני יכולה להרוויח יותר כסף מרוב הגברים – אז מה שקורה עכשיו הוא, שהן מתנשאות כלפי הבנים. אז האם זה היה טוב לנשים, כל הדבר הפמיניסטי הזה? לא!".

הרב לוינשטיין מחריף ואומר: "קח בחור ישיבה, הוא צריך ללמוד, והרי עד היום הוא לא הכיר נשים, והוא יוצא לפגישה ולא מוסגל להרשים את הבחורות האלו, כי הן מתנשאות עליו. אז מה שקורה שהן באמת פוגעות בעצמן, הפמיניסטיות, כי בטווח הארוך הן נשארות תקועות. תראו מה קורה בארצות הברית, את אחוז הגירושין כאן – למה זה קורה? כי מי הן – הנשים הליברליות, הפמיניסטיות. אז ככל שאת יותר קרובה לעולם הליברלי החילוני, זה קשה יותר להיות בת ישראל כשרה וטובה".

למעשה, ממשיך הרב כץ וטוען כי מי שגרם לכך זה הבחורים, כי הרי יש להם בחירה לבחור אישה שתשמור על הילדים, ותכניס 30 אלף דולר לשנה, או שהיא תהפוך לקלינאית תקשורת ותרוויח 40 אלף דולר שיוכלו להספיק להם להרבה זמן.

"אז הבחורים דחפו את הבחורות לקראת הצלחה מקצועית, אבל זה יצר חסרון עצום כי ברגע שהיא קצת יותר מדי מצליחה... אנחנו רק דוחפים את הבחורים אחורה. בעבר הם הלכו לאינגליש, ועשו תארים – והיום שאתה ממש ישיבתי, והיא קבלה את התואר הראשון שלה בגיל 19, ויכולה לדבר טוב – והיא נכנסת, ואתה אפילו לא יודע איך לדבר עם בנות – אז הבחורה לא רוצה אותו".

צפו בראיון המצולם המלא.

תגובות

46
קטינא
התאוריה של השדכן המזוקן להפוך את הבנות ל״טיפשות״ במקום שהבנים ״ישתדרגו״ ממש דבילית ובלי שכל
45
ספרדי גאה
המציאות מוכיחה : לרוב העובדים יש הרבה יותר כסף מרוב האברכים

ולעובדים יש הרבה יותר סיפורי מופתים והצלחות גדולות ועצומות כלכליות
נכון
ספרדיה
.
44
חוי
איך ניתן להשיג את מס' הטלפון של השכנים הנ"ל?
43
ספרדי גאה
גם בישראל אנחנו הספרדים עם מידות הרבה יותר טובות מהאשכנזיים.

הבעלים והנשים הספרדיים הרבה יותר לבביים.

אנחנו הרבה יותר בריאים כמו שיוכיח דור ישרים .

כך שאנחנו הרוב הספרדי איננו צריכים לרדוף דווקא אשכנזיה.
42
מלייקוווד
לא עובדים לישיבה בכלל מסתובבים אבל לא עובדים, נשמע טוב
הצג את כל התגובות
41
גם בוגרת חינוך עצמאי לומדת באוניברסיטה
לילי - כל מילה בסלע, באמת שקשה לי להבין למה להתחתן בכלל
40
ישי
הנשים התקדמו למאה ה21

הגברים החרדים נשארו בימי הביניים - לא עומדים בקצב
39
אלי
כאחד שגר בארה"ב יש הבדלים בין ליטאים ששם הבעל בחלק מהמקרים בלבד נשאר ללמוד כמה שנים אחרי החתונה. ברובם הם בגיל 19 ומעלה עוזבים לישיבה אוניברסיטה ולומדים מקצוע בשילוב יהדות. אישה בכל העולם צריכה גב כלכלי ולא רוצה להרגיש שהיא יותר מבעלה.. בלי לפגוע בארץ המצב יותר גרוע כי הבחור מגיע לפגישה מעולם אחר.. ועוד אם הוא בכלל מרגיש מעצמו.. הכל מתחיל אם בישיבות יתחילו ללמד מקצועות של חינוך. פסיכולוגיה, ועוד בשילוב של לימודי קודש ובעיקר פרקטים. השקפה, נישואין, הלכה למעשה, ועוד.
ישראל
הציבור שהולך לישיבה אוניברסיטה הוא הרבה יותר מודרני, ובכלל לא מגדיר עצמו כחרדי. הציבור החרדי הליטאי הולך בעיקר ללייקווד וכמעט כולם לומדים לפחות כמה שנים אחרי החתונה.

הציבור בארץ לא מבין את ההבדלים בין סוגי הציבור בארה"ב, ומקטלג את כולם כ"חרדים".
38
אבי כהן
הכותרת מוציאה שם רע על מאות אלפי יהודים.

הביקורת שהוא אמר על בזבוז כסף על שטויות מכוונת בעיקר כלפי בני המעמד הגבוה בניו יורק. רוב הציבור לא מבזבז הון רב על חתונות,ובלייקווד הוצאות החתונה הם כמו בארץ.
37
לילי
אני שידכתי לעצמי את בעלי. לא התאים לי כל הדרך הלא טבעית הזאת.ואגב למדתי בחינוך העצמאי.. הייתי באוניברסיטה מצא חן בעיני בחור מזרוחניק רדפתי אחריו עד שהתחתנתי איתו חיזקתי אותו מבחינה דתית והיום הילדים שלנו לומדים בבתי ספר חרדים..
מאה שערים
נשמע טוב..................................... .............................

אחותי - זה אתר חרדי
36
לילי
כל הבעיה עם ''נשים פמיניסטיות'' אתם יצרתם. לפי התורה על הבעל לזון את אשתו ועל זה אתם גם חותמים בכתובה. לאשה אין שום אינטרס להתחתן עם גבר אם הוא לא מפרנס אותה.מתי תבינו את זה? למה לאשה נורמלית שמרוויחה הרבה כסף להכניס עצמה תחת שלטון של בעל שיגיד לה מה לעשות ולא יפרנס אותה? וגם תהיה תלויה בגט שלו אם לא יהיה לה טוב איתו? אם היא רוצה להחזיק לומדי תורה היא יכולה לתרום לישיבה...
35
הנוסחה לגובה
הנוסחה לגובה המדויק:

(Height =0.9 * (fake_height-5
34
הכי טוב שהמזרחיים שהם שבט יהודה יתחתנו עם השבט שלהם ,וכך גם יהיו ילדים יותר מוצלחים ברוחניות.
ישראל
P
אני שונא 2 אנשים

את בני שבט יהודה

ואת הגזענים...
ספרדי גאה
אם היית בלעדינו שבט יהודה היית גולה עם שאר השבטים למעבר להרי החושך.
33
איזה מעניין!!!!!!!!!!
משה
32
מיכאל
לא ציטטו אותו נכון. הוא אמר שהפמיניזם היא בעיה אצל הרווקות המבוגרות יותר, וזה בדרך כלל בציבור היותר מודרני. הוא טען שבציבור הישיבתי אחוזי הרווקות נמוכים בהרבה.
31
גזענות
תנסו להציע שידוך בין עדות המזרח ותראו איזו גזענות קיימת בינהם...העיקר מדברים על האשכנזים
30
פמיניזם- אנחנו בדרך לשם...
יפת
הטרנד הליטאי שהבעל לומד והאשה מרוויחה הון; האם זה טוב?

הנה, תלמדו מהאמריקאים: זה הכניס את הפמיניזם לציבור שלנו!

אולי כדאי לחזור לדרך המקובלת מדורי דורות ( למעט יחידי סגולה)

שהבעל הוא המפרנס העיקרי?

נקודה למחשבה...
29
האמריקאים גזעניים כלפי כל מי שלא גדל בניו יורק - בחורה מערי הפריפריה שווה פחות out of town
לל
מיכאל
זה לא מה שהוא אמר. הוא אמר שלבחורה מערי הפריפריה קשה יותר להשיג שידוך בגלל המרחק שלה מהריכוז של הבחורים.
בליון בבונים מב
הסגנון של ה OUT OF TOWN - הרי מובן מאליו פחות ישיביש..
28
ביצה ותרנגולת. בחור דורש כסף ואז הבחורה עם הכסף מרגישה עליונות
גילה
ובצדק.

בחור ישיבה מפונק שרוצה הכל מן המוכן.

תמיד ירגיש נחיתות בפני בחורה שקרעה את עצמה ועכשיו מרוויחה הון.

כי עולם הערכים שלו זה - אני לומד כי כך כולם עושים. תשלמו לי.

אין לשם שמים. איח פת במלח. ככה נראה היום עולם הישיבות.

מעטים הם היוצאי דופן שאכן לומדים תורה לשמה.

עצוב.
27
האמריקאים גזעניים כלפי הישראלים
יכ
תנסו להציע לאמריקאי בחורה ישראלות

ואז תראו מה זה גזענות
יעקב
טעות בהגדרה. גזענות זו אפליה על בסיס גזע בלבד, כשהדבר אינו רלוונטי לנושא המדובר. כאן ה"אפליה" היא על בסיס שוני תרבותי.
26
כנסו הגיע הזמן לומר את האמת. 80 אחוז , זה
ראש ישיבה.
המראה החיצוני. (אנחנו מושפעים מבחוץ... ושם זה מה שקובע) לכן צעירים תזדרזו להתחתן. עם הגיל המבוגר, וירידה במראה החיצוני זה בעיה, זו האמת ואין בלתה
25
נושא חשוב. וראיון מרתק
ברכה
היה מעניין לשמוע גם את הזווית מהכיוון של השדכנים בישראל ובעיקר מכיוונן של השדכניות.

ובלי קשר אני חייבת לציין שהרמה של כיכר השבת עולה. פשוט כיף לגלוש באתר. תודה רבה והמשך הצלחה
@#
אפליקציה מטורפת

עקפה ממזמן את המתחרים
24
רווקות יש מכל הסוגים
מירב
יש בחורות מתקדמות ומצליחות. ויש הרבה בחורות רחוקות מזה מאוד- ועדיןן רווקות! אין סיבות מובהקות לרווקות. בנות רוצות לממש את עצמן וזכותן. והן ישיגו מישהו שיכבד את זה והן יכבדו אותו בהתאם.
23
בשביל כוס חלב לא קונים פרה
מיקו
22
שלחו לי כבדה במקום קלה
מיקו
21
איזה בלבולי מח
כמות השטויות פה זה משהו
בליון בבונים מב
זה שאתה לא מבין - חבל :(
20
אברך אמריקאי
19
ההצטדקות כאילו הם לא גזענים
אברך אמריקאי
תנסו להציע שידוך בין ישראלי לאמריקאי, ותראה כמה האמריקאים גזענים.

אין להם בעיה עם ספרדים שהם למעשה ליטאים אמריקאים.

אבל יותר קשה להציע שידוך בין אמריקאי לבין מי שהוא מתרבות אחרת כגון ישראלים
מיכאל
לא קשור לגזענות בכלל. זה בגלל הבדלי מנטליות. הם חוששים שלא יסתדרו עם מנטליות ישראלית, אבל לא מזלזלים בישראלים.

אני מכיר הרבה ישראלים ואמריקאים, וכמעט אף פעם לא שמעתי שום מילת גנאי מאמריקאים על ישראלים, אלא רק דברי שבח, כשלעומת זאת הישראלים תמיד מזלזלים ומשמיצים את האמריקאים (אחרי שמבקשים מהם כסף). וזה לא בגלל שבאמת אנחנו הישראלים יותר טובים, אלא פשוט בגלל שקשה לנו לפרגן לאחרים.
בליון בבונים מב
נכון מאוד!!
18
נכון מאוד!
שירה
17
עוד מעט בן ישיבה רגיל ימצא רק מפגרות היום כולם רוצים סטייל
אבי
16
תעלו את הדבר האמיתי שגורם לתקיעות הזאת השידוכים וזה ענין הדרישות שראשי ישיבות בעצמם אומרים לסיורים ל
יעלי
15
די לספר סיפורים
שלמה בן- דוד
העניין פשוט אבל, מצריך תשומת לב.

הגברים התרגלו מן המוכן.יש פה אתגר רציני של מודעות

1.לסדר

2.רגשות

3.תקשורת עם האשה

ואני בדבר בהכללה
14
בחור שלא מעשן מעלה גדולה.
משה
מה שהוא אמר זה שטות גמור.
13
השאלה שלכם מתחילה בצורה מוטעית
זונדל פעטשגעבער
וגזענית, ואז אתם מתפלאים כשהתשובה הפוכה מהציפיות שלכם...

"האם קיימת גזענות כלפי ספרדים בשידוכים בארצות הברית?" מי קבע שהגזענות בשידוכים היא דווקא מצד האשכנזים כלפי הספרדים?! חסרים ספרדים שגזעניים כלפי אשכנזים או כלפי עדות שונות בתוכם??!! אין חובה להכניס את הגישה של הקיפוח וה"אכלו לי שתו לי" בכל מקום...
12
התנשאות של העסקנים ואי הבנה של הדור
בחור
זה הבעיה האמיתית,

בורות שלהם בהבנת צרכי הדור תביא חורבן
11
יש יותר נקבות מאשר זכרים, הפרש של
א
כחצי אחוז. כל ההסברים שהובאו כאן לא באמת הסבירו למה קיימת הפער בין מספר הבנות הרווקות בעולם הישיבתי - אשכנזי וספרדי כאחד, ואצל החסידים המצב הוא הפוך - אין מספיק בנות. הפרש הגליאים אינו יכול לפרש, כי גם לפני דור ושני דורות, הפרש הגילאים היה קיים, ורוב הנשים הצליחו למצוא את זיווגם. אני לא מאמין שזה בגלל שהנשים משתכללות בשנים האלו והבחורים נשארים תמימים ופשוטים, למרות שיש בנות שמסתכלות מלמעלה למטה על בחור ישיבה פשוט כעל חסר תרבות - אבל הן לא רוצות בחור פשוט מלכתחילה ולא נפגשות איתם!
10
היום בנות מחפשות את האביר על הסוס.
יהודי אמיתי
אם הוא לא נראה 10 מתוך 10 היא לא תיקח אותו גם אם הוא הכי חכם וממשפחה טובה ובן תורה אמיתי. מה שמעניין בנות היום זה מראה חיצוני.
בתור בחור בשידוכים
יאיא
גם אותנו זה מעניין ועדיף לחכות קצת מאשר להתחתן בדיעבד
9
טעות הנובעת מתרגום לקוי
דוברת אנגלית
ה"פריזר" (מקפיא) לא מגביל את הגיל, אלא מכריח את הבחור להמתין תקופה מסוימת לפני שהוא מתחיל שידוכים, כאשר הוא נכנס למסגרת חדשה אבל יכול להמשיך בשידוך שהוא התחיל לפני פתיחת הזמן (זה קרא לאחיין שלי שנה שעברה והוא התארס כחודש אחרי תחילת הזמן). המטרה לתת לבחורים להיכנס ללימודים בצורה רצינית ומסודרת.
8
לא נאה יהירות לנשים
ב
7
כל הכבוד להן
שיר
למה שיקחו בטלן בור שלא עושה כלום עם עצמו ועוד חושב שהוא פאר היצירה רק כי הוא בישיבה למרות שבפועל הוא בקושי פותח ספר? בעוד שהן גם לומדות גם מרוויחות והבטלן גם יצפה שהיא תנקה את הבית? עדיף לה לבד. שיתחילו הבחורים לטרוח להשתפר ולעלות ברמה
6
בישראל אשכנזים מתנשאים איכסה
RAFI
ספרדי גאה
עזוב אותך , בישראל האשכנזים מתנשאים בעיקר בינם לבין עצמם כי תחשוב לעצמך את היחס ההדדי בין בני זוג גאים עד לב השמים - אשכנזיים קלאסיים.
5
די לשטויות היום פשוט הבחורים לא עושים כלום והבחורות קורעות את עצמם
דני
ולכן הם רואים את הבחור בפגישה כשהוא נינוח אחרי שישן צהרים התארגן שעתיים לפגישה כולו ברוגע ובפוזה כשהיא באה אחרי יום עמוס בלימודים או עבודה בקושי התארגנה במהירות ועוד הוא עוד עם דרישות מפה ועד אמריקה ואחרי החתונה זה מתפוצץ לבחורים בפנים שהם רואים שהם מבזבזים את הזמן שלהם כשהאשה קורעת את עצמה ועוד כדי לפרנס אותו. עצוב מאוד
לספרדי גאה
בחורה
מה שבטוח אני מרחמת על מי שזה לא תהיה אשתך אם זה הדעה שלך לגבי נשים
ספרדי גאה
תמיד אבל תמיד הגברים יתאמצו פחות מהנשים !!!!

למי יש מחזור והריון ולידה והנקה וגידול הילדים?

הבעל לא יגדל טוב תילדים,

אם הגאווה לעבוד אז הגבר עובד והאישה מובטלת

ואם הגבר רוצה הוא נח בכולל וגם לומד תורה

והאישה תעשה משרה כפולה ומכופלת

ומה תעשה האישה וכי תתגאה ??? אז הגבר לא יסבול אותה

אין לה מה לעשות חוץ מלהתפוצץ. ולהיות מאושרת בתפקידה.
4
גם בארץ הנשים הפמיניסטיות הורסות בתים בקלי קלות
3
להתחתן עם בחורה דרך הסקייפ
רציני
למה צריך בכלל להיפגש?
2
אישי
יאיא
הבעיה הכי גדולה שהורים דורשים התחייבויות לא ריאליות לדירה וכשהצד השני אומר שאין לו את היכולת מיד אומרים שכנראה הם לא ממש דואגים לילדים וגם הזוג יכול לקבל יחס כזה מצידם ולהורים אין ממש מה לומר כי זה מביך והתוצאה הרבה בנים ובנות מבוגרים .

אני רווק בן 24 ואני לא מוכן שההורים שלי יקחו על עצמם התחייבויות שהם לא יוכלו לעמוד בהן

אני פשוט אחכה לבחורה והורים נורמאלים שגם מבינים את זה אני בטוח שיש כאלה ב"ה.
1
יש לנו בארץ הרבה מן המשותף איתם.
שדכנית
גם אצלינו יש יותר בנות מבנים. אבל אצלינו הבנות המשכילות לא מרימות את האף, והבחורים לגמרי מעדיפים בחורה משכילה בעלת יכולת השתכרות טובה. סתם מורה או גננת כבר לא נחשב ליתרון.

הבעיה הקשה והכאובה אצלינו היא המימון. זה מחריב שידוכים מעולים וחבל. גם המראה של הבחורה מאד משפיע על ההחלטה.

מוסד השדכנות המסורתית צריכה לפנות את מקומה לגופי שדכנות גדולים. מה שהיה טוב פעם כבר לא מתאים להיום. עדיף כך מאשר שהבחורים והבחורות יתחילו להכיר אלה את אלה בכוחות עצמם ברשתות החברתיות.
אסתר
אולי הבעיה שהבחורים היום נעשים מפונקים.

בחורות צריכות לעמוד ביעדים,בלימודים ובעבודה.

בחורות מחויבות למשפחתן,מדווחות,שואלות רשות,מתייעצות.

בחורים הם אדונים לעצמם. מקבלים הכל מוכן וחיים בלי דאגות או מחויבות.

כך נוצר מצב שהבחורות מפותחות והבחורים כפרי בוסר.

בחורה מחפשת בעל בוגר,לוקח אחריות ומכבד.

ולא ילד החי בחלומות.

ועוד נותנים דירה... ויש דרישות כספיות. האישה תעבוד ב...

תפרנס,תטפל בבית ובילדים.

וכמובן לא תהיה משגיח.
ספרדי גאה
בדיוק !!! האישה לעולם היא המסכנה והגבר הוא תמיד אבל תמיד יוצא מורווח . זה הגורל שלכן הבנות .תפנימו.
נחמן
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח למה למה למה למה למה למה יייייייייייייייייייייייייייייייייייייייי ייייייייייייייייייייייייייי

אולי יעניין אותך גם:

עוד בVOD