עוצרים את הטירוף

משרד התקשורת עוצר את הגביה הפראית של החברות

תקנות חדשות של משרד התקשורת יעצרו את הריביות הגבוהות של חברות הסלולר ואת דמי הגביה הרצחניים שמכפילים ומשלשים את החוב המקורי (צרכנות)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
הסוף לתסכול? (שאטרסטוק)

הסוף לגביה המנופחת של חברות התקשורת: בשנים האחרונות הגיעו למשרד התקשורת תלונות ציבור רבות המעידות לכאורה על תופעה רווחת בשוק התקשורת לפיה מפעילי תקשורת דורשים ואף גובים מהמנויים תשלומים "מנופחים" בגין חובות. הסכומים הגבוהים הללו כוללים, בין היתר, ריבית פיגורים בשיעור גבוה וכן "הוצאות גבייה" גבוהות שנדרש המנוי לשלם בשל טיפולו של מפעיל התקשורת – ובכלל זה הסתייעותו בעורכי דין חיצוניים – בגביית החוב שגבו מהלקוחות סכומים גבוהים במיוחד שהפכו לא אחת חוב קטן למפלצתי.

כיום, מפעילי תקשורת גובים ממנוייהם אשר איחרו בתשלום (או דורשים ממנויים בעלי חוב), ריבית פיגורים בשיעור גבוה, גם במקרים שבהם נפתח תיק הוצאה לפועל נגד המנוי. נכון להיום, מדובר בסך של 7.5%.

בנוסף, גובות החברות גם הוצאות גבייה: בשל חובות של מנויים שנוצרו בגין אי-תשלום במועד, דורשים חלק ממפעילי התקשורת או באי כוחם מבעלי החוב לשלם "הוצאות גבייה" בסכומים גבוהים יחסית, וזאת בנוסף על החוב והריבית. בכך הופך החוב הסופי שנדרש המנוי לשלם גבוה בצורה משמעותית מהחוב המקורי.

כך אחד הלקוחות שפנה בתלונה למשרד התקשורת, צבר חובות לחברת הסלולר שלו, הוא הגיע לסיכום עם החברה על חלוקת החזרי החוב לתשלומים למשך 3 שנים. אך לאחר שהוראת הקבע לא כובדה, החברה העבירה את התיק לעו"ד והם ביקשו מהלקוח שישלם את כל הסכום עבור המכשירים והחשבוניות בסך של 13,900 ₪ בתשלום אחד במזומן.

הלקוח ביקש לפרוס את החוב לתשלומים אך החברה לא הסכימה והוסיפה ריבית פיגורים שהגיעה לסכום של 24,110.35 ₪ (ללא הנחות) בגין חשבוניות חודשיות שוטפות , תשלומים עבור ציוד ובגין הוצאות משפטיות , כפי שיפורט להלן:

קרן החוב 13,991.89 ₪.

הוצאות משפטיות 10,118.46 ₪.

לפני כשבועיים פרסם משרד התקשורת שימוע בנושא, המציע כי בניגוד למצב הקיים כיום, שבו כל חברה קובעת את התעריף על פי ראות עיניה וללא תחשיב, המשרד מתכוון להגביל את התעריף בגין חובות ולהסדיר תשלום קבוע להוצאות גבייה.

כך לדוגמא לפי האסדרה החדשה: אם גובה החוב של הלקוח הוא בין 100 – 300 ₪ - הוצאת הגבייה המותרת תהיה רבע מהתעריף המינימלי המומלץ 58.75 ₪.

גובה חוב שעומד על 500 ₪ - הוצאת הגבייה המותרת תהיה 117.75 ₪.

גובה חוב שעומד על 800 - 5000 ₪ - הוצאת הגביה המקסימלית המותרת תהיה 176,5 ₪.

מטרה אחת של התקנות היא להבהיר כי התשלום עבור ריבית פיגורים שמפעיל תקשורת יכול לגבות ממנוי אשר מפגר בתשלום חובו, תעמוד על אחוז אחד (1%) לכל היותר. מטרה צרכנית נוספת היא להגביל את הסכום המרבי שניתן לגבות ממנויים בעד הוצאות גבייה, כך שיהיה בשיעור מידתי. מוצע לעשות זאת באמצעות הגבלה של הוצאות הגבייה המרביות אשר מפעיל תקשורת רשאי לחייב את המנוי, עד לשלב שלפני פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

במשרד מציינים, כי התקנות המוצעות אינן מגבילות את אפשרותו של מפעיל תקשורת להסתייע בשירותיו של עורך דין חיצוני לשם גביית חובות, אלא מגבילות את שיעור הוצאות הגבייה שניתן לגבות בין במישרין ובין באמצעות מי מטעמו של מפעיל תקשורת.

בעוד כשבוע צפויות החברות להשיב למשרד התקשורת וסביר להניח שהן ממש לא אוהבות את התקנות החדשות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר