כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הרעיד אולמות ולבבות

אבל בעולם החזנות: המלחין וגדול החזנים היהודים, משה שטרן הלך לעולמו בגיל 87

החזן שהשפיע בעשרות שנים האחרונות על עולם החזנות, בשל קולו הייחודי והנדיר שהרעיד אולמות ולבבות והלחנים המיוחדים שלו, נולד למשפחת חזנים בהונגריה, שם נודע כילד פלא, בהמשך הוא ניצל מהשואה ועלה לישראל | קורות חייו של גדול החזנים שהלך הבוקר לעולם שכולו טוב (דיין האמת)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
משה שטרן (ארכיון 'כיכר')

משכונת הר נוף בירושלים, מגיעה הבוקר (חמישי) הבשורה המרה על פטירתו של גדול החזנים בעולם היהודי ר' משה שטרן ז"ל. והוא בן 87 בפטירתו.

שטרן ז"ל, נולד בהונגריה למשפחת חזנים מפורסמת וכבר בילדותו הוא נודע כילד פלא. בניסי ניסים, הוא הצליח לשרוד את השואה האיומה ועלה להתיישב בארץ ישראל.

את תחילת חזנותו, עשה שטרן בעיר רחובות, שם כיהן כחזן ולאחר מכן עבר לירושלים לשמש חזן ב'היכל שלמה' ולאחר מכן בבית הכנסת המפורסם בית אל בניו יורק שבארה"ב - עד לסוף שנות השבעים.

עם חזרתו לארץ בשנת 1978, הוא בחר להיות מראשוני המשתכנים בשכונה החדשה בירושלים - שכונת הר נוף, ורכש בית ברחוב שאולזון בשכונה.

החזן משה שטרן ז"ל (יובל)

תושבי הר נוף זוכרים אותו היטב מנסיעותיו באוטובוס כ'אחד האדם' ומשמיעת קולו הערב הפורץ מביתו בשכונה, מדי שבת מברכים, התושבים זכו גם לשמוע את התפילות המיוחדות שלו בבית הכנסת ההולנדי בשכונה.

'המבקר' של 'כיכר השבת' נתנאל לייפר, שמכיר היטב את שטרן עוד מילדותו בשכונת הר נוף בירושלים, מספר הבוקר בעצב: "משה שטרן היה חזן ענק, בעל קול נדיר, שהרעיד לא רק את אולמות הקונצרטים ובתי הכנסת, אלא גם את הלב של המאזינים".

עוד מוסיף לייפר לספוד: "שטרן העשיר את עולם החזנות בלחניו הנפלאים וההרמוניים וביצירותיו שהפכו לקלאסיקות של חזנות של ממש. הוא היווה דמות וסמל של חזן, מהגדולים שידעה החזנות במאה השנים האחרונות. בכמה פעמים שדיברנו, גם פגשתי את דמותו האישית והחביבה, שהיוותה השלמה נעימה לדמותו כחזן דגול. יהי זכרו ברוך".

זכה והותיר אחריו משפחה ענפה ההולכת בדרך הישר והמצוות וכן עשרות תלמידים מובהקים, אותם לימד במסירות עשרות שנים.

הלוויתו תיערך היום (חמישי, ערב ראש חודש), בשעה 15:00 מבית הלוויות שמגר והוא ייטמן בהר המנוחות בירושלים, המשפחה תשב שבעה בביתו, רחוב שאולזון 30 ירושלים.

ת.נ.צ.ב.ה

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר