"פחדתי למות"

חולה הקורונה הקשה הראשון - החלים • צפו

"זה היה החודש הכי קשה בחיים שלי, בהתחלה במיוחד, כשהייתי מחובר לחמצן, ואפילו לקום לא יכולתי"; ג'וני, הנהג הערבי שנדבק בקורונה מתיירים חולים, שוחרר. תיעוד (בארץ)

קובי רוזן | כיכר השבת |
(צילום: דוברות בית החולים פוריה)

בשורה טובה: ג'וני, נהג אוטובוס התיירים ממזרח ירושלים, החולה הקשה הראשון מקורונה בישראל, חוזר הערב (שני) לביתו ולמשפחתו, בתום אשפוז בן ארבעה שבועות.

עם החלמתו, הסכים ג'וני לראשונה להתראיין בקצרה, ולסכם: "אני נזכר ביום שד"ר מתן העיר אותי, הייתי מחובר לכל המכשירים והצינורות, לא יכולתי לדבר, שמעתי אותו שואל אותי אם אני יודע איפה אני נמצא. ולא יכולתי לענות לו. באותו רגע חשבתי שהרדימו אותי לכמה שעות. לא תיארתי לעצמי שעבר שבוע שלם. ד"ר מתן הסביר לי מה הטיפול שקיבלתי ומה השלב הבא בטיפול. הם היו מצוינים, ד"ר מתן, ד"ר אבו זיאד, וכל הצוות הסעודי , אילנה עשהאל האחות האחראית, הם לא עזבו אותי לרגע".

"אני מרגיש שהצוות הזה הציל לי את החיים! רק בזכותכם אני עומד שוב על הרגלים. אני רוצה להודות לכל הצוות שטיפל בי והחזיר אותי לחיים. אני יודע כמה זה היה קשה, ואני רוצה שידעו שאני מאד מעריך את מה שעשיתם בשבילי. אני יודע שכמה שאודה לכם זה לא יהיה מספיק . בזכותכם עכשיו אני מרגיש טוב, כמו חדש!".

לג'וני אישה ושלושה ילדים, בת 10, ושני בנים, בן שנתיים וחצי ותינוק בן 7 חודשים. "את אלכס התינוק לא ראיתי יותר מחודש", התרגש החולה שהחלים. "זה כל כך קשה. הדבר הראשון שאני רוצה לעשות עכשיו שהבראתי, זה לנסוע הביתה לראות את הילדים שלי. אני מאד מתגעגע למשפחה, גם הם עכשיו בסגר ולא יוצאים מהבתים".

כזכור, ג'וני העובד כנהג אוטובוס תיירים מזה 17 שנים, הגיע למיון המרכז הרפואי פדה-פוריה ביום רביעי 4.3 בערב, לאחר שחש ברע והיה עם 39 מעלות חום במשך ארבעה ימים, וכאבי ראש חזקים: "בערב כשנסענו לבית החולים, הרגשתי רע, לא יכולתי לנשום. כל פעולה היתה לי קשה והתנשמתי כל הזמן".

ד"ר היבה אבו זיאד, שבדקה אותו, מספרת שחש עייפות וחולשה גדולה, והתקשה מאד בנשימה. "הכנסנו אותו לבידוד בחדר תת לחץ ולקחנו בדיקה לקורונה, התוצאה החיובית הגיעה למחרת, ביום חמישי אחר הצהרים".

ג'וני מוסיף" "כשהגעתי לביה"ח הרגשתי רע, אבל לא תיארתי לעצמי שזה קורונה. למחרת ד"ר היבה הגיעה, כל הצוות שטיפל בי היה עם חלוקים ומסכות. כשהיא הסבירה לי שהבדיקה היתה חיובית, קיבלתי סחרחורת, מאד פחדתי... למחרת ד"ר מתן הסביר לי שצריכים לחבר אותי למכשיר הנשמה וירדימו אותי, דאגתי מאד, פחדתי למות".

לדברי ד"ר מתן, בימים הראשונים ג'וני היה במצב קשה מאד, ועל כן הוא הורדם וחובר למכונת ההנשמה. "גם לאחר שהונשם המשיך מצבו להיות קשה מאד והוא נזקק לטיפול תומך מקסימלי למשך מספר ימים. כשמצב הריאות החל להשתפר, התחלנו בהדרגה לגמול אותו מהנשמה מלאכותית עד לניתוקו ממכונת ההנשמה כעבור שבעה ימים. אין ספק כי הטיפול הטוב שקיבל ביחד עם גילו הצעיר ומצבו הבריאותי הבסיסי המצוין, היו משמעותיים והביאו להתאוששות המרשימה שראינו. ההצלחה הטיפולית שלנו היא תוצאה של עבודה מקצועית ומסורה של כל הצוות המטפל".

בהמשך שאל ג'וני את ד"ר היבה אם יש חשש שידביק את הילדים שלו , וזו השיבה: "במצב כזה אין סכנה שתדביק את הילדים. אתה בריא ויכול לחזור לחיים רגילים עם המשפחה שלך, אך עדיין צריך לשמור על ההנחיות של היגיינה ועל הסגר, למען בני המשפחה".

יש לציין כי בני משפחתו של ג'וני נבדקו וכולם חשים טוב, הם לא פיתחו תסמינים של הנגיף ותוצאות הבדיקות שנערכו להם בירושלים, היו שליליות.

ג'וני מתקשה להאמין שהסיוט הזה נמצא מאחוריו, "אם הייתי נשאר לישון במלון באותו לילה, לא הייתי קם! היה לי מזל ומזל שהגעתי לביה"ח פוריה. זה היה חודש מאד קשה, החודש הכי קשה בחיים שלי, בהתחלה במיוחד, הייתי מחובר לחמצן, אפילו לקום מהמיטה לא יכולתי".

ד"ר משה מתן מציין שהטיפול אחרי הגמילה מהנשמה היה הדרגתי, ג'וני המשיך לקבל תרופות באינפוזיה, ועבדו איתו פיזיותרפיסטים שלנו כדי לתרגל נשימה ואחר כך לתרגל את הגוף. לקח זמן עד שהגוף שלו חזר לתפקוד והתחזק.

ד"ר היבה אבו זיאד, מנהלת היחידה למניעת זיהומים מדגישה: "מה שהציל את חייו , זה המכלול של הטיפול שהוא קיבל מהצוות המקצועי מבחינת טיפול נמרץ, תמיכה נשימתית, טיפול סעודי ובהמשך שיקום, הוא זה שהוביל לשיפור במצבו. לגבי התרופות צריך לזכור שכל התרופות הן עדיין ניסיוניות, אנחנו לא יודעים להגיד שהטיפול התרופתי הוא זה שעזר ולכן חשוב להמשיך ולבדוק את יעילות התרופות במחקרים איכותיים. אני בטוחה בדבר אחד, הטיפול התומך שנתנו לו כאן במרכז הרפואי פדה-פוריה , מבחינה נשימתית וסעודית , זה מה שהציל את חייו".

לאחר שהתאושש ג'וני דיבר עם בני משפחתו בטלפון, ומאז הם מדברים יום יום, לדבריו מאד קשה לו השהות לבד בחדר והשיחות בטלפון עוזרות קצת להעביר את הזמן.

ד"ר הגר מזרחי, מנהלת המרכז הרפואי פוריה סיכמה, "צוות המרכז הרפואי מרגיש היום תחושת סיפוק וגאווה. קיבלנו הוכחה נוספת כי יש בידינו את הכלים ויחד עם צוות מקצועי ומסור, התמודדנו עם חולה קשה ומורכב בהצלחה רבה. אנחנו ממשיכים יום יום בהיערכות הכוללת רכש ציוד ובינוי המותאמים לתרחיש בו מספר החולים המורכבים עלול לעלות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר