הלוויה הערב בירושלים

זקן רבני וושינגטון הבירה הלך לעולמו; "רבים השיב מעוון"

מארצות הברית מגיעה הבשורה הקשה על פטירתו של הצדיק הרב חיים הערצל קראנץ זצ"ל, זקן רבני וושינגטון הבירה והסביבה | היה ממקימי החינוך החרדי בוושינגטון וראה בכך משימת חייו | בתו הגדולה, היא כלתו של הגר"ח גריינימן זצ"ל, שאיתו היה בקשר אדוק כל השנים | מסע הלוויה בישראל, יצא הערב מירושלים (דיין האמת)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
המנוח עם הגר"ח גריינמן זצוק"ל (צילום: קובי שטיין)

הצדיק רבי חיים הערצל קראנץ זצ"ל, זקן רבני וושינגטון הבירה והסביבה, הלך אמש (שלישי) לעולמו, ארונו יובא לישראל וההלוויה תיערך הלילה בירושלים.

הרב קראנץ זצ"ל, נולד לאביו הרב ברוך אריה לייב קראנץ', שנפטר מהמחלה עוד שהיה בגיל צעיר לימים, ומשם עלה והתחנך בעניות עצומה בישיבת תורה ודעת ובישיבת טעלז בקליבלנד .

הרב מקורב ביותר למורו ורבו הגאון הצדיק ר' הרב אליהו מאיר בלוך זצ"ל שהיה ר"מ בישיבת טעלז בליטא ולאחר מלחמת העולם השנייה מייסד וראש ישיבת טעלז בקליבלנד, אוהיו, ארצות הברית.

לאחר נישואיו הגיע לסילבר ספרינג - מרילנד שבוושינגטון הבירה, למקום שומם מתורה אך מלא ביהודים תמימים, והקים שם אימפריית ענק של מוסדות ותלמודי תורה ובתי ספר לבנות, כשהפריח את המקום שהיה די שומם - למעצמה לאידישקייט, עד שכיום המקום עם מאות משפחות שומרי תורה ומצוות, ועשה הכל למען חינוך ילדי המקום ללא שום רווח כספי.

הוא היה דואג לכל יהודי באשר הוא, וכולו היה מלא חסד ונתינה ללא גבולות, היה מגיע תמיד מעשרה ראשונים לבית הכנסת, עוד מימי בחרותו, עד לימיו האחרונים ממש. בהיותו רב הקהילה, השקיע רבות בבית הכנסת ובפעילות לילדי המקום ותושבי האזור, זאת כדי שיבואו המתפללים והלומדים לשאוב רוחניות והתעלות בבתי המדרשות.

בני המשפחה מספרים ל'כיכר השבת' על דמותו הייחודית: "מידת הענווה שלו הייתה מן המפורסמות, כששאל אותו נכדו למה הוא לא קונה רכב חדש וטוב, ענה לו סבו שכיון שהוא רב קהילה, אם יהיה לו רכב טוב אז יגידו שהוא לקח את זה מהקופה של הבית כנסת, וזה חילול השם".

עוד הם מספרים: "הוא קיים מצוות פדיון שבויים בגופו ובממונו עשרות בשנים, כשדאג מאד להרבה אסירים יהודים לשחרר אותם במאמצים מרובים, על אף הקשיים מול בתי המשפט בארצות הברית, היה טורח רבות עבורם והיה מבקר אסירים בכלא ודואג שלא יחסר להם מאומה, והוא זה שדאג לאישורים להכניס אוכל כשר לבתי הכלא בארצות הברית. עזר להמון חולים מארץ ישראל לקבל טיפולים חינם או בהוזלה משמעותית אצל טובי הרופאים בארה"ב ובהיותו מקורב לממשל דאג כל הזמן לטובת הציבור החרדי.

אחד הסיפורים המופרסמים עליו, היה עם מרן הגר"מ פיינשטיין זצוק"ל שפנה אליו בעקבות כך שנעצרו כמה בנות במדינת ישראל על אי גיוסן לצבא, וכששמע זאת הרב המנוח, הלך לקונגרס והחתים עשרות חברי קונגרס על כך שיש לשחרר במיידית את הבחורות שיושבות בכלא בישראל על לא עוול בכפם, ודאג להעביר את המכתב לשגריר ישראל בארה"ב והבנות שוחררו מייד.

כל חייו עזר לשבורי לב ודכאי רוח, באחד המשפטים המפורסמים בבית המשפט הגדול בארה"ב, התקיים דיון נגד ישראלי שזייף דולרים בארצות הברית, והלכו לשפוט אותו לעשרות שנות מאסר, ובא הרב קראנץ זצ"ל לשופטת וניסה לדבר על ליבה באומרו שכדאי לעשות חשבון שהחזקתו כאסיר בארה"ב תעלה למדינה עשרות מיליוני דולרים, ואמר לה, אדם שעשה כזה עוול למדינתינו נשלם עליו כל כך הרבה כסף???, בא נגרש אותו ונאסור עליו כניסה למדינתינו לנצח, ולא נבזבז את כספינו על אדם שאינו אפילו אזרח, והשופטת קיבלה את דבריו ושחררה את הנאשם.

זכה להיות מחותנו של הגאון רבי חיים גריינימן זצ"ל, ובנו של הגר"ח זצ"ל יבדלחט"א הגאון רבי נחום גריינימן שליט"א בעל ה'מנוחת אמת' על הש"ס, הוא חתנו הגדול. הרב ר' הערצל זצ"ל היה כל חייו נועץ עם הגר"ח זצ"ל בכל ענייני הקהילה וחייו הפרטיים. כאשר הגר"ח העריכו מאד על פועליו הכבירים למען האידישקייט בארה"ב, והתבטא עליו שר' הערצל הוא כ"כ טוב שאינו יודע כמה טוב הוא.

עם הגר"ח גריינימן ויבדלחט"א הגר"ד לנדו. נראה מאחור - חתנו הגאון רבי נחום גריינימן (צילום: קובי שטיין)

נכדותיו נשואות למשפחות מיוחסות וצאצאי גדולי התורה, ובראשם צאצאי הגאון רבי אליעזר מנוח פלצינסקי זצ"ל, צאצאי הגה"צ רבי אליהו לופיאן זצ"ל, הגאון רבי יהודה שפירא זצ"ל תלמידו של מרן החזו"א, ונכדתו שנשואה לנכדו של הגאון רבי אהרן פלדמן ראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד, וחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית.

בהלוויתו שיצאה אמש מבית מדרשו בסילבר ספרינג - מרילנד בראשות הגאון רבי אהרן פלדמן, השתתפו מאות מתושבי המקום ואנשי קהילתו, כשלאחר אמירת התהילים בבכי רב, נפתחה שורת ההספדים על ענק הרוח שזכה בחייו להקים מקום תורה שמשפיע על כל הסביבה.

מחותנו הרב פלדמן ספד לו ובעיקר ציין את מידת החסד העצומה שהיתה בו לכל נזקק, ואת זכויותיו הרבים.

עוד ספד לו הגר"א לופיאנסקי, חתנו של הגאון הגדול רבי בייניש פינקל זצוק"ל שהרחיב איך זכה המנוח להפריח את השממה באזור והקים מכלום מקום תורה ענק.

אחריו ספד לו הרב פרנק, שציין שהרב קראנץ עזר להם ביותר בפתיחת בית הכנסת לאברכים ממש ליד, למרות שזה כביכול יכל להזיק לבית הכנסת שלו הקיים, ואף נתן להם מהשטח שלו עבור זה.

כמו כן, ספדו לו בנו וחתנו וצאצאיו אשר עמדו כל המספידים כאחד, על היותו האדם השלם בבין אדם לחברו, ותיארו כיצד בכל עת ובכל מצב היתה צהלתו על פניו.

ארונו יגיע בהמשך היום לארה"ק, ומסע ההלוויה יתקיים בשעה 20:00 (משוער) מבית הלוויות שמגר ירושלים לחלקת אגודת אחים אנשי אמריקה בהר הזיתים.

זכה המנוח והותיר אחריו דור ישרים מבורך ההולכים בדרך ה', צאצאים הממשיכים את דרכו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים אמן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר